Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V Juhoafrickej republike začal samit BRICS, na ktorom budú jeho členovia diskutovať aj o ukončení obchodovania v dolároch a prijatí ďalších štátov

Blok pozostávajúci z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky podnikol niekoľko krokov na zníženie podielu zelenej bankovky na vzájomnom zúčtovaní prostredníctvom zvýšenia platieb v menách členov. 

V Juhoafrickej republike (JAR) odštartoval v utorok samit lídrov rozvíjajúcich sa ekonomík zo skupiny BRICS, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Hlavnými témami rokovaní bude rozšírenie skupiny a zvýšenie obchodu v lokálnych menách. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozvíjajúce sa ekonomiky už roky hovoria o ukončení obchodovania v dolároch, ale zatiaľ sa nedohodli, akou menou ho nahradia.

Vedúci predstavitelia krajín BRICS budú na stretnutí v Johannesburgu diskutovať o spôsoboch odstránenia závislosti od amerického dolára, uviedol juhoafrický viceprezident Paul Mashatile.

Blok pozostávajúci z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky podnikol niekoľko krokov na zníženie podielu zelenej bankovky na vzájomnom zúčtovaní prostredníctvom zvýšenia platieb v menách členov.

„Dnes si svet všíma tento blok, pretože je na čele globálnej diskusie o obmedzení závislosti od dolára,“povedal Mashatile v pondelok v Johannesburgu na stretnutí s podnikateľmi z krajín BRICS. „Nie sme tu preto, aby sme súťažili so Západom. Chceme mať svoj priestor v globálnom obchode.“

Ruský prezident Vladimir Putin sa na samite nezúčastňuje, aby sa vyhol medzinárodnému zatykaču v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu.

Čína s podporou Ruska a JAR presadzuje prijatie nových členov do aliancie. Táto expanzia vyvolala podozrenie, že blok sa snaží stať protiváhou skupiny G7, siedmich najvyspelejších ekonomík sveta.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva podporuje tiež expanziu BRICS a chce, aby si blok nakoniec vytvoril vlastnú spoločnú menu.

Čínsky prezident Si Ťin-pching už pricestoval do Johannesburgu, informovala čínska štátna televízia, podľa ktorej sa stretne so svojím juhoafrickým náprotivkom Cyrilom Ramaphosom pred samitom.

Lídri BRICS majú vystúpiť s prejavmi, pričom Putin bude rečniť na diaľku. Na programe je aj obchodné fórum BRICS.

Podľa Juhoafrickej republiky sa na stretnutí v dňoch 22. až 24. augusta zúčastnia rôzni predstavitelia ako pozorovatelia. Sú medzi nimi generálny tajomník OSN Antonio Guterres, indonézsky prezident Joko Widodo a iránsky prezident Ebráhím Raísí. Očakáva sa tiež účasť viac ako 30 hláv afrických štátov a vlád.

Očakáva sa, že krajiny BRICS, ktoré v súčasnosti tvoria 40 % svetovej populácie a takmer tretinu svetového hospodárstva, budú diskutovať aj o prijatí nových členov do skupiny.

Podľa odhadov agentúry Bloomberg Economics by rozšírený blok do roku 2040 predstavoval približne polovicu svetovej produkcie, čo je dvojnásobok podielu skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta.

Viac ako 20 krajín oficiálne už požiadalo o vstup do BRICS a niekoľko ďalších prejavilo záujem o vstup dp tohto zoskupenia. V posledných mesiacoch niekoľko krajín vrátane Argentíny, Alžírska, Egypta a Turecka naznačilo, že by mali záujem o členstvo v BRICS.


Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d