Slovanské Noviny

8. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovenské elektrárne sa začiatkom roka zaviazali vyrábať lacnejšiu elektrinu. So štátom podpísali tzv. memorandum. Vláda na oplátku elektrárňam garantovala, že nezavedenie špeciálnu daň z atómovej energie, ktorou hrozila. Problém je, že podpísané memorandum nemá právnu váhu.

Účty za elektrinu môžu v budúcom roku stúpnuť o viac ako 1 700 eur. Upozorňuje na to štátny regulačný úrad, a to napriek tomu, že sa vláda dohodla so Slovenskými elektrárňami na zastropovaní cien.

Obe strany podpísali memorandum ešte vo februári. Problém je, že doteraz nie je v platnosti konkrétna zmluva, na základe ktorej majú elektrárne vyrábať zlacnenú elektrinu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že zmluva je na stole, no čaká sa na súhlas Bruselu. Štát dodávateľom elektriny odkazuje, že majú zostať pokojní, k lacnejšej elektrine sa dostanú.

Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Matej Baránek.

Slovenské elektrárne sa začiatkom roka zaviazali vyrábať lacnejšiu elektrinu. So štátom podpísali tzv. memorandum. Vláda na oplátku elektrárňam garantovala, že nezavedenie špeciálnu daň z atómovej energie, ktorou hrozila.

Výsledkom vzájomnej dohody tak bolo zastropovanie a nezvyšovanie cien za megawatt hodinu v tomto ani v nasledujúcich dvoch rokoch.

„Čiže 61,21 (eur) v tomto roku, 61,21 (eur) v budúcom roku, 61,21 (eur) v roku 2024,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Podpísané memorandum nemá právnu váhu

Problém je, že podpísané memorandum nemá právnu váhu. Štátny úrad pre reguláciu sieťových odvetví preto upozorňuje, že ak čoskoro nedôjde k podpisu zmluvy, na základe ktorej majú elektrárne vyrábať lacnejšiu elektrinu, dodávatelia ju môžu nakupovať za súčasné trhové ceny.

„Keďže v súčasnosti nie je známy právne záväzný spôsob ako bude elektrina z memoranda sprístupnená dodávateľom a cieľovým skupinám odberateľov, je vysoko pravdedepodobné, že dodávatelia elektriny začnú nakupovať elektrinu v rámci existujúcich, právne záväzných pravidiel,“ vysvetlil hovorca úradu Radoslav Igaz.

Absencia zmluvy tlačí do kúta aj samotný úrad. Ten určuje maximálne ceny energií na nasledujúci rok. Celý proces spustil už v pondelok (1. 8.).

Bez podpísanej zmluvy by však úradu nezostávalo nič iné, ako stanoviť výrazne vyššie ceny. Domácnostiam, ktoré používajú elektrinu aj na ohrev vody či vykurovanie, by v takom prípade narástli účty o 130 percent.

„Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1 782 eur,“ pokračoval Igaz.

Ministerstvo hospodárstva sa snaží situáciu upokojiť. Zmluva je na stole a pripravená na podpis. Čaká sa na stanovisko Európskej komisie.

„Podmienkou na to, aby sa zmluva mohla podpísať je, samozrejme, schválenie komisiou, že nie je v rozpore s podmienkami o štátnej pomoci,“ informoval štátny tajomník Karol Galek (SaS).

Dodávateľom, ktorí nakupujú elektrinu od Slovenských elektrární poslalo ministerstvo list.

„V prípade domácností dodávatelia momentálne nemusia robiť nič, pretože elektrinu im zabezpečí výrobca Slovenské elektrárne,“ dodal.

Brusel by mal zmluvu schváliť najneskôr v novembri. Ministerstvo hospodárstva nepripúšťa, že by ju komisia zmietla zo stola.

Zdroj: spravy.rtvs.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d