Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Naše končiny postihla v roku 2020 neočakávaná katastrofa – uragán Matovič. Jeho ničivá podoba sa však začala formovať už pred viac ako desiatimi rokmi

Koncom leta, keď teplota vody v Atlantickom oceáne dosiahne úroveň 26,5 stupňa Celzia, sú podmienky na vznik uragánu priam ideálne. Vyparovaná voda v kombinácii so silným západným vetrom je schopná vytvoriť obrovský oblak deštrukcie, ktorý začne rotovať okolo svojej centrálnej osi.

Začiatkom roka 2020 sme boli svedkami veľmi podobného javu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uragány sú v našich zemepisných šírkach len predmetom školského učiva a meteorologického spravodajstva zo vzdialených krajín. Nikto preto nečakal, že na jar roku 2020 budeme musieť jednému uragánu čeliť aj my. V posledný februárový deň do slovenských volebných miestnosti dorazil uragán Matovič.

Kvôli predošlým vladárom boli meteorologické stanice (14-dňové prieskumové moratórium) nefunkčné a jeho príchod bol pre mnohých nečakaný a šokujúci. Počiatočnú vlnu optimizmu však čoskoro ovládol tieň pochybností. Obrovskú silu úderu a deštrukcie znásobila všadeprítomná pandémia.

Dnes, po viac ako deviatich mesiacoch od vymenovania súčasnej vlády, je zrejmé, že uragán Matovič sa v realizácii svojho cieľa nezastaví pred nikým a pred ničím. Je potrebné si však uvedomiť, že voda v Matovičovom uragáne sa začala zhromažďovať už pred viac ako desiatimi rokmi.

Chaos

Pre pochopenie ľudskej nátury predsedu vlády, jeho potreby lákať na seba pozornosť a vyvolávať konflikty, je nevyhnutné sa vrátiť do čias jeho politického úsvitu.

Píše sa 12. jún roku 2010. Parlamentné voľby síce vyhrala strana Smer, no nemá možnosť zostaviť vládu. V nasledujúcich týždňoch tak vznikne vláda-zlepenec Ivety Radičovej. Aj keď stredopravá štvorkoalícia zdieľa spoločné priority a vízie, prvé praskliny v jej jednote sa objavujú prekvapivo rýchlo.

Jedným z hlavných aktérov koaličných konfliktov je novozvolená skupinka štyroch poslancov pod vedením trnavského podnikateľa Igora Matoviča.

Zakladateľ malého mediálneho impéria sústredeného okolo výroby a distribúcie regionálnej tlače uzavrel pred voľbami dohodu, ktorá ovplyvní nasledujúcu dekádu slovenskej politiky. Jej obsah bol jednoduchý. Igor Matovič a tri jemu blízke osoby získajú miesto na kandidátke strany SaS, na oplátku zasa strana získa prístup k inzercií v regiónoch, kde voliť liberálov by bolo pre mnohých nemysliteľné.

Nikto vtedy zrejme nečakal, že mladý trnavský podnikateľ začne svoje volebné obdobie „bombastickými“ rečami o ponuke 20-miliónového úplatku, za ktorý mala jeho skupinka poslancov položiť vládu Ivety Radičovej. Neskôr nasledovali početné konflikty medzi skupinkou „Obyčajných“ a materskou SaS, ktoré sa skončili ich finálnym rozchodom a politickou emancipáciou matovičovcov.

Politická emancipácia zoskupenia Igora Matoviča by však nebola možná pri inej politickej konštelácii. Veľmi krehká väčšina štvorkoalície (79 zo 150 poslaneckých mandátov) umiestnila týchto štyroch poslancov do pozície jazýčka na váhach. Igor Matovič využil túto osudovú príležitosť, čoho následkom boli početné útoky na vopred dohodnuté zákony, rendezvous s opozíciou ohľadom pozmeňovacích návrhov a všeobecný chaos v pléne.

Loajalita

Po páde vlády Ivety Radičovej a následných predčasných voľbách v roku 2012 hnutie OĽaNO dokázalo úspešne obhájiť svoju existenciu a získať si priazeň voličov. Kulisy tohto úspechu však nesú za sebou tieň početných konfliktov, manipulácii a intríg, ktoré sprevádzali politický rast Igora Matoviča.

