Slovanské Noviny

17. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Výpovede exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý usvedčuje šéfa NBS Petra Kažimíra z podplácania, sa znalkyňa z odboru psychológie Zuzana Bieliková snaží na podnet prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry vykresliť dôveryhodne, napriek tomu, že už v minulosti poskytla psychologické posudky, ktoré sa preukázali ako falošné, informuje vo svojom blogu novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.

Bývalý riaditeľ Finančnej správy SR František Imrecze, ktorý spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní, tento týždeň vypovedal ako svedok na súdnom pojednávaní s obžalovaným guvernérom Národnej banky Slovenska Petrom Kažimírom. „Svedok nemá sklony ku klamstvu“, uviedla na Špecializovanom trestnom súde znalkyňa z odboru psychológie Zuzana Bieliková z Levíc, ktorá je v zozname znalcov je zapísaná od júna 2001.

Znalkyňa podľa medializovaných informácií skonštatovala, že pri posudzovaní svedka Františka Imreczeho „nezistila ani žiadne fabulácie, konfabulácie či snahu ukázať sa v lepšom svetle“. „Nezistila som také vlastnosti, ktoré by ho predisponovali byť ľahko ovplyvniteľným,“ povedala Zuzana Bieliková.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Posudok na svedka, ktorý usvedčuje Petra Kažimíra z podplácania, vznikol na podnet prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý tak chcel posilniť dôkaznú situáciu. Iba pripomeniem, že Peter Kažimír je obžalovaný z podplácania Františka Imreczeho, ktorý vypovedá, že mu dal 48-tisíc eur v súvislosti s daňovými kontrolami v spoločnostiach Loject 1 až 6. 

S iným znaleckým posudkom dotyčnej znalkyne som sa ako novinárka stretla pred desiatimi rokmi a mám dôvod pochybovať o jej tvrdeniach o kajúcnikovi s uvedenej korupčnej kauzy. Vyhlásenia o tom, že u svedka nezistila žiadne fabulácie vyvolávajú rozpaky. Vychádzam iba z faktov. Z vyšetrovacie spisu a rozsudku v inom prípade.

V kauze vtedy obvinených Viliama Mišenku a ďalších táto istá znalkyňa vypracovala znalecký posudok na svedka Jána Krajčíka. Obvinených usvedčoval z tých najzávažnejších trestných činov. V tomto prípade vraždy sýkorovca Petra Čongrádyho, ktorá sa stala v septembri 2004 v Bratislave.

Svedka Jána Krajčíka policajti získali na spoluprácu, keď rozpletali kauzu výbuchu v topoľčianskej firme v auguste 2009. Mali podozrenie, že zabezpečil výbušniny. Svedok vtedy vypovedal, že ich zháňal pre Viliama Mišenku a ďalšieho muža. Bol ochotný spolupracovať a neskôr sľúbil, že pomôže objasniť aj staré vraždy.

V máji 2012 tak Viliama Mišenku a spol. obvinili z vraždy Petra Čongrádyho, motívom mala byť podľa svedka vraj krádež peňazí z nitrianskej banky z roku 1996, z ktorej Viliama Mišenku oslobodili. Svedok Ján Krajčík policajtom opísal, ako Viliamovi Mišenkovi zabezpečil na vraždu Petra Čongrádyho zbrane a odviezol strelcov – Karola Mella a Štefana Borka po vražde. Spomenul aj to, ako ho Viliam Mišenka navigoval deň pred vraždou na ceste z Topoľčian do Nitry.

„Jeho výpovede nesú pozitívne znaky všeobecnej a špecifickej dôveryhodnosti. Nezistili sme sklony k úmyselnému skresľovaniu či zatajovaniu skutočností,“ uviedla vtedy posudku psychologička Zuzana Bieliková.

