Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rada Európy si už z občanov členských štátov EÚ robí totálnych bláznov a správa sa ako slúžka nadnárodných záujmov. Snahu Orbánovej vlády zriadiť Úrad na obranu suverenity pred cudzími záujmami označila za ohrozenie ľudských práv

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána pripravuje aj zákon na ochranu národnej suverenity proti médiám & mimovládkam, ktoré slúžia cudzím záujmom a financujú ich vlády iných štátov a nadnárodné korporácie. Komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová v správe pre médiá

dôsledne varovala pred krokmi prijatými v Maďarsku. Vraj je cieľom uvaliť svojvoľné obmedzenia pre mimovládne organizácie a ochrancov ľudských práv.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Návrh maďarskej vlády na zriadenie Úradu na obranu suverenity, ktorý by mal široké právomoci na vyšetrovanie akejkoľvek organizácie alebo osoby podozrivej z toho, že slúži cudzím záujmom alebo ohrozuje národnú suverenitu, predstavuje veľké riziko pre ľudské práva. Uviedla v pondelok komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová, informuje spravodajca TASR.

Mijatovičová zdôraznila, že vláda v Budapešti by od tohto návrh mala upustiť. Šéfa Úradu na obranu suverenity by mal vymenovať prezident krajiny na návrh predsedu vlády.

„Úrad by mal neobmedzenú právomoc žiadať od kohokoľvek citlivé údaje a súkromné informácie, a to bez akéhokoľvek právneho opravného prostriedku. Návrh balíka zákonov predložený do parlamentu spolu s návrhom vlády na vloženie odkazu na nový úrad do ústavy je taký vágny, že invazívne skúmanie navrhovaného úradu by sa mohlo stať zbraňou proti každému, kto bude považovaný za protivníka. Napríklad v dôsledku činností zameraných na ovplyvňovanie demokratickej diskusie,“ opísala situáciu Mijatovičová.

Komisárka v správe pre médiá dôsledne varovala pred krokmi prijatými v Maďarsku, ktorých cieľom je uvaliť svojvoľné obmedzenia pre mimovládne organizácie a ochrancov ľudských práv.

„Vyjadrila som tiež znepokojenie nad nadmerným dosahom výkonných právomocí a snahami podkopať nezávislosť súdnictva. Ak bude tento návrh prijatý, poskytne vláde ešte viac príležitostí umlčať a stigmatizovať nezávislé hlasy a oponentov,“ vysvetlila.

Návrhy zákonov s ďalekosiahlymi dôsledkami na fungovanie ľudských práv, demokracie a právneho štátu v Maďarsku by mali podľa nej prejsť komplexnou kontrolou a zmysluplnými konzultáciami predtým, ako budú predložené parlamentu. Vyzvala maďarský parlament, aby tieto návrhy zmrazil a využil svoje legislatívne a kontrolné právomoci na dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach a základnými hodnotami Rady Európy.

Orbánova vláda pripravuje aj zákon na ochranu národnej suverenity proti médiám a mimovládkam, ktoré slúžia cudzím záujmom a financujú ich vlády iných štátov a nadnárodné korporácie. Maďarská vláda začala v týchto dňoch distribuovať občanom Maďarska v poradí už 13. vládny dotazník, ktorý je súčasťou takzvanej národnej konzultácie. Kabinet premiéra Viktora Orbána sa v tomto dotazníku zameriava na otázky týkajúce sa ochrany suverenity Maďarska.

V dotazníku je 11 otázok, ktoré sa týkajú hospodárstva, migrácie, poskytovania pomoci Ukrajine, členstva Ukrajiny v EÚ, podpory palestínskych organizácií zo strany Bruselu, ochrany detí, ale aj financovania politických strán zo zahraničia.

Vláda v piatok predstavila v tejto súvislosti aj kampaň s plagátom, na ktorom je fotografia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a Alexandra Sorosa, syna Györgya Sorosa, súčasného prezidenta Nadácie otvorenej spoločnosti, s nasledujúcim sloganom: „Netancujme, ako oni pískajú.“

Zakročiť voči nepriateľským médiám avizoval aj slovenský ministerský predseda Robert Fico, ktorý po podpise koaličnej dohody vyhlásil koniec vlády mimovládnych organizácií na Slovensku.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d