Jedným z hlavných pilierov úspechu hnutia je jeho dôraz na absolútnu lojalitu členov. Prvým prejavom týchto tendencií boli predvolebné čistky na kandidátke do volieb v roku 2012, kedy budúci predseda vlády chcel zorganizovať mediálny performance s pomocou detektora lži na svojich kolegoch.

OĽaNO  by bez dostatočného množstva politickej a mediálnej kontroverzie veľmi rýchlo upadlo do zabudnutia

Konflikty v hnutí však neustali a v priebehu volebného obdobia 2012 – 2016 poslanecký klub opustila až štvrtina jeho poslancov. Igor Matovič vo svojom politickom boji, či už na straníckej alebo celoslovenskej úrovni, nikdy neváhal bojovať nástrojom, ktorému najviac rozumel – médiami.

Práve bombastické reči rôzneho druhu, osobné útoky, odvolávanie sa na anonymné zdroje a veľká obľuba nahrávania súkromných rozhovorov mu dokázali zabezpečiť mediálny „primetime“, ktorý je hlavným zdrojom prežitia hnutia OĽaNO ako takého.

Čím by bolo OĽaNO bez pozornosti médii?

Pravdepodobne ničím relevantným. Hnutie, ktoré má len hŕstku členov, nulové regionálne štruktúry a nevýrazne osobnosti zatienené osobou predsedu, by bez dostatočného množstva politickej a mediálnej kontroverzie veľmi rýchlo upadlo do zabudnutia.

Deštrukcia

Vráťme sa teraz do jari roku 2020. Nečakaný triumf, za ktorý podľa mnohých OĽaNO vďačí niekoľkým dobre načasovaným aktom politického marketingu (výlety do Cannes a na Cyprus), umiestnil Igora Matoviča do veľmi priaznivej pozície.

Medzi jeho tromfy patril obrovský voličský mandát očakávajúci zmenu, totálna kompromitácia dovtedajšej vládnej garnitúry na čele s R. Ficom a R. Kaliňákom, ale aj bezbrehá lojalita jeho vlastných poslancov. Treba pritom podotknúť často ignorovaný fakt, že OĽaNO nikdy nerátalo s takým veľkým volebným úspechom a väčšina z jeho 53 poslancov sa dostala do parlamentu akoby úplnou náhodou a asi nechce prísť o svoju novozískanú politickú kariéru.

Napriek vynikajúcim štartovacím podmienkam osud hodil pod nohy nového premiéra poleno, ktoré odhalilo jeho najväčšiu slabosť – zodpovednosť. Pandémia koronavírusu dokázala v priebehu niekoľkých týždňov odhaliť to, čo sa mnohým nepodarilo odhaliť za 10 rokov.

Personálne útoky, mediálne provokácie a kontroverzné vyjadrenia sú osvedčenými nástrojmi v rukách skúseného opozičníka, no v rukách predsedu vlády sa menia na časovanú bombu. Pravdepodobne dobré úmysly Igora Matoviča sa začali premiešať s všadeprítomnou hystériou, chaosom a konfliktom – tým posledným čo krajina potrebuje v čase krízy.

Dilema

Veľké očakávania spojené s dlho očakávanými reformami a zmenami v prehnitom systéme veľmi rýchlo vystriedal pocit neistoty. Koronakríza úspešne okradla premiéra o príležitosť na pokojný úvod a naštartovanie svojej vlády. S koaličnými vzťahmi v troskách stojí Igor Matovič pred jednou z najdôležitejších dilem svojej politickej kariéry.

Pokračovať v posiľňovani svojho uragánu a napriek každému a všetkému ísť po svojom finálnom cieli alebo zahodiť podstatu celej svojej osobnosti a smerovať k náprave dôvery občanov a koaličných partnerov?

Odpoveď na túto otázku pozná len jeden človek – predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič

Autor: Hubert Kowal

Zdroj: https://www.trend.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d