Slovanské Noviny

18. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zbavujú nás práva na anonymitu

Dohoda medzi Európskym parlamentom a Radou Európskej únie pre digitálnu identitu je zneužiteľná a dáva Bruselu možnosť odopierať práva ľudí a kontrolovať ich.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Súčasťou peňaženiek, ktoré majú byť zatiaľ dobrovoľné, budú podľa novej európskej legislatívy digitálne verzie všetkých občianskych preukazov, vodičských preukazov, diplomov a zdravotnej dokumentácie.

Európska komisia trvá na tom, že systém bude bezpečný, a súčasné španielske predsedníctvo EÚ tvrdí, že to z EÚ urobí digitálneho lídra na globálnej úrovni v ochrane demokratických hodnôt, ale čo má digitalizácia spoločné s európskymi hodnotami? Naopak,

tento krok v skutočnosti ohrozuje európske hodnoty, ako tvrdí 504 akademikov a expertov z 39 krajín, ktorí podpísali otvorený list varujúci pred nebezpečenstvom pre bezpečnosť a slobodu ľudí na internete.

Pandémia nás posunula týmto smerom, keď boli zavedené očkovacie pasy na covid-19 a obmedzili právo cestovať. Nová peňaženka nás posunie oveľa ďalej v smere útlaku.

Mať všetky dokumenty na jednom mieste znamená, že môžu byť zabavené jedným kliknutím. Urobila to kanadská administratíva Trudeau, keď počas COVID odoprela osobám, ktoré odmietajú očkovanie, prístup k ich účtom a neskôr odobrala práva na poistenie vodičom, ktorí sa zúčastnili protestnej blokády hlavného mesta Ottawa.

Znamená to tiež, že členské štáty začínajú strácať výhradné právo zrušiť vydanú dokumentáciu. Zvládne to aj Brusel. Brusel a komisár Thierry Breton chcú ísť ešte ďalej zavedením digitálnej meny euro, zatiaľ čo Breton je komisárom, ktorý sa snaží cenzurovať sociálne médiá.

Ak sa finančné záležitosti dostanú do tejto peňaženky, umožní sa väčšia kontrola nad životmi ľudí vďaka možnosti zavedenia systému sociálnych kreditov alebo elektronických sankcií pre tých, ktorí sa zapájajú do protestov. Takýto systém tiež umožní orgánom kontrolovať spôsob, akým ľudia míňajú svoje peniaze, ako sa to stalo v Kanade a Brazílii. Digitálna mena uľahčuje podnikanie, ale je aj nástrojom na odstránenie našich práv na súkromie.

Šéf poľskej centrálnej banky Adam Glapiński hovorí, že spotrebitelia nechcú, aby ich banka vedela o všetkých ich transakciách, a úplná digitálna centralizácia transakcií zbavuje toto právo na anonymitu.

Tento najnovší krok EÚ súvisí aj s navrhovanými zmenami zmluvy, ktoré zahŕňajú postupné vyradenie všetkých národných mien v prospech eura. Nielenže by Poľsku bolo odopreté právo vykonávať vlastnú menovú politiku, ale EÚ by kontrolovala aj peňaženky poľských občanov.

Banky v Kanade a Austrálii už začali počítať uhlíkovú stopu nákupov svojich klientov. Toto je len jeden krok od toho, aby im zabránili vykonávať niektoré transakcie v prípade prekročenia určitých limitov.

Ale práve EÚ je spolu s Čínou lídrom v konštrukcii elektronických vodítok pre svojich občanov. Digitálna transformácia postpandemických fondov má pomôcť posunúť Európu aj týmto smerom.

Iróniou však je, že celý tento proces v EÚ by sa mohol zastaviť v dôsledku zlého stavu digitálnej ekonomiky v Nemecku. Táto krajina výrazne zaostáva, pokiaľ ide o prístup k širokopásmovému pripojeniu a optickým vláknam, a bez toho bude pre ňu ťažké zvládnuť prenos množstva príslušných údajov. Je ťažké hovoriť o digitálnej mene alebo digitálnych pasoch v krajine, kde sú stále problémy s online službami a online kartovými transakciami.

Postoj poľskej vlády k tejto záležitosti nie je jasný a zasadnutie Európskej komisie 28. novembra, na ktorom sa o tom bude diskutovať je tu. Existuje nebezpečenstvo, že nová poľská vláda to môže nechať prejsť.

Niet pochýb o tom, že eurokrati chcú vytvoriť režim, v ktorom budú občania čoraz viac kontrolovaní úradmi so sídlom v Bruseli.

Rhoda Wilson

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d