Slovanské Noviny

8. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

270 miliónov ľudí je v dôsledku obmedzení hospodárskej činnosti na pokraji vyhladovania 

Počet ludí, ktorí zomreli od hladu sa vo svete za posledných 12 „pandemických“ mesiacov zvýšil šesťnásobne.  Informovala o tom medzinárodná organizácia na boj proti chudobe Oxfam. Viac ako 155 miliónov ľudí na svete teraz nemá prístup k dostatočnému množstvu potravín (o 20 miliónov viac ako v roku 2020).

Podľa Oxfamu úroveň podvýživy vo svete naďalej rastie. Počet ľudí, ktorí umreli od hladu za posledných 12 mesiacov, výrazne prevyšuje počet úmrtí na vírus COVID-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Šéf Svetového potravinového programu OSN David Beasley (USA) vlani informoval, že 270 miliónov ľudí je v dôsledku obmedzení hospodárskej činnosti na pokraji vyhladovania. „Budúci rok môže vo svete vypuknúť humanitárna katastrofa bezprecedentných rozmerov’’, vyhlásil Beasley na Valnom zhromaždení OSN. – 2021 rok bude pravdepodobne rokom najhoršej humanitárnej krízy od založenia OSN pred 75 rokmi. Nemôžeme pomôcť každému, preto si musíme nastaviť priority. <…> Desiatkam krajín klope hladomor na dvere“.

A v rozhovore pre TASS (august 2020) to Američan povedal priamo:  svetu hrozí hladomor „biblických rozmerov“.

Ceny potravín po celom svete rýchlo rastú. Dosiahli už desaťročné maximum, uvádza Oxfam. „Krajiny s najvyššou mierou podvýživy“, hovorí Abby Maxman, prezidentka a výkonná riaditeľka spoločnosti Oxfam America, sú Afganistan, Etiópia, Južný Sudán, Sýria a Jemen. Problémy so zabezpečením potravín začali mať aj v takých krajinách ako India, Južná Afrika a Brazília…“

Od marca 2020 do júna 2021 sa index cien potravín FAO zvýšil o 31 percentuálnych bodov. Nárast cien základných potravín je badateľný v supermarketoch aj na trhoviskách na celom svete: napríklad Juhoafričania musia teraz minúť asi o 30% viac na paradajky, rastlinné oleje a strukoviny ako pred rokom. V Brazílii sa ľudia sťažujú na rast cien hovädzieho a kuracieho mäsa a ryže. Podstatne zdražela aj tradičná indická fazuľová polievka dal.

Aj nemecký Spiegel straší„Ceny potravín prudko vzrástli… Jeden z najdôležitejších cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja – ukončit hlad do roku 2030 – sa oddialil ešte viac.“ To isté tvrdí aj ekonomický analytik MMF Erwin Prifty: „Podľa analýzy by sa na celom svete v roku 2020 mohol počet ľudí trpiacich podvýživou alebo hladom zvýšiť o 60 miliónov Podľa iných odhadov – o 130 miliónov.“

V USA hladujú tiež. Podľa tvrdenia kanálu ABC News bolo v dôsledku paniky a všetkých perturbácií v minulom roku bez jedla asi 50 miliónov Američanov. 778 000 pracovníkov si podalo nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti; celkový počet poberateľov takýchto dávok presahuje v USA 20 miliónov. Potravinové banky v celej krajine zaznamenávajú prudký nárast dopytu po svojich službách. Rady na bezplatné jedlo sa k výdajným miestam niekedy tiahnu aj kilometre. Organizácia Feeding America predpovedá, že počet hladujúcich v Spojených štátoch sa v blízkej budúcnosti zvýši o ďalších 35 miliónov.

A na tomto absolútne škandalóznom pozadi uvediem ešte dve čísla: 1) celkové vojenské výdavky všetkých krajín sveta v roku 2020 naďalej rástli  a dosiahli 1,93 bilióna dolárov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2019 nárast o 130 miliárd; 2) majetok 10 najbohatších ľudí sveta v „pandemickom“ 2020 roku vzrástol o 413 miliárd dolárov. Títo ľudia žijú ešte lepšie. Prírastok ich bohatstva za rok prevyšuje odhad OSN, ktorý sa týka nákladov na všetku humanitárnu pomoc potrebnú na prevenciu podvýživy a hladu na planéte, až 11-násobne.

Komentár Vladimíra Malyševa (Fond strategickej kultúry)/ hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d