Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruské jadrové ponorky budú vybavené hypersonickými strelami Zirkón schopných prekonať akýkoľvek systém protiraketovej obrany na planéte

Hypersonické strely Zirkón môžu byť odpaľované z mora a majú dolet až 900 kilometrov, pričom je veľmi ťažké zachytiť ich systémami protivzdušnej obrany.


Rusko začalo s vyzbrojovaním svojich nových jadrových ponoriek hypersonickými strelami Zirkón. V pondelok to uviedla najväčšia ruská lodiarska konštrukčná spoločnosť OSK. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Všestranné jadrové ponorky triedy Jaseň-M budú na pravidelnej báze vyzbrojované hypersonickými strelami typu Zirkón,“ povedal pre tlačovú agentúru RIA Novosti šéf OSK Alexej Rachmanov. Dodal, že na vyzbrojovaní ponoriek „sa už pracuje“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ponorky triedy Jaseň, známe aj pod názvom Projekt 885M, sú jadrové plavidlá so schopnosťou niesť strely s plochou dráhou letu Zirkón. Tieto ponorky boli postavené s cieľom nahradiť bojové jadrové ponorky sovietskej výroby a modernizovať ruskú flotilu.

Hypersonické strely Zirkón môžu byť odpaľované z mora a majú dolet až 900 kilometrov, pričom je veľmi ťažké zachytiť ich systémami protivzdušnej obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin už v minulosti vyhlásil, že Rusko začne s hromadnou výrobou týchto striel.

Putin v januári vyslal do medzinárodných vôd fregatu s hypersonickými raketami Zirkón

Ruský prezident Vladimir Putin vyslal začiatkom januára 2023 fregatu triedy Admirál Gorškov vyzbrojenú novými hypersonickými raketami Zirkón na cvičenia do Atlantického a Indického oceánu i Stredozemného mora.

Putin to oznámil vo videorozhovore s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom a kapitánom lode Igorom Krochmalom.

„Tentokrát je táto loď vybavená najnovším hypersonickým raketovým systémom ‚Zirkón‘, ktorý nemá obdoby,“ povedal Putin. Dodal, že členom posádky želá úspechy „v ich službe pre dobro vlasti“.

Podľa ruského prezidenta umožnia takéto účinné zbrane spoľahlivú ochranu Ruska a jeho národných záujmov pred možnými vonkajšími hrozbami.

Hypersonické rakety Zirkón dokážu podľa Šojgua prekonať akýkoľvek systém protiraketovej obrany. Spresnil, že tieto strely letia deväťkrát rýchlejšie ako zvuk a majú dosah vyše 1000 kilometrov.

Rusko, Čína a USA sa v súčasnosti pretekajú vo vývoji hypersonických zbraní, ktoré vďaka svojej rýchlosti a manévrovateľnosti dávajú útočiacim silám značnú výhodu nad protivníkom, vysvetľuje Reuters. Cieľ hypersonickej rakety je pre protivzdušnú obranu oveľa ťažšie vypočítať ako v prípade medzikontinentálnych balistických striel.

Hypersonickú raketu Zirkón otestovala ruská armáda v uplynulých troch rokoch viackrát. Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie než zvuk. V porovnaní s balistickými raketami letia pomerne nízko, môžu teda potenciálne rýchlejšie zasiahnuť cieľ. Okrem toho nemajú predvídateľnú balistickú krivku a sú manévrovateľné. To sťažuje ich odhalenie a zachytenie súčasnými systémami protiraketovej obrany.

Ruské námorníctvo bude behom niekoľkých mesiacov vybavené novými hypersonickými raketami Zirkón (Cirkon), pričom o oblasti ich nasadenia sa rozhodne na základe ruských záujmov, oznámil ruský prezident Vladimir Putin v príhovore na námornej prehliadke v Petrohrade koncom júla roku 2022.

Rusko nasadí do výzbroje aj balistické rakety Sarmat, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice

Moskva čoskoro nasadí do bojovej služby medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie Sarmat, ktorá je schopná niesť desať a viac jadrových hlavíc. Uviedol v júni 2023 ruský prezident Vladimir Putin.

