Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruské ozbrojené sily začali systematicky narúšať prípravu Ozbrojených síl Ukrajiny na útočné akcie. Príkladom je raketový útok na objekty vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny v Pavlograde.

Na Ukrajine naďalej protiofenzívu Ozbrojených síl Ukrajiny odkladajú. Medzi uvádzanými dôvodmi je zlé počasie a údajný nedostatok techniky z krajín NATO. V skutočnosti však zmeny v podmienkach ovplyvňujú akcie ruských ozbrojených síl. Jednou z najvýraznejších bol skupinový raketový útok na Pavlograd, kde sa nachádzal najdôležitejší logistický uzol nepriateľa. Aké ďalšie opatrenia podniká ruská armáda, aby zabránila uskutočneniu „protiútoku“?

O nedávnom skupinovom raketovom útoku na objekty vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny v Pavlograde sa naďalej aktívne na internete diskutuje. A to sa týka nielen pôsobivých záberov skutočných výbuchov v objektoch, ale aj toho, aké objekty sa v Pavlograde nachádzajú. V prvom rade hovoríme o veľkom logistickom a skladovom uzle, ktorý využívajú Ozbrojené sily Ukrajiny na prípadnú protiofenzívu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Experti tiež naznačili, že tým ruské ozbrojené sily začali systematicky narúšať prípravu Ozbrojených síl Ukrajiny na útočné akcie. Nasvedčujú tomu nielen útoky na Pavlograd, ale aj séria ďalších operácií, ktoré ruská armáda v poslednom čase vykonala.

Vo všeobecnosti, ako hovorí vojenská veda, najlepší spôsob, ako poraziť nepriateľa v prípade ofenzívy, je zabrániť samotnej ofenzíve. Teda zrušiť ju. A dosiahnutie tohto cieľa môže pozostávať z riešenia ôsmich úloh.

Prvou a najdôležitejšou úlohou je teraz práca rozviedky. Satelitná, elektronická, agentúrna, vojenská. Rozviedka musí určiť miesto a čas hlavného útoku nepriateľa. Ak budeme mať všetky potrebné údaje, budeme schopní zasadiť masívne údery na oblasti koncentrácie vojsk, zničiť nahromadenie nepriateľskej živej sily a vybavenia vo fáze ich rozmiestnenia,“ vysvetlil vojenský expert Michail Onufrienko.

Osobitnú pozornosť si zasluhuje odhalenie trás pohybu nepriateľa. Lebo ak ofenzíva nie je možná bez koncentrácie jednotiek, potom aj samotná koncentrácia nie je možná bez ich presunov z tyla. Podľa toho musí prieskum určiť kľúčové trasy pohybu nepriateľských jednotiek a kľúčové body ich koncentrácie.

Ako sa to deje v skutočnosti, možno posúdiť z nedávnej správy ruského ministerstva obrany.

„Na Torskom úseku a v oblasti Serebrjanského lesníctva odhalili sily a prostriedky prieskumnej skupiny „Centrum“ pozície 81. výsadkovej brigády a 58. motorizovanej pešej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny. V dôsledku delostreleckej paľby a útokov lietadiel utrpel nepriateľ straty na živej sile,“ píše sa v zvodke z 2. mája.

Potom prichádza na rad druhá úloha – tou je ničene miest nasadenia Ozbrojených síl Ukrajiny.

„Počas útokov musíme zničiť Ozbrojené sily Ukrajiny zbraňami dlhého doletu – raketami, UAV, vo všeobecnosti potrebujeme masívne raketové a bombové útoky. Musíme plne zapojiť letectvo, čo sme doteraz neurobili, pretože nie všetky nepriateľské systémy protivzdušnej obrany boli potlačené,“ upozornil Onufrienko.

Nie je to tak dávno, čo pilot stíhacieho bombardéra Su-34 zúčastňujúci sa na špeciálnej operácii pre noviny VZGĽJAD hovoril o použití zbraní s dlhým doletom. Išlo okrem iného o použitie najnovších kĺzavých bômb vybavených univerzálnym modulom (UMPK).

Treťou zložkou narúšania plánov nepriateľa sú samostatné údery nielen proti dispozícií vojsk, ale aj proti objektom, kde sa nachádzajú prostriedky potrebné na vedenie bojových aktivít. Jednotky vyžadujú rôzne druhy podpory — muníciu, palivo, mazivá, iné rôzne vybavenie, potraviny, vodu atď. Koniec koncov, tank sa nemôže pohybovať bez paliva a zbraň nemôže strieľať bez nábojov. Napríklad koncom apríla ruská skupina „Juh“ hlásila úspešný úder na sklad pohonných hmôt Ozbrojených síl Ukrajiny pri Arťomovsku.

„Musíme zničiť celú dopravnú infraštruktúru nepriateľa, celú logistiku, aby nemal kam utiecť a čím by si doplnil svoje zásoby. V tejto súvislosti by mali byť spôsobené značné škody nielen samotným jednotkám a infraštruktúre, ale aj muničným skladom a palivám a mazivám. Rozviedka dokáže určiť trasy doručenia podľa frekvencie používania rádiového signálu. Musíme si však uvedomiť, že Ozbrojené sily Ukrajiny môžu posunúť zdroje rádiových signálov na stranu, aby nás zmiatli,“ vysvetľuje Onufrienko.

