Slovanské Noviny

18. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Prezidentka banky BRICS Dilma Rousseffová řekla, že táto finanční instituce teď vyhodnocuje žádosti o členství, které jí předložilo asi 15 zemí. Žádost podle ní schválí čtyřem nebo pěti z nich.

Rozvojová banka zemí skupiny BRICS, kam patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, bude usilovat o snížení závislosti na americkém dolaru. V rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times (FT) to řekla prezidentka této instituce Dilma Rousseffová, která v minulosti působila i jako prezidentka Brazílie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Země BRICS si rozvojovou banku založily v roce 2014, tehdy jí říkaly Rozvojová banka zemí BRICS. Později instituci přejmenovaly, nyní se jmenuje Nová rozvojová banka (NDB) a sídlo má v Šanghaji. Rousseffová řekla, že banka se může stát institucí, kterou si země BRICS vytvořily pro své vlastní potřeby.

Nová rozvojová banka má v úmyslu začít poskytovat půjčky v jihoafrických randech a brazilských realech. Kromě toho, že bude usilovat o snížení závislosti na dolaru, je cílem banky také podporovat mezinárodní finanční systém, který bude více multipolární.

Očekáváme, že v letošním roce poskytneme úvěry v objemu osmi až deseti miliard dolarů,“ řekla Rousseffová. „Naším cílem je dosáhnout toho, aby z úvěrů, které poskytneme, bylo zhruba 30 procent v místních měnách,“ dodala.

V Johannesburgu se od úterý koná třídenní summit zemí skupiny BRICS, který se bude zabývat jak politikou, tak ekonomikou. Na programu je i debata o případném rozšíření bloku. Pětice zemí, které jsou teď členy, představuje zhruba 40 procent světové populace a na výkonu globální ekonomiky se podílí asi z jedné čtvrtiny.

Rousseffová řekla, že banka teď vyhodnocuje žádosti o členství, které jí předložilo asi 15 zemí. Žádost podle ní schválí čtyřem nebo pěti z nich, jmenovat je ale nechtěla. Prioritou NDB je podle Rousseffové rozšíření geografického zastoupení.

NDB poskytne úvěry v randech na projekty v Jihoafrické republice, zatímco obdobně úvěry v realech budou určeny na projekty v Brazílii. „Zkusíme buď měnové swapy, anebo emisi dluhopisů. A to i v (indických) rupiích,“ řekla Rousseffová. V čínských jüanech už NDB úvěry poskytuje.

Nárůst objemu půjček v místních měnách podporuje širší cíl, na kterém se členové BRICS dohodli a kterým je snaha podpořit využívání alternativ k dolaru v obchodních a finančních transakcích. Státy BRICS si svou vlastní rozvojovou banku založily jako alternativu k finančním institucím, které ovládají Spojené státy, jako je Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

NDB už půjčila 33 miliard dolarů na projekty v infrastruktuře a na udržitelný rozvoj. Začlenila přitom i země, které nepatří do skupiny BRICS, a to Egypt, Bangladéš a Spojené arabské emiráty, v závěrečné fázi přijímacího procesu je Uruguay. Rousseffová uvedla, že půjčování v místních měnách umožní dlužníkům v členských zemích vyhnout se dopadům kurzových výkyvů a kolísání úrokových sazeb v USA.

„Místní měny nejsou alternativou k dolaru. Jsou alternativou k systému,“ řekla Rousseffová. „Dosud byl ten systém unipolární… a teď jej nahradí systém multipolární,“ dodala.

Zdroj: investicniweb.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d