V príhovore k čerstvým absolventom vojenských akadémií zdôraznil dôležitosť ruskej jadrovej „triády“, teda schopnosť jadrového útoku z pevniny, mora a zo vzduchu. Podľa Putina „je kľúčovou zárukou ruskej vojenskej bezpečnosti a svetovej stability“.

Už približne polovica jednotiek a formácii ruských strategických raketových síl je podľa prezidenta vybavená najnovšími mobilnými systémami Jars. Dodal, že ruská armáda je „prezbrojovaná modernými raketovými systémami s hypersonickou hlavicou Avangard“.

Armáda bude ďalej zásobovaná aj hypersonickými protilodnými strelami Zirkón, ktoré bude používať námorníctvo, ako aj hypersonickými strelami Kinžal odpaľovanými zo vzduchu.

Prvé odpaľovacie zariadenia rakiet Sarmat budú uvedené do bojovej služby „v blízkej budúcnosti“, avizoval Putin.

„V blízkej dobe budú prvé odpaľovacie zariadenia komplexu Sarmat s novou raketou zaradené do výzbroje,“ povedal Putin absolventom a zdôraznil, ako je pre Rusko významná jadrová triáda – výzbroj schopná viesť úder zo zeme, zo vzduchu i z mora.

Absolventom sa prihovoril aj minister obrany Sergej Šojgu. Povedal im, že „kolektívny Západ“ vedie proti Rusku „skutočnú vojnu“.

Superťažká medzikontinentálna balistická raketa novej generácie Sarmat dokáže podľa Moskvy zasiahnuť ciele vzdialené až 18.000 kilometrov.

Raketa RS-28 Sarmat na tekutý pohon, prezývaná Satan 2, má 35 metrov a je schopná uniesť prinajmenšom 10 hlavíc, ktoré môžu byť aj jadrové, pričom ich každú možno namieriť na iný cieľ. Tiež je schopná uniesť spomenutý hypersonický klzák Avangard. Strely mali nasadiť už minulý rok.

Raketu Sarmat Rusko prvýkrát odhalilo v roku 2018. Podľa ruských médií má dolet okolo 18-tisíc kilometrov a je schopná niesť niekoľko jadrových hlavíc. Každá môže byť namierená na iný cieľ. Nahradiť má raketu R-36M Vojevoda.

Putin od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viackrát pohrozil, že Rusko je pripravené použiť všetky dostupné prostriedky vrátane jadrových zbraní na obranu svojej územnej celistvosti. Vlani povedal, že pod ruský jadrový dáždnik patria aj anektované časti ukrajinského územia.

Ukrajinská armáda v súčasnosti vedie protiofenzívu na oslobodenie Ruskom okupovaného územia. Šéf Kremľa tvrdí, že nemá šancu na úspech a Moskva preto nemá potrebu uchýliť sa k použitiu jadrových zbraní.

Od ruského obranného priemyslu sa očakáva najmä „zvýšenie masovej výroby“ bezpilotných lietadiel a „robotizovaných úderných systémov“, ktoré „preukázali dobré výsledky v boji“, povedal prezident. Podľa Putina by mala byť takýmito systémami vybavená každá ruská vojenská jednotka až po čatu.

Jeho slová prišli deň po tom, ako ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že Rusko je pripravené na konflikt s NATO, ak sa vojenský blok rozhodne zaútočiť na Rusko. „Nech NATO bojuje, Rusko je pripravené,“ vyhlásil Lavrov.

Ruská námorná flotila sa rozšíri o dve nové ponorky na jadrový pohon – ponorku nesúcu rakety s plochou dráhou letu Imperator Alexandr III. a viacúčelovú ponorku Krasnojarsk. Oznámil to šéf ruskej Spojenej lodiarskej spoločnosti Alexej Rachmanov. TASR správu prevzala z webu britskej stanice Sky News, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru TASS.

Americký prezident Joe Biden v pondelok varoval pred „reálnou“ jadrovou hrozbou zo strany Ruska.

Rusko počas minulého týždňa premiestnilo do Bieloruska taktické jadrové zbrane.

