Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Emil Páleš o potrebe zmeny spoločnosti zmenou paradigmy vnímania reality, dialógom, inšpiráciou v myšlienkách Komenského a schopnosťou rozpoznať pravdu od propagandy

Slovenský vedec, filozof a spisovateľ Emil Páleš, ktorý prostredníctvom sofiológie usiluje o syntézu rôznych prameňov poznania, v rozhovore s Robinom Čumpelíkom z projektu Inovace Republiky o súčasnej spoločnosti a aktuálnej spoločenskej situácii, ktorých transformácia úzko súvisí s vnútornou premenou každého jedného človeka.

„Přemýšlím o nějaké nenásilné revoluci již od Něžné revoluce,“ říká v rozhovoru vědec, filozof a spisovatel RNDr. Emil Páleš, CSc.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jak vnímá vývoj paradigmatu nové společnosti? Proč je potřeba nenásilná revoluce? Proč bez dialogu je jen násilí? Proč udělat vše proto, abychom předešli násilí? Jak podporovat a vytvářet nové dialogy? Jak se zasnít nad novou kulturou společnosti? Jak podporovat veřejnou diskuzi? Jak fungují cenzurovaná mainstreamová media? Proč ekonomika válcuje všechny oblasti života? Proč je potřeba diskutovat hierarchii nových hodnot společnosti? Jaký má názor na instituce a elity? Jak ekonomika pohlcuje kulturu i politiku?


Viac v 1. časti rozhovoru:

Jak poznat pravdu od propagandy? Co je to sociologie? Jak sjednotit rozum a intuici? Proč nám uniká pravda? Jaká má dnešní společnost hodnoty? Jsme uprostřed rozpadu společnosti? Co je to pokrok? Jak je všechno propojené přes lidskou duši? Jak zneužíváme svobodu? Proč je důležitá vnitřní svoboda? Co je období archanděla Michaela?


Viac 2. časti rozhovoru:



Emil Páleš je slovenský vědec, filosof a představitel sofiologie, která usiluje o syntézu různých pramenů poznání (zjevení, rozumu a smyslové zkušenosti). Předmětem jeho výzkumu jsou psychologické, kulturní a přírodní vzorce tvořivosti a jejich časové zákonitosti v individuálních biografiích, ve světových dějinách a v evoluci přírody.

Vystudoval kybernetiku, vyučoval počítačovou lingvistiku na Katedře umělé inteligence Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. V letech 1989–1994 vedl výzkumný grant Počítačový model slovenštiny na Jazykovědném ústavu Ľudovíta Štúra Slovenské akademie věd. Výsledkem byl první počítačový model slovanského jazyka, který modeloval jazyk jako celek a byl reálně implementován. V roce 1993 založil nadaci (později neziskovou organizaci) Sophia věnovanou integrálním studiím. V letech 1994–1999 redigoval stejnojmenný časopis Sophia s podtitulem Čtvrtletník pro uvedení duchovních hodnot do života.

Zdroj: YouTube Inovace Republiky / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d