Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Notára vraj nežiadal. Ako sme vás informovali, premiér Robert Fico chce, aby sa prešetrili okolnosti úmrtia advokáta Ľubomíra Krivočenka vo väzbe.

Krivočenko podľa neho po tom, ako ho zobrali do väzby, opakovane žiadal o stretnutie s notárom. Ktorý by mu overil podpis na splnomocnení. Na základe ktorého by mohol informovať svoju manželku o svojom zdravotnom stave. ÚŠP, ktorú vedie právoplatne odsúdený Daniel Lipšic, sa rozhodol na jeho slová zareagovať. Stanovisko vám prinášame v plnom znení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry


„V súvislosti s medializovanými informáciami ohľadom úmrtia JUDr. Ľ. K., ktorý bol trestne stíhaný v trestnej veci mediálne známej pod označením Dobytkár, je potrebné zdôrazniť, že predmetom výkonu dozoru prokurátora nad zachovávaním zákonnosti v prípravnom konaní nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti obvineným osobám vo výkone väzby.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je v pôsobnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže.
V tejto súvislosti je tiež potrebné doplniť, že podanie manželky menovaného obvineného, ktorým sa domáhala prešetrenia správnosti postupu v súvislosti s poskytnutím zdravotnej starostlivosti jej manželovi vo výkone väzby bolo tunajšou prokuratúrou postúpené Krajskej prokuratúre Bratislava na vecné vybavenie.“

Notára vraj nežiadal

„Zároveň je potrebné konštatovať, že na otázku novinárky Lenky Dale z týždenníka Plus 7 dní z augusta 2022, ktoré sa týkala toho, že manželka obvineného JUDr. Ľ. K., počas jeho hospitalizácie pre ochorenie Covid 19, nemala žiadne informácie o zdravotnom stave svojho manžela z dôvodu, že od manžela nemala splnomocnenie, nakoľko prokurátor nedal súhlas na návštevu notára u menovaného obvineného vo výkone väzby, je potrebné dôrazne uviesť, že menovanej novinárke bola poskytnutá odpoveď, že obvinený JUDr. Ľ. K. ani v jednom z troch prípadov nežiadal osvedčiť svoj podpis na splnomocnením pre manželku za účelom sprístupnenia údajov z jeho zdravotnej dokumentácie; žiadosť o návštevu notára za účelom osvedčenia jeho podpisu na splnomocnení nebola odôvodnená konkrétnymi skutočnosťami, ktorých sa malo uvedené splnomocnenie týkať, resp. v jednom prípade bola žiadosť odôvodnená potrebou zabezpečenia činností, súvisiacich s podnikateľskou činnosťou menovaného obvineného.“

Teda žiadal, ale vraj v inej veci..

„Vzhľadom na skutočnosť, že menovaný obvinený bol treste stíhaný pre legalizáciu príjmov z trestnej činnosti v súvislosti s jeho podnikateľskou činnosťou, súhlas na návštevu notára nebol prokurátorom udelený,“ znie záver stanoviska ÚŠP.

S dovetkom, že medializované informácie o tom, že prokurátor ÚŠP mu nepovolil prítomnosť notára, sú “ uvádzaním nepravdivých skutočnosti a hrubým zavádzaním verejnosti.“

A teraz pár faktov

Po smrti advokáta, prehovorila aj jeho manželka. Tá uviedla, že „keďže si uvedomovala, že jej manžel je v rizikovej skupine, žiadala od vedenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, aby mu bola poskytnutá adekvátna starostlivosť.“

„Odpísali jej, že nemá nárok na informácie o manželovom zdravotnom stave. Keďže nepredložila jeho splnomocnenie.“

A práve toto je k aktuálnemu stanovisku ÚŠP veľmi dôležitá informácia. Pretože je z nej zrejmé, že oň žiadala. Vyzerá to teda tak, že hoci sa „lipšicovci“ chceli viviniť,“ skôr sa usvedčili. Alebo teda minimálne vytvorili len priestor pre ďalšie otázky.

Navyše, faktom je i to, že rodina zosnulého advokáta, o jeho závažnom zdravotnom stave týždeň nemala žiadne informácie.

A to, že Krivočenko naozaj žiadal štyrikrát o povolenie notára a ÚŠP ju štyrikrát zamietla, netvrdí len Robert Fico. Písal o tom aj náš mainstream.

„Podľa našich zdrojov sa Krivočenko pokúšal v priebehu roka vo väzbe podpísať takéto splnomocnenie. Aby však bolo notárom overené, musel by prokurátor povoliť návštevu notára u obvineného vo väzbe. Podľa našich zdrojov dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry štyri žiadosti obvineného odmietol a notára vo väzbe nedovolil,“ píše sa v článku Aktualít zo dňa 2. marca 2021.

takžekalem nielen Lenka Dale, ale i Aktuality, Krivočenkova rodina, Fico a tak ďalej. Len ÚŠP(ako vždy) hovorí „pravdu pravdúcu.“

Klamstvá Kolíkovej

Pripomenúť treba aj to, že vtedajšia ministerka spravodlivosti Kolíková, ktorá teraz kričí, že treba zachrániť právny štát, verejne klamala. Keď tvrdila, že advokátovi nemohla byť poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť, lebo nikde nebolo voľné ani jedno miesto s umelou pľúcnou ventiláciou.

Jej klamstvá vyvrátila vtedajšia verejná ochrankyňa práv. O tom, ako „dôkladne a v súlade so zákonmi, sa o Krivočenka vo väzbe starali, „ prehovoril aj jeho spoluväzeň.

Záverom

Ak sa ÚŠP chce obhajovať tým, že „menovaný obvinený bol treste stíhaný pre legalizáciu príjmov z trestnej činnosti v súvislosti s jeho podnikateľskou činnosťou,“ mali by si zrejme prečítať Ústavu SR i Trestný poriadok a Trestný zákon.

Človek, ktorý je vo väzbe je PRED ZÁKONOM nevinný. A tak je k nemu štát(i médiá) povinný pristupovať. Navyše, jednou zo základných poučiek trestného práva je „in dubio pro reo.“ (pochybnosti v prospech obvineného.) Upravuje ju §2 Trestného poriadku. Táto zásada je pritom nerozlučne spojená práve so zásadou prezumpcie neviny.

Nuž, čitateľ nech sa sám rozhodne, kto v tomto prípade zavádza verejnosť. A klame…

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d