Štvrtou zložkou narušenia ofenzívy by mali byť údery na nepriateľské veliteľstvá. Tvrdí sa, že najvyšším umením každej vojny je dekapitácia opačnej strany. V tomto prípade ide o zničenie velenia Ozbrojených síl Ukrajiny, vyšších dôstojníkov, veliteľov, generálov, a to aj počas zasadania štábov.

Osobitný problém tu spočíva v tom, že takéto stretnutia sa konajú v určitom (a veľmi krátkom) čase, respektíve útok musí byť naplánovaný tak, aby prostriedky ničenia dosiahli cieľ presne vtedy, keď je tam nepriateľ. Stretnutia sa zároveň nemusia nevyhnutne odohrávať v bunkroch, najmä vzhľadom na moderné komunikačné prostriedky. Na tento účel je možné použiť akékoľvek stacionárne objekty.

Podľa správ ministerstva obrany sa táto práca vykonáva celkom úspešne. Konkrétne 20. apríla bolo zasiahnuté spoločné veliteľstvo arťomovského zoskupenia Ozbrojených síl Ukrajiny.

Piatou skupinou cieľov sú komunikačné uzly a narušenie spôsobov výmeny informácií medzi nepriateľským velením. Tieto akcie sa spravidla vykonávajú niekoľko hodín pred začiatkom ofenzívy a je potrebné všetko zablokovať pomocou rádio-elektronického boja a iných prostriedkov až po terminály „Starlink“. 2. mája napríklad skupina vojsk „Juh“ informovala o zničení ukrajinského komunikačného centra v DĽR.

Šiesta skupina cieľov je dobre známa zo sústavnej práce rozviedky. Hovoríme o dopravnej infraštruktúre, pretože akékoľvek vojenské operácie sú nemožné bez rýchleho dodania rôznych zdrojov. Ruské ozbrojené sily potrebujú zasiahnuť železničné uzly, mosty, kľúčové dopravné uzly, železničné napájacie stanice atď. Platí to najmä o tých trasách a komunikáciách, ktoré spájajú Ukrajinu s Poľskom. Útok na Pavlograd je v skutočnosti len jedným z najvýraznejších príkladov takejto práce.

Siedma zložka je tiež dôležitá — porážka miest výroby a opravy techniky.

„Tu je prvoradou úlohou zničiť všetko, čo vyšlo z úkrytu, chytiť ich za pochodu. A potom v druhej vlne by sa malo útočiť na miesta výroby a opráv vojenskej techniky. V dôsledku toho nebude nepriateľ schopný rýchlo dodať techniku z frontu na opravu a dopraviť späť a západná technika sa kompletne opravuje v Poľsku a Rumunsku,“ pripomenul Onufrienko.

Ministerstvo obrany práve 30. apríla informovalo o splnení takejto úlohy: „V obci Svessa v Sumskej oblasti bolo zasiahnuté opravárenské miesto pre vojenskú techniku a zbrane 117. teritoriálnej brigády.“

A napokon, ôsmou úlohou sú údery na blízku tylovú časť. Vojaci spravidla začínajú nástup, teda dosiahnutie pozícií, z ktorých sa začne útok, niekoľko dní (niekedy aj hodín) pred takzvaným časom X. Úlohou prieskumu je odhaliť moment rozmiestnenia nepriateľa a sústredenia jeho jednotky v určitých bodoch. A potom musia ruské ozbrojené sily udrieť na nasadené jednotky, ktoré však ešte nie sú v ofenzíve. Splnenie tejto úlohy sme ešte nevideli – bude až tesne pred začiatkom ukrajinskej ofenzívy.

„Je tiež dôležité nepoľaviť v likvidácii nepriateľskej protivzdušnej obrany. Pre Ozbrojené sily Ukrajiny je nedostatok systémov protivzdušnej obrany akútnym problémom, pretože ukrajinské velenie nedokáže plne pokryť útočiace vzdušné objekty. Okrem toho je dôležité odhaliť a zničiť veliteľstvá, ktoré sú zodpovedné za kybernetické operácie Ozbrojených síl Ukrajiny. Pretože sú to kybernetickí špecialisti vrátane západných, ktorí duplikujú bojový riadiaci systém Ozbrojených síl Ukrajiny v teréne pre prípad, že by sme vyradili satelitný systém, ktorý im poskytuje dáta. Všetky tieto opatrenia spolu povedú k veľkým stratám Ozbrojených síl Ukrajiny počas sľubovanej ofenzívy a pomôžu nám dosiahnuť ciele Severného vojenského okruhu, pretože pre Ukrajinu je čoraz ťažšie vytvárať bojové skupiny,“ povedal vojenský expert Alexej Leonkov.

Autor: Rafael Fachrutdinov

Zdroj: vz.ru
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d