Putin pred časom deklaroval, že Rusko môže použiť jadrové zbrane, ak dôjde k ohrozeniu jeho územnej celistvosti, nezávislosti a zvrchovanosti a samotnej existencie štátu. „V prvom rade však takúto potrebu nemáme. Po druhé, už samotný fakt diskusie o tejto téme znižuje možnosť zníženia prahu pre použitie zbraní,“ vyhlásil vtedy.

Rusko má k dispozícii zbrane, ktorými dokáže zničiť akéhokoľvek nepriateľa vrátane USA, vyhlásil koncom marca šéf ruskej bezpečnostnej rady Patrušev

Rusko má zbrane, ktoré sú schopné v prípade ohrozenia jeho existencie zničiť nepriateľa, a to vrátane Spojených štátov. Vyhlásil 27. marca 2023 tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev, ktorý zároveň obvinil Washington, že podceňuje jadrovú silu Moskvy.

„Americkí politici sú chytení do pasce vlastnej propagandy, stále sú presvedčení, že v prípade priameho konfliktu s Ruskom sú Spojené štáty schopné vykonať preventívny raketový útok, po ktorom už Rusko nebude schopné odpovedať. To je krátkozraká a veľmi nebezpečná hlúposť,“povedal Patrušev.

„Rusko je trpezlivé a nikoho nezastrašuje svojou vojenskou prevahou. Má však moderné unikátne zbrane schopné v prípade ohrozenia svojej existencie zničiť akéhokoľvek protivníka, vrátane Spojených štátov,“ dodal Patrušev.

Moskva tvrdí, že jeden z dôvodov, prečo vlani vo februári zaútočila na susednú Ukrajinu, bola bezpečnostná hrozba prameniaca zo zbližovania Ukrajiny so Severoatlantickou alianciou.

Rusko od vypuknutia invázie na Ukrajine viackrát obvinilo Západ, že sa vyhráža jadrovými zbraňami, a vyhlásilo, že za extrémnych okolností je pripravené použiť jadrový arzenál.

Putin: Umiestnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku je reakciou na kroky Západu

Ruský prezident Vladimir Putin koncom marca oznámil, že Rusko na základe dohody s Minskom rozmiestni do 1. júla v Bielorusku taktické jadrové zbrane. Podľa Putina tým Moskva reaguje na oznámenie Británie, ktorá chce na Ukrajinu dodávať protitankové náboje z ochudobneného uránu.

Oznámenie vyvolalo ostrú kritiku mnohých západných krajín, podľa ktorých ide okrem iného o porušenie dohôd o nešírení jadrových zbraní. NATO odsúdilo „nebezpečnú a nezodpovednú jadrovú rétoriku“ Ruska, zatiaľ čo EÚ pohrozila Minsku novými sankciami.

Blížiaca sa zásadná zmena na planéte

Rusko a Čína nevytvárajú vojenskú alianciu a v spojitosti so vzájomnou vojenskou spoluprácou nič neskrývajú. Uviedol ruský prezident Vladimir Putin po marcovom stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Obaja lídri 21. marca 2023 podpísali dokumenty o strategickej spolupráci. V súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine zdôraznili, že táto kríza by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní.

„Práve teraz dochádza k zmene, akú sme nevideli 100 rokov – a my sme tí, ktorí spoločne riadia túto zmenu,“ povedal prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching počas rozlúčky so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, keď ukončil návštevu Kremľa.

Ruský prezident odpovedal: „Súhlasím.“

„Nevytvárame vojenskú alianciu s Čínou… Áno, máme spoluprácu v oblasti vojensko-technickej súčinnosti, netajíme sa tým. Všetko je transparentné, nie je tam nič tajné,“ vysvetlil ruský prezident, ktorý pri tejto príležitosti obvinil Spojené štáty a Severoatlantickú alianciu, že začínajú vytvárať novú os. Tá má podľa jeho slov určitú podobnosť s alianciou, ktorú v 30. rokoch 20. storočia vytvorili fašistické režimy Nemecka a Talianska a militaristické Japonsko.

