Slovanské Noviny

15. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Osídlenie v oblasti Gazy sa datuje na začiatok 3. tisícročia pred Kristom, poznamenal jordánsky archeológ, ktorý zdôraznil, že osídlenie v rannej až strednej dobe bronzovej bolo zdokumentované v Tell es-Sakan a Tell el-‘Ajul.  

Počas 14. storočia pred Kristom bola Gaza administratívnym hlavným mestom Egypta v Levante. Neskôr, počas doby železnej [2.-1. tisícročie pred Kristom] sa Gaza stala jedným z piatich filištínskych miest známych ako Pentapolis, poznamenal Mohammad Najar, ktorý získal doktorát z histórie a archeológie na Moskovskom archeologickom inštitúte.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tento región bol naďalej dôležitý počas novoasýrskeho, novobabylonského, perzského, nabatejského, helenistického, rímskeho, byzantského a islamského obdobia.

Okrem toho bola Gaza dôležitým obchodným uzlom medzi Stredozemným morom a Arabským polostrovom a počas rímsko-byzantského obdobia sa Gaza stala kresťanským biskupstvom.

Región sa stal súčasťou Moslimskej ríše v roku 638 n. l.,“ povedal Najjar a dodal, že väčšina známych lokalít sa nachádza severne od Wadi Gaza, oblasti, ktorá bola vystavená vážnemu a systematickému ničeniu izraelskými okupačnými silami.

Obr. Kláštor – jeden z najväčších v regióne. Zdroj: MEE/Ahmad-al-Danaf

K významným miestam patrí nekropola z rímskeho obdobia Tell Umm-‘Amer (kláštor sv. Hilariona), miestny svätec, ktorý žil medzi 291 a 371 nl.

Svätý Hilarion a svätý Porfyrius sa zaslúžili o premenu južnej Palestíny na kresťanstvo. Terčom už boli tri kostoly, medzi nimi svätý Porfyrius, spolu so 47 mešítami, nemocnicami a tisíckami domov a civilných cieľov,“ zdôraznil Najjar.

Neúnavné bombardovanie už zničilo nespočetné množstvo domov a vysídlilo státisíce Palestínčanov, čím vážne ohrozilo mnohé archeologické a kultúrne náleziská v Gaze a ohrozilo ich úplným zničením, povedal Najjar.

Kvôli pokračujúcej izraelskej agresii voči Gaze si Najjar myslí, že svet by mal zintenzívniť a vyjadriť svoju nespokojnosť.

„Kultúrne komunity v arabskom svete a vo svete ako takom by sa mali postaviť proti ničeniu týchto miest dedičstva a predovšetkým proti nevýslovným zverstvám voči Palestínčanom, strážcom tohto dedičstva,“ zdôraznil Najjar.

Saeb Rawasheh

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d