Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Neexistujúca protivzdušná obrana (PVO) Slovenska bola aj témou zasadnutia ministrov obrany NATO. Slovenský účastník zasadnutia – minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SSD) sa priamo tam otvorene spýtal, koho chcú odstrašiť, keď nedokážu zabezpečiť pre Slovensko jediný protivzdušný systém obrany?

Minister obrany po zhrnutí situácie informoval o intenzívnych rokovaniach o našej PVO s niekoľkými štátmi. Uvažuje, koho vlastne chce NATO odstrašiť svojim prístupom k situácii s PVO na Slovensku. Vysvetlil tiež, že už teraz majú dodávky časový sklz takmer trištvrte roka, no zmluvy sú vyrokované tak, že v podstate nemáme nárok na uplatňovanie úrokov z omeškania. Kým Jaroslav Naď a Hegerova, či Matovičova vláda sa zaoberali hlavne likvidáciou opozície, súčasná vláda je nútená odstupovať od zmlúv a aj hangáre pre vrtuľníky napriek tomu, že boli zazmluvnené, bude musieť Slovensko riešiť vlastnými silami, no v príprave je ich už niekoľko.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Slovenská PVO? Katastrofa…

V úvode vystúpenia v NR SR Kaliňák zhrnul základné fakty – aj letecká, aj pozemná časť PVO boli predchádzajúcou vládou odovzdané na Ukrajinu.

„Rovnako tak bolo prisľúbené, že počas obdobia do zabezpečenia nového systému PVO budú v SR systémy NATO. Boli. Od 6 do 12 mesiacov, avšak posledný z nich odišiel v marci,“hovorí Kaliňák o aktuálnej situácii PVO.

Koho chceme odstrašiť

„Môžeme si položiť otázku, koho ako NATO teda chceme odstrašiť, keď nie sme schopní čo len jednu batériu protileteckého systému dostať nad krajinu, ktorá priamo hraničí s krajinou konfliktu, myslel som tým pochopiteľne Slovensko,“ hovorí Kaliňák s tým, že aktuálne takýto systém, ktorý by reálne vedel zabezpečiť ochranu, na území SR nemáme.

Meškajú, lebo môžu

„Vláda SR intenzívne rokuje s približne tromi-štyrmi štátmi. Tie rokovania sú veľmi náročné, pretože zmluvy, ako ich pripravila predchádzajúca vláda, sú extrémne nevýhodné. Zakazujú uplatňovanie úrokov z omeškania, v prípade vojenských zákaziek je omeškanie prakticky pravidlom a jediný nástroj, ktorý vláda môže mať, je finančná sankcia,“vysvetľuje Kaliňák s tým, že percentá z omeškania aj osemkolesových vozidiel, aj pásových vozidiel sú zastropované a aj preto dodávky meškajú. Obrnené vozidlá 8×8 mali byť dodané už v januári, no podľa informácií ministra obrany budú dodané až na jeseň, s viac, ako trištvrte ročným meškaním.

„Pásové vozidlá majú prísť až v roku 2026, ale už dnes vieme, že meškanie je polročné,“ doplnil minister obrany.

Aj vy sa pýtate, čo robil Naď a spol.?

„Predchádzajúca vláda sa venovala naozaj intenzívne likvidácii opozície, ale nevenovala sa svojej práci. Alibisticky bola uzavretá nejaká fiktívna zmluva na konci volebného obdobia. Tri a pol roka sa vykašľali na rekonštrukciu hlavnej základne leteckých síl na Sliači a tak nemáme kde prijať nové stíhačky F-16, lebo Sliač na to jednoducho nie je pripravený,“ uvádza ako príklad nečinnosti vlád Matoviča a Hegera Robert Kaliňák. Ešteže tamojším vojakom Jaroslav Naď zabezpečil sladkosti za tisíce eur.

Screenshot z videa na FB stránke Erika Kaliňáka

Musíme sa spoľahnúť len na seba

„V krkolomnom termíne musíme odstaviť aj objednávku, ktorú urobili na NATO, ako obstarávateľa. Spoločnosti NSPA musíme oznámiť, že s ňou nebudeme pokračovať ďalej, pretože len projektová dokumentácia mala byť dodaná do konca roka 2027. Sú to neuveriteľné náklady a nie je možné, aby stavba horizontálnych stavieb (rôznych plôch) trvala päť rokov. To nie je jadrová elektráreň, to nie je VD Gabčíkovo, to je proste vybetónovanie plôch a príprava na vertikálne stavby,“ informuje Kaliňák s tým, že Slovensko si s tým bude musieť poradiť samé a hlavne rýchlejšie, aby F-16 mohli ešte v tomto období parkovať na Slovensku.

Hangáre sa chystajú

Ešte na jeseň v expresnom čase začali s rekonštrukciou už existujúcich priestorov na Sliači tak, že v súčasnosti sa finalizujú prvé dva hangáre pre stíhačky, ktoré by mali priletieť už zhruba o mesiac. „Tretí bude pripravený na jeseň, kedy priletí tretie lietadlo s tým, že zároveň sme dokončili súťaž na mobilné hangáre, ktoré budú zatiaľ slúžiť na zvyšné lietadlá, ktoré budú prilietať na Slovensko,“ hovorí Kaliňák a dodáva, že pôjde predovšetkým o vrtuľníkové hangáre.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.