Šéf Kremľa zároveň prezradil, že ruské taktické jadrové zbrane by mohli do Bieloruska doraziť už toto leto. „Keďže Američania umiestňujú svoje taktické jadrové zbrane na územia svojich spojencov, rozhodli sme sa urobiť to isté,“ povedal ruský prezident.

V súčasnosti sú americké jadrové zbrane rozmiestnené v Belgicku, Nemecku, Taliansku, Holandsku a Turecku.

NATO sa obáva testov „zbrane apokalypsy“ – ruského jadrového torpéda Poseidon schopného zasiahnuť všetky pobrežné oblasti USA

Rozviedka NATO informovala velenie vojenského bloku, že Rusko sa pripravuje na testovanie bezpilotného podvodného torpéda „Poseidon“. Informovali o tom 2. októbra 2022 talianske noviny „La Repubblica“ s odvolaním sa na správu špeciálnych služieb aliancie, upozorňujúcu na prítomnosť ruskej viacúčelovej jadrovej ponorky „Belgorod“ v Karskom mori.

Experti NATO naznačujú, že práve tam sa môžu uskutočniť skúšobné štarty podmorského zariadenia a predpovedajú budúce aktivity ponorky.

„Teraz je späť, aby sa ponorila do arktických morí a existujú obavy, že jej úlohou je prvýkrát otestovať super torpédo „Poseidon“, často označované ako „zbraň apokalypsy“,“ píšu noviny.

Autori uvádzajú, že „Poseidon“ dokáže vytvoriť rádioaktívne cunami, ktoré môže zničiť metropolitné oblasti ako New York alebo Los Angeles.

Útoku sa pritom nedá zabrániť, keďže satelity s infračervenými senzormi, ktoré majú USA k dispozícii, nie sú schopné vidieť, čo sa deje v hlbinách mora.

Akustika je tiež zbytočná, keďže vývojári „Poseidonu“ vytvorili tichý chod. Navyše vyžaruje málo tepla a pohybuje sa rýchlosťou cez 100 kilometrov za hodinu.

Viacúčelová jadrová ponorka „Belgorod“ je analógom ponorky „Kursk“. Špeciálne pre systém „Poseidon“ dostal projekt názov 09852. Ponorka bola spustená na vodu v apríli 2019. V júli tohto roku bola jadrová ponorka prevedená pod ruské námorníctvo.

Môže byť vybavená šiestimi „Poseidonmi“, považovanými za „zbrane súdneho dňa“ a schopnými zasiahnuť takmer všetky pobrežné oblasti Spojených štátov.

Tento bojový systém je schopný zasiahnuť veľké pobrežné a námorné ciele silnými termonukleárnymi hlavicami – od eskadry lodí po námorné základne, pobrežné územia a megamestá. Podľa odborníkov môže výbuch megatonovej nálože v pobrežných vodách vytvoriť nový Panamský prieplav.

VIDEO: USA sú proti ruským Poseidonom, Sarmatom a Cefalopodom bez šance

Hlbokomorský komplex „Poseidon“ je autonómny dron s miniatúrnym jadrovým zariadením a bojovou termonukleárnou náložou (10 Mt), schopný zostať v hĺbke jedného kilometra veľmi dlhý čas. Jeho výkonnostno-technické charakteristiky sú utajené. O „Poseidone“ sa vie len málo, no aj to rozjatrilo predstavivosť západných vojenských expertov.

Po roku 2018 si mnohí analytici uvedomili, že výbuch v hĺbke až jedného kilometra spôsobí cunami obrovskej ničivej sily. Princíp termonukleárnej nálože je schopný poslať megatony morskej vody obrovskou rýchlosťou na pevninu.

Útok jedného „Poseidona“ je schopný zničiť tretinu územia Spojených štátov, respektíve útok troch, štyroch, ktoré by sa nachádzali na rôznych hraniciach amerického kontinentu, zaručene zničí celú krajinu. Najdôležitejšie je, že takýto útok znemožní nepriateľovi masívny odvetný útok na územie Ruskej federácie.

