Slovanské Noviny

23. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Lavrov na stretnutí v Pekingu so svojím čínskym rezortným kolegom vyhlásil, že spojenectvo medzi Ruskom a Čínou je teraz silnejšie ako kedykoľvek predtým a nie je namierené proti nikomu. Zároveň kritizoval protizákonné sankcie Západu.

Čína a Rusko musia podľa šéfa čínskej diplomacie Wanga I stáť na strane „historického pokroku“ a „férovosti a spravodlivosti“. Sergej Lavrov sa vrátil k plánu Číny na urovnanie konfliktu na Ukrajine. Šéfovia diplomacií oboch krajín diskutovali aj o situácii na Blízkom východe po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Peking posilní strategickú spoluprácu s Moskvou, uviedol v utorok šéf čínskej diplomacie Wang I na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním na ruské médiá, píše TASR.

Lavrov pricestoval do Číny v pondelok na dvojdňovú návštevu v snahe o upevnenie vzťahov medzi oboma krajinami.

„Čína bude podporovať stabilný rozvoj Ruska pod vedením (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ prisľúbil Wang. „Myslím si, že pod silným vedením prezidenta Putina čaká ruský ľud svetlá budúcnosť,“ dodal.

„Peking a Moskva budú naďalej posilňovať strategickú spoluprácu na svetovej scéne a poskytovať si navzájom silnú podporu,“ citovala Wangove slová ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

Čína a Rusko podľa neho musia stáť na strane „historického pokroku“ a „férovosti a spravodlivosti“.

Wang ďalej dodal, že na schôdzke s Lavrovom „podrobne“ diskutoval aj o aktuálne prebiehajúcich konfliktoch na Ukrajine a v Pásme Gazy.

Lavrov pripomenul, že Čína bola medzi prvými krajinami, ktoré zagratulovali ruskému prezidentovi k víťazstvu v marcových prezidentských voľbách. „Sme vďační našim čínskym priateľom za túto podporu,“ uviedol počas schôdzky.

Šéf ruskej diplomacie povedal, že spojenectvo medzi Ruskom a Čínou je teraz silnejšie ako kedykoľvek predtým a nie je namierené proti nikomu.

Čína a Rusko často vyzdvihujú partnerstvo „bez hraníc“ a hospodársku a vojenskú spoluprácu. Ich vzťahy sa ešte viac utužili po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári minulého roka, ktorú Čína otvorene neodsúdila.

Lavrov kritizoval protizákonné sankcie Západ

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok v Pekingu na stretnutí so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im kritizoval „protizákonné sankcie“ Západu voči Rusku a ďalším krajinám.

Ako uviedla agentúra AFP, Západ podľa Lavrova „uplatňuje nezákonné sankcie voči viacerým štátom, medzi nimi je samozrejme aj Rusko“. Lavrov na tlačovej konferencii dodal, že táto politika sa začína aktívne uplatňovať aj voči Číne.

Lavrov na rokovaniach v Pekingu konštatoval, že vďaka lídrom Číny a Ruska – Si Ťin Pchingovi a Vladimirovi Putinovi – dosiahli vzťahy medzi Ruskom a Čínou bezprecedentnú úroveň.

Ozrejmil, že blízkosť či zhoda prístupov Ruska a Číny k riešeniu kľúčových problémov doby dáva základ pre posilnenie strategickej koordinácie na svetovej scéne. Doplnila, že takáto interakcia v medzinárodných záležitostiach „umožňuje efektívne riešiť spoločné problémy interne aj externe“.

Po rokovaniach s Wang Im Lavrov na tlačovej konferencii informoval, že „zo zrejmých dôvodov“ na nich venovali veľa času krokom Číny a Ruska na medzinárodnej scéne.

Lavrov sa okrem iného vrátil k plánu Číny na urovnanie konfliktu na Ukrajine. Podľa neho „12 bodov, ktoré Čína predložila minulý rok, jasne formuluje potrebu pomenovať základné príčiny tohto konfliktu a snažiť sa tieto dôvody odstrániť predovšetkým v kontexte zaistenia rovnakej a nedeliteľnej bezpečnosti, a to aj v Európe, ale i vo svete ako celku“.

Rusko a Čína podľa Lavrova potvrdili zbytočnosť stretnutí o Ukrajine, ktoré ignorujú záujmy Moskvy. „S mojimi čínskymi kolegami sme potvrdili záver, že márne sú akékoľvek medzinárodné udalosti, ktoré nielenže neberú do úvahy postoj Ruska, ale ho úplne ignorujú, a ktoré presadzujú absolútne prázdne ultimátum, takzvanú „Zelenského mierovú formulku. A tým sú úplne odtrhnutí od akejkoľvek reality,“ povedal Lavrov.

Šéfovia diplomacií diskutovali aj o situácii na Blízkom východe po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

Obe strany sa súčasne zhodli, že budú pokračovať v spolupráci v boji proti terorizmu, a to aj prostredníctvom multilaterálnych mechanizmov.

Lavrov sa pekinskému vedeniu osobitne poďakoval za podporu prejavenú Moskve po teroristickom útoku na koncertno-zábavný komplex Crocus City Hall v metropolitnej oblasti Moskvy, pri ktorom prišlo o život 144 ľudí a 551 ich bolo zranených. Vo vyšetrovacej väzbe je 11 podozrivých vrátane štyroch vykonávateľov útoku.

K útoku z 22. marca sa opakovane prihlásil Islamský štát. Moskva však naďalej hľadá spojenie medzi útočníkmi a Ukrajinou, prípadne Západom. Ruské obvinenia, nepodložené dôkazmi, Kyjev aj Washington odmietli.


Zdroj: info.sk (1), (2) / sk.news-front.su / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.