Slovanské Noviny

18. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Fatálne kompromisy médií. Prax „vkladania“: „Neskrývané úsilie o kontrolu toho, čo vidia a počujú vojnoví korešpondenti“

Je to akt deprivácie v tom, že dáva tým, ktorí čítajú alebo prezerajú prácu vložených korešpondentov, ilúziu, že sú informovaní.

Prax „zabudovania“, ktorá vyžaduje, aby sa korešpondenti hlásili vo vojnových a konfliktných zónach ako súčasť danej vojenskej jednotky, mi pripadala ako odpudzujúci kompromis s mocou, len čo americké médiá začali akceptovať túto neprijateľnú prax . Je to neskrývaná snaha kontrolovať, čo korešpondenti vidia a počujú, a teda aj to, čo píšu alebo vysielajú, a teda aj to, čo si myslia ich čitatelia, poslucháči a diváci.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Je to skrátka trik. Armáda vládnucej alebo vládnucej moci predstiera, že rešpektuje právoplatnú slobodu nezávislej tlače, zatiaľ čo korešpondenti a redaktori predstierajú, že slúžia ako statoční korešpondenti a zásadoví redaktori.

V ničom z toho nie je rešpekt, statočnosť ani zásada. Vkladanie je šaráda, priestupok zo strany každého, kto sa na ňom podieľa.

Je to akt deprivácie v tom, že dáva tým, ktorí čítajú alebo prezerajú prácu vložených korešpondentov, ilúziu, že sú informovaní, zatiaľ čo väčšinu času ignorujú vojnu alebo konflikt, ktorý túžia pochopiť.

Ako aj rôznymi inými spôsobmi, barbarstvo Izraela v Gaze v reálnom čase zhoršilo vzťah medzi médiami – myslím tým západnými médiami – a mocnosťami, o ktorých majú podávať správy. Čo sa týka publika, oni – my – sme úplne zmätení do tej miery, do akej im bežný jazyk, ktorým ľudia môžu komunikovať, začína zlyhávať.

Výsledkom nie je ticho. Je to nezmyselná kakofónia, ktorá sa ozýva čudnou krajinou nikoho, v ktorej nemožno nič povedať bez rizika odplaty, odsúdenia či vyhnanstva. Civilný diskurz viac-menej neprichádza do úvahy.

Zdá sa, že sme teraz strašný krok od vkladania. Už nestačí pripútať korešpondentov k pohľadu armády, z ktorej strany sa hlásia. Zdá sa, že sme na ceste k vojnám – obrovským, krvavým a následným – bez akýchkoľvek svedkov.

Minulý týždeň Politico zverejnilo dlhý článok o argumente Bidenovho režimu, že súčasná „pauza“ v izraelskom nemilosrdnom vražednom vyčíňaní v Gaze a výmena rukojemníkov dokazuje, že politické kliky vo Washingtone urobili správnu vec. Týmto nebezpečne nekvalifikovaným ľuďom netreba veľa, aby oklamali sami seba.

Ale Biely dom zostáva „hlboko a hlboko znepokojený“ izraelskou dlhodobou stratégiou a tým, ako môže vyzerať ďalšia fáza vojny,“ píše Politico . Potom toto:

“A v administratíve existovali určité obavy z nezamýšľaného dôsledku pauzy: že by to umožnilo novinárom širší prístup do Gazy a príležitosť ďalej objasniť tamojšiu skazu a obrátiť verejnú mienku na Izrael.”

Jednoduchou angličtinou sa Bidenovi ľudia trápia tým, ako bude vyvražďovanie Palestínčanov vyzerať, keď sa obnoví – zdanie nie je úplne všetko, ale takmer. Ale keby tam nebol nikto, kto by videl a nahlásil divokosť, nebolo by sa čoho báť.

Trita Parsi z Quincyho inštitútu ma upozornila na tento citát a nemôžem urobiť nič lepšie, ako jeho komentár k nemu: „Nemám slov.“

Je zaujímavé, že prinajmenšom niektorí ľudia v Bidenovom režime zrejme považujú vzťahy medzi mocou a médiami za kontradiktórne. A aké dobré by bolo, keby korporátna tlač a vysielatelia dostali svojich korešpondentov do Gazy sami a informovali o tom, čo vidia, ako to vidia.

Toto sa mi zdá celkom možné. BBC, Al Jazeera a rôzne spravodajské služby – Reuters, The Associated Press, Agence France–Presse – patria medzi spravodajské organizácie s pobočkami v meste Gaza.

Od Vietnamu

Doterajšie záznamy však naznačujú, že zbabelosť a poddajnosť v ľahu zvíťazí nad spomínanou statočnosťou a zásadovosťou. Takto sa začleňovanie novinárov začalo v rokoch po roku 1975. Porážka vo Vietname vystrašila Pentagon a politické vedenie, ktoré obvinilo médiá, že obrátili Američanov proti vojne. Počas vojny v Perzskom zálive, od augusta 1990 do februára 1991, bola medzi americkými médiami zakorenenosť.