Samozrejme, stále sú tu americké ponorky s balistickými raketami, no Ministerstvo obrany Ruska má aj pre ne prekvapenie! A je to „Cefalopod“ – šach-mat pre americkú flotilu jadrových ponoriek.

Ak „Poseidony“ a „Sarmaty“ zničia infraštruktúru nepriateľa a úplne ho zbavia možnosti spätného úderu, potom komplexy „Nudol“ eliminujú všetky hrozby zo vzduchu, a na mori či pod vodou budú ponorky zničené „Cefalopodmi“.

„Cefalopod“ je autonómny podvodný dron s jadrovým pohonom schopný zostať pod vodou veľmi dlho a sledovať cieľ vo veľkých hĺbkach. Nesie torpéda, ktoré sú schopné v správnom čase zasiahnuť neočakávaným útokom a zneškodniť tretiu zložku jadrovej triády USA.

O „Cefalopodovi“ sa vie len málo, no vkladajú sa doňho veľké nádeje. V skutočnosti Ruská federácia nevytvára len hypersonické zbrane, ale aj robotickú triádu s umelou inteligenciou. Na oblohe je to „Ochotnik“, na zemi je to „Terminator“ a platforma „Marker“ a napokon vo vode je to „Poseidon“ a „Cefalopod“.

Ruskí vývojári sa dnes snažia všetky tieto „drony“ prepojiť prostredníctvom umelej inteligencie tak, aby pôsobili ako jeden celok, ktorý v budúcnosti nahradí ľudské zdroje a vytvorí plnohodnotnú ruskú armádu.

Ruský prezident Vladimir Putin v apríli roku 2022 varoval iné krajiny pred zasahovaním do situácie na Ukrajine a v prípade ohrozenia Ruska útokmi prisľúbil bleskovú odpoveď: „Máme na to všetky prostriedky, a to také, akými sa nemôže v súčasnosti pochváliť nikto. Nebudeme sa vychvaľovať, no použijeme ich, ak to bude potrebné“:

Torpéda Poseidon:

Rusko otestovalo svoju neporaziteľnú superzbraň – medzikontinetálnu raketu Sarmat, ktorá podľa vyhlásenia prezidenta Putina „prinúti zamyslieť sa tých, ktorí sa v zápale agresívnej rétoriky snažia ohrozovať našu krajinu“:

https://odysee.com/$/embed/sarmat_new_21/f50359747955194db8cbe9706f0520ec92398c55?r=GXUNAdLF2S3xY6uJtntvqErbpa8xpZdU

https://odysee.com/$/embed/sarmat-launch/27855d71bd25ce7bcdbaa41fc5937f699353d30c?r=GXUNAdLF2S3xY6uJtntvqErbpa8xpZdU

Roskosmos vlani pred summitom NATO v Madride zverejnil satelitné snímky a súradnice rozhodovacích centier Západu

Ruská vesmírna agentúra koncom júna 2022 zverejnením satelitných snímok a súradníc západných mocenských sídiel oslávila začiatok kľúčového samitu lídrov NATO v Madride.

„Roskosmos zverejňuje satelitné snímky povestných ‚rozhodovacích centier‘, ktoré podporujú ukrajinských nacionalistov,“ uviedla agentúra v príspevku na sociálnych sieťach, ktorý obsahoval fotografie. „Uvádzame súradnice týchto miest. Pre každý prípad.“

Išlo o nie príliš tajné súradnice Bieleho domu a Pentagónu v USA, sídlo britského premiéra na Downing Street č. 10 v Londýne, Elyzejského paláca v Paríži, úrad nemeckého kancelára v Berlíne a centrála NATO v Bruseli.

Začiatkom júna bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev pre televíziu Al-Džazíra povedal, že Moskva zasiahne „centrá rozhodovania“, ak Kyjev použije zbrane, ktoré dostal od Spojených štátov, na útok na ruské územie.

„Je zrejmé, aké sú tieto rozhodovacie centrá: ministerstvo obrany, generálny štáb a tak ďalej,“dodal. „Ale treba si uvedomiť, že v tomto prípade sa konečné rozhodovacie centrá bohužiaľ nenachádzajú ani na území Kyjeva.“

Zdroj: info.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d