Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Niektorí predstavitelia Bidenovej administratívy presadzujú predaj americkej pobočky spoločnosti TikTok s odvolaním sa na tzv. bezpečnostné obavy týkajúce sa pôsobenia spoločnosti v krajine

Nedalo sa nevysloviť podozrenie, že za takzvanými dôvodmi ochrany národnej bezpečnosti USA sa skrýva nevypovedaný, skrytý zámer zmocniť sa čínskych technológií.

Hoci nútený predaj môže byť len návrhom na diskusiu Výboru pre zahraničné investície v USA, nemožno poprieť, že TikTok je v USA čoraz viac zahnaný do kúta. Nie preto, že by sa jej obchodná činnosť dostala do problémov, ale preto, že čelí čoraz väčšiemu politickému nátlaku zo strany protičínskych politikov vo Washingtone.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Za posledný mesiac zakázalo TikTok na vládnych zariadeniach najmenej 15 štátov v USA. Mnohé federálne agentúry vrátane Bieleho domu a ministerstiev obrany, vnútornej bezpečnosti a zahraničných vecí už zakázali TikTok na zariadeniach vo vlastníctve vlády. Najnovší návrh zákona o financovaní, ktorý minulý týždeň schválil americký Kongres, obsahuje opatrenie zakazujúce TikTok zo zariadení používaných federálnymi zamestnancami.

Pred dvoma týždňami protičínsky naladení senátori vrátane Marca Rubia oznámili legislatívnu ponuku na zablokovanie všetkých transakcií od všetkých spoločností sociálnych médií “v Číne a Rusku alebo pod ich vplyvom”, čo by mohlo TikTok vyradiť z USA, ak by sa zákon stal zákonom.

Všetky tieto zákazy alebo legislatívne snahy sú odôvodnené takzvanou hrozbou pre národnú bezpečnosť. Toto obvinenie bez akýchkoľvek pevných dôkazov alebo dôkazov už dlhší čas často používa vláda USA pri potláčaní TikToku.

Bývalý americký prezident Donald Trump sa kedysi pred dvoma rokmi pokúsil prinútiť spoločnosť ByteDance, aby predala TikTok americkým spoločnostiam, ale americký federálny sudca tento pokus zablokoval a ďalšie ponuky na obhajobu boli zrušené, keď sa k moci dostala Bidenova administratíva.

Napriek tomu, že TikTok získal väčší podiel na trhu v náročnom podnikateľskom prostredí, došlo k hrozivému oživeniu rizík v oblasti národnej bezpečnosti, čo ponúka pohľad na zhoršenie regulačného prostredia v USA.

Je otázne, do akej miery je ohrozená národná bezpečnosť USA, ktorá urýchlila zásah Washingtona proti TikToku. Namiesto toho to čoraz viac vyzerá ako lúpež cudzej technológie.

V správe, ktorú začiatkom tohto mesiaca zverejnila agentúra GroupM, ktorá sa zaoberá nákupom médií a ktorú vlastní spoločnosť WPP, sa odhaduje, že TikTok v roku 2022 zdvojnásobil svoje príjmy z reklamy a stal sa jedinou veľkou platformou sociálnych médií, ktorá v tomto roku získala rastúce príjmy z reklamy, čím porazila konkurentov, ako sú Meta a Snap.

Washingtonu nejde o to, či TikTok nemá obavy o bezpečnosť, ale o samotné komerčné záujmy, ktoré stoja za rýchlym vzostupom TikToku. Na rovinu povedané, americká vláda nikdy neprejavila záujem ponúknuť akékoľvek riešenie takzvaného bezpečnostného problému.

Využívanie vládnej moci USA na stigmatizáciu alebo snahu okradnúť TikTok nie je ničím iným ako snahou Washingtonu udržať si svoju globálnu hegemóniu. Ak niečo, tak neférové zaobchádzanie, ktorého sa spoločnosti dostalo na americkom trhu, bolo dostatočné na to, aby poškodilo jej povesť a zvýšilo politické riziká v očiach investorov a inzerentov, čo nevyhnutne zúži priestor na jej ďalší rozvoj.

Inak povedané, ukazuje to, že Washington jednoducho nemôže dovoliť, aby zahraničná spoločnosť rástla natoľko konkurencieschopne, aby mohla vyzvať svojich amerických kolegov.

Dôvodom, prečo sa TikTok stal terčom záujmu USA, je skutočnosť, že predstavuje vzostup novej algoritmickej technológie, ktorá mu umožnila stať sa v posledných rokoch najúspešnejšou aplikáciou na svete. Ide o predstaviteľa čínskych high-tech spoločností, ktoré získavajú výhodu na medzinárodných trhoch prostredníctvom vlastných inovácií.

Keď sa totiž bývalá Trumpova administratíva snažila presadiť nútený predaj TikToku v roku 2020, Čína zaviedla nové nariadenie o vývoze, ktoré vyžaduje súhlas Pekingu