Reportér menom Brett Wilkins publikoval v Common Dreams mesiac dobre ohlásený článok o vojnových zločinoch izraelských obranných síl v Gaze. V knihe „Americké korporátne mediálne predajne umožňujú IDF preveriť ‘všetky materiály’ od Embedded Reporters v Gaze“ Wilkins vyložil celých nechutných deväť. Jeho vedenie:

Americké korporátne médiá udelili izraelským vojenským veliteľom práva na predbežné preskúmanie všetkých materiálov a záberov zaznamenaných ich korešpondentmi v rámci izraelských obranných síl počas invázie do Gazy, čo je podmienka, ktorú odsúdili zástancovia slobody tlače.

Wilkins ďalej vymenúva niekoľko mien – medzi nimi CNN a NBC –, ktorí si takto doprajú bezchrbticu. A cituje bezohľadného Fareeda Zakariu, ktorý ponúka štandardné ospravedlnenie za toto hrubé porušenie profesionálnej etiky. ” CNN súhlasila s týmito podmienkami, aby poskytla obmedzené okno do izraelských operácií v Gaze,” zamračí sa Zakaria.

Bez slova druhýkrát

Fotoreportér menom Zach D. Roberts dostáva moju cenu za najodvážnejšie zhrnutie tejto každodennej paródie. “Čo tu CNN robí, je vytváranie reklamných blokov [doplnkové videozáznamy] pre IDF,” povedal Roberts. „Nie je to nič, čo by pripomínalo správy a zamestnanci CNN, ktorí sa na tom podieľali, nie sú ničím podobným novinárom.“

Pokiaľ viem, existuje len niekoľko výnimiek z tejto odsúdeniahodnej praxe. Denník New York Times poslal začiatkom tohto mesiaca dvoch korešpondentov a fotografa do nemocnice Al-Shifa a bezúhonne uznali, že ich sprevádzali IDF, a oznámili, že diera v zemi s priemerom krytu šachty sa veľmi nepodobá veliteľské centru Hamasu.

Ale „obmedzené okná“ v Zakariovej klzkej fráze sú nezmysly a Times mali odmietnuť turné za akýchkoľvek podmienok, okrem ich vlastných. Zdá sa mi to jediný spôsob, ako môžu tlač a vysielatelia získať späť profesionálnu suverenitu, ktorej sa vzdali v postvietnamských rokoch.

Zničená dôveryhodnosť

Odvtedy sme boli svedkami série kompromisov, ktoré považujem za fatálne. Tento druh správania je súčasťou toho, čo zdevastovalo dôveryhodnosť západných médií a zanechalo čitateľskú a divácku verejnosť opustenú v tme. Teraz musíme zaviesť štandardný postup v bažine a naznačenú možnosť, že korešpondenti nemusia byť za žiadnych okolností schopní vydať svedectvo o konfliktoch a vojnách.

Novinári boli kedysi považovaní za strážcov jazyka. Pri písaní a úpravách s prísnym dôrazom na jasnosť a správne používanie bol jazyk ako nádoba významu zachovaný a chránený.

Pozrite sa na cirkus všade okolo nás

Antisemitizmus môže znamenať čokoľvek, čo chcete. To isté ako antisionizmus. Anti-Izrael môže znamenať antisemitizmus, Hamas možno označiť za teroristickú organizáciu, genocídu v reálnom čase možno označiť za sebaobranu. The Times nás v nedeľných vydaniach pozýva, aby sme si zalomili rukami pri hľadaní „morálneho centra v tejto ére vojny“.

Je to pozvanie utopiť sa v rozmazaní a vyvolanom zmätku. Čiastočne – z veľkej časti – to pripisujem zanedbaniu tých, ktorí hlásia to, čo sa nesprávne nazýva, konkrétny prípad – vojna medzi Izraelom a Gazou.

Nedávno som si pozrel veľa videí zaznamenaných v Gaze a videl som veľa fotografií nasnímaných na tamojšej zemi. Tu je video Gazanov utekajúcich o život, zverejnené dva týždne po bombardovaní al-Džazírou . Tu je niekoľko fotografií , ktoré nafotil Mohammed Zaanoun, palestínsky fotograf, a ktoré 23. novembra zverejnil The New Humanitarian , ktorý bol založený v OSN v polovici 90. rokov.

Tento druh materiálu, produkovaný profesionálnymi novinármi, rôznymi druhmi mimovládnych organizácií, humanitárnych agentúr a podobne, je ľahko dostupný. Ako inak by si ľudia mysleli, o koľko jasnejšie by boli ich chápanie a závery, keby to naše hlavné médiá sprístupnili.

Patrick Lawrence

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d