Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vysoké úrokové sadzby, neúspešná menová politika centrálnej banky v USA a kríza na trhu komerčných nehnuteľnosti vyvolávajú obavy o stabilitu bankového systému. Podľa vyjadrení viacerých odborníkov môžeme očakávať bankroty mnohých regionálnych bánk v Spojených štátoch amerických.

Údajne ich budú celé stovky a každý týždeň nejaká banka padne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Banky majú vážne problémy

Centrálna banka v USA (FED) drží úrokové sadzby na rekordnej úrovni. Inflácia neklesá podľa pôvodných očakávaní FEDu a šéf federálnej banky Jerome Powell potvrdil, že k zníženiu úrokových sadzieb tak skoro nedôjde.

Tlak na banky je príliš veľký. Vysoké úrokové sadzby spôsobili, že banky majú vyššie náklady na prijaté vklady. Zároveň záujem o úvery výrazne poklesol. Najväčším problémom je ale to, že sa extrémne zvýšilo riziko nesplácania úverov. Týka sa to najmä hypoték na komerčné nehnuteľnosti.

Kancelárske budovy zívajú prázdnotou. Chýbajú v nich nájomníci, ktorí by developerom umožnili splácať hypotéky na tieto budovy. Portál Finance uvádza, že až pätina úverov, ktoré banky poskytli na komerčné nehnuteľnosti, je splatná v tomto roku. Ide o sumu 929 miliárd dolárov.

Banky budú krachovať

Známy miliardár a realitný investor Barry Sternlicht pred pár dňami popísal hrozivý scenár. Povedal, že očakáva minimálne jeden krach banky týždenne, práve kvôli úverom na nehnuteľnosti. Miliardár tvrdí, že zo 4 000 regionálnych a komunitných bánk v USA zaiste neprežijú všetky. O jeho slovách informuje Fortune.

Generálny riaditeľ RXR Scott Rechler uviedol:

„Myslím si, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude v USA o 500 alebo viac bánk menej.”

Portál CNN informoval o tom, že banky v USA sú momentálne pod obrovským tlakom. Akcie New York Community Bank klesli v tomto roku o 71 %, akcie Bank OZK klesli o 16 % a akcie Webster Financial stratili 11 %.

Menová politika FEDu zostáva aj naďalej mimoriadne prísna. Jerome Powell povedal:

Vzhľadom na silu trhu práce a doterajší pokrok v oblasti inflácie je vhodné nechať reštriktívnu politiku dlhší čas pôsobiť a nechať sa viesť údajmi a vyvíjajúcimi sa vyhliadkami.

Program na ochranu veriteľov skončil

Americká centrálna banka v marci ukončila program, ktorý vznikol pred rokom počas série krachov amerických regionálnych bánk. Tento program garantoval veriteľom splatenie ich pohľadávok.

Sheila Bair, bývalá predsedníčka Federálnej korporácie pre poistenie vkladov, povedala, že je nevyhnutné opätovne spustiť takýto program kvôli aktuálnej situácií na trhu.

Veľkým problémom je, či dôjde k ďalšiemu šoku pre nepoistené vklady z dôvodu zlyhania banky, a myslím si, že to je skutočne najväčšia výzva, ktorej v súčasnosti čelia regionálne banky.

/ CNN / kryptomagazin.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.