Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruská armáda dostala novú sériu tankov T-90M „Proryv“, ktorá podľa expertov poskytla Ruskej federácii paritu s najviac bojaschopnými obrnenými vozidlami NATO. Situácia sa však pre konflikt na Ukrajine mení, Moskva by mala masívne investovať do sľubného tanku T-14 „Armata“.

Píše americký vojenský magazín „Military Watch Magazine“.

V článku sa uvádza, že ruské ozbrojené sily dostali od „Uralvagonzavodu“ novú sériu hlavných bojových tankov T-90M „Proryv“. Okrem experimentálnych jednotiek T-14 „Armata“ je to dnes najschopnejší typ tanku v ruských obrnených silách.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pred začiatkom rusko-ukrajinského konfliktu vo februári ruské ministerstvo obrany plánovalo získať približne 600 kusov T-90M, aj keď väčšina z nich by sa získala modernizáciou starých T-90, ktoré sú už v prevádzke.

Časopis pripomína, že T-90M prvýkrát vstúpil do výzbroje ruskej armády v apríli 2020 a jeho testy boli ukončené o dva mesiace skôr. Okrem iného dostal nový kanón 2A46M-5 a systém riadenia paľby „Kalina“, systém aktívnej ochrany „Afganit“ a dynamickú ochranu „Relikt“, ako aj dodatočné pancierovanie, ktoré izoluje muníciu od zvyšku tanku a znižuje jeho zraniteľnosť voči zásahu.

„T-90M má nielen oveľa väčšiu schopnosť prežitia, ale aj oveľa lepšie situačnú orientáciu (najmä vďaka svojim sieťovo orientovaným možnostiam a mnohým moderným termovíznym zameriavačom) a jeho nová hlavná zbraň je kompatibilná s mnohými novými typmi projektilov,“ píše sa v článku.

Zároveň, píše „Military Watch Magazine“, zostáva nejasné, ako rusko-ukrajinský konflikt a sprievodné zvýšenie napätia s NATO ovplyvní program T-90M.

„S najväčšou pravdepodobnosťou to bude závisieť od toho, ako samotná Moskva vyhodnotí vlastnosti súčasných obrnených jednotiek, ktoré sú založené na T-72B3/B3M. Medzi ďalšie dôležité faktory patrí vývoj programu T-14 a cenová dostupnosť z hľadiska obstarávacích a prevádzkových nákladov, ako aj pretrvávanie vysokých cien ropy, ktoré výrazne zvýšili príjmy ruského štátu.

Ako časopis zdôrazňuje, dlho sa verilo, že T-90M zabezpečuje Rusku paritu s najviac bojaschopnými tankami NATO, pretože všetci členovia aliancie, okrem Veľkej Británie, používajú techniku zo začiatku 80. a 70. rokov (napríklad „Leopard 2“ alebo M1 „Abrams“).

„Avšak v dôsledku rozhodnutia Poľska a Turecka nakupovať silnejšie tanky vo veľmi významných množstvách z Južnej Kórey bude Rusko v obrovskej nevýhode, ak nebude môcť riadne investovať do T-14,“ upozorňuje „Military Watch Magazine“.

Článok upozorňuje na skutočnosť, že turecké plány na nákup približne tisícky tankov „Atlay“ – modifikácie juhokórejského K2, postaveného na základe licencie, ako aj zámery Poľska získať približne tisícku tankov K2 a objednať ešte výkonnejšie tanky K3 v budúcnosti, predstavuje hlavnú hrozbu pre prevahu Ruska v obrnenej techniky, keďže ďalší predaj vyspelých kórejských tankov do krajín NATO zostáva vysoko pravdepodobný.

„Dnes sú K2 a T-14 považované za najlepšie vo svojej lige z hľadiska výkonu. Najmä nasadenie kórejských tankov v spomínanom Poľsku určite ovplyvní posúdenie budúcej životaschopnosti T-90M,“ dodávajú analytici odbornej publikácie.

newsfront

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d