Podľa pečiatok v cestovnom pase Viliama Mišenku, bol však v tom čase v Číne. Z lustrácie v policajnom systéme, ktorý v tom čase fungoval na hraniciach a evidoval pasy cestujúcich, ktorí prichádzali a opúšťali Slovensko, vyplýva, že skutočne odcestoval. Napokon sa ukázalo, že svedok Ján Krajčík si všetko vymyslel. Z vraždy Petra Čongrádyho obvinili a už aj odsúdili úplne iných ľudí.

A svedok Ján Krajčík neklamal iba v prípade vraždy sýkorovca. Vymýšľal si aj v ďalších kauzách. A čo je najdôležitejšie, k týmto lžiam sa aj priznal a oľutoval ich. Policajti a prokurátori sa tak viackrát nechali obalamutiť svedkom s kriminálnou minulosťou a vychádzali pritom aj zo znaleckého posudku znalkyne Zuzany Bielikovej. Prečo Ján Krajčík klamal, nikdy nikto nezistil, aj keď ho za marenie spravodlivosti, krivé obvinenie a krivú výpoveď odsúdili na deväť rokov.

Začiatkom roka 2013 dal Ján Krajčík policajtom zvukové záznamy. Z nahrávok vyplývalo, že je sprostredkovateľom medzi penzionovaným prokurátorom Jozefom Mamrákom a Viliamom Mišenkom. Muž vystupujúci ako prokurátor mal za úplatok vykonštruovať trestné konanie za daňové delikty proti Jozefovi Mišenkovi (synovec Viliama) a ďalším ľuďom a zabezpečiť ich väzobné trestné stíhanie. Na zvukových záznamoch bol spomínaný aj istý sudca. Na ďalších nahrávkach, chcel muž, ktorý predstieral, že je exprokurátor, kúpiť tie prvé zvukové záznamy. Policajti obvinili v auguste 2013 prokurátora na penzii z korupcie bez toho, aby poznali výsledky fonoskopickej expertízy. Znalecký posudok však neskôr ukázal, že Jozefa Mamráka hral „herec“ a Ján Krajčík nahrávky vyrobil. Prokurátorovi neostávalo nič iné ako obvinenie voči bývalému kolegovi v novembri 2013 zrušiť,

V máji 2012 policajnom Ján Krajčík tvrdil, že si Viliam Mišenka v roku 2004 objednal vraždu Petra Čongrádyho a na čine sa podieľali aj Ľuboš Ferus, Roland Zdichavský, Štefan Borko a Karol Mello. V decembri 2013 vyšlo najavo, že Petra Čongrádyho zabili iní muži. Viliamovi Mišenkovi a spol. obvinenie zrušili. Štefan Borko sedel v tejto kauze vo väzbe osemnásť, Mišenka desať mesiacov.

Ján Krajčík klamal aj v prípade vraždy Jána Krišku z jesene 2001. Polícia totiž považovala na základe jeho výpovede za strelca Slavomíra Selického. Podľa svedka si ju mal objednať Viliam Mišenka. Ukázalo sa, že Selický bol v čase spáchania skutku hospitalizovaný v nemocnici v Chorvátsku. Prokurátor zrušil obvinenie voči Slavomírovi Selickému vo februári 2013 a prepustil ho z väzby. Za mrežami sedel niekoľko mesiacov. Obvinenie voči Viliamovi Mišenkovi však prokurátor zrušil až vo februári 2014.

V októbri 2013 po svedkovi Jánovi Krajčíkovi niekto strieľal. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pokusu o úkladnú vraždu. Ukázalo sa však, že udalosť si vymyslel. Prokurátor trestné stíhanie zastavil.

Už odsúdený na doživotie: Ján Krajčík napokon dostal doživotie. Uznali ho za vinného v prípade výbuchu vo firme v Topoľčanoch z augusta 2009, pri ktorom zomrel človek a ďalší ľudia boli zranený, medzi nimi aj švagriná Viliama Mišenku. Ján Krajčík bol v prípade pôvodne svedkom. Z ďalšieho pôvodne obvineného – Milana Pavloviča sa stal zase svedok.

Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d