Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zavedenie doživotnej renty pre premiéra je zneužívaním atentátu na Roberta Fica (Smer-SD). Vyhlásila to poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Návrh z balíčka bezpečnostných opatrení pod názvom lex atentát vníma len ako formu kompenzácie pre Fica. Podľa Kaliňáka lex atentát prispeje k väčšej bezpečnosti v SR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kolíková už zabudla na delá a gumové projektili na demonštrantov za Matoviča?

Celý lex atentát pripomína Kolíkovej cestu k policajnému štátu. Považuje ho aj za neprimeraný zásah do základných práv a slobôd ľudí, obmedzuje verejné zhromaždenia. Doživotná renta podľa nej nemá nič spoločné so zvýšením bezpečnosti v spoločnosti.

„Je to robené spôsobom, že poďme niečo urobiť v krajine, aby tu bol pokoj a poriadok. Bez ohľadu na to, aby sa naozaj prísne sledovalo, že aký účel nám plnia jednotlivé politické práva,“ uviedla Kolíková.

Ocenila ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktorý bol tiež hosťom relácie, za to, že prišiel za opozíciou komunikovať o pripravovaných opatreniach. K stiahnutiu niektorých návrhov z balíčka lex atentát však podľa nej prispela najmä kritika od generálnej prokuratúry, verejného ochrancu práv a Združenia miest a obcí Slovenska.

Podľa šéfa rezortu obrany navrhované opatrenia prispejú k zvýšeniu miery bezpečnosti na Slovensku.

Avizoval, že na jeseň sa do Národnej rady SR vrátia dva návrhy, ktoré nateraz stiahli pre kritiku viacerých inštitúcií. Ide o lepšiu vymožiteľnosť pokút pri priestupkoch a lepšiu identifikáciu ľudí na sociálnych sieťach.

Nie je možné, aby bol vo výhode ten, ktorý je anonymne na internete. Ale akonáhle ten istý priestupok urobíte ako živá osoba na ulici, tak policajt príde k vám, zoberie vám občiansky preukaz a identifikuje vás,“ priblížil Kaliňák.

Zopakoval, že z balíčka návrhov vypúšťajú pokuty pre samosprávy, ktoré by im mohli hroziť za nedodržanie stanovených pravidiel pri organizácii verejných zhromaždení. „Tento tlak by mohol v obciach vyvolať určitú vlnu alibizmu a mohli by preventívne zakazovať zhromaždenia len preto, lebo im hrozí pokuta 16-tisíc eur,“ dodal.

Kaliňák: Potrebujeme pravidlá účasti politikov na športových podujatiach

Robert Kaliňák považuje za potrebné stanoviť si jasné pravidlá účasti politikov na športových podujatiach, na ktorých reprezentujú štát. Uviedol to v súvislosti s využitím vládneho špeciálu niektorých politikov na futbalový zápas do Frankfurtu. Podľa opozičnej poslankyne Národnej rady SR Márie Kolíkovej (SaS) by sa mali pravidlá využívania vládneho špeciálu jasne stanoviť.

Z pohľadu Kaliňáka mohla cesta na futbalový zápas do Frankfurtu vládnym špeciálom vychádzať ekonomickejšie než komerčným letom. Jeho využitie v tomto prípade nebolo podľa Kolíkovej na mieste.

V súvislosti s vládnym návrhom zákona lex atentát Kaliňák avizoval, že na jeseň budú diskutovať o tom, ako zvýšiť efektivitu vymáhania pokút pri priestupkoch. Potvrdil, že nateraz vypúšťajú ustanovenie o pokutách pre obce. S celkovou kvalitou návrhu je však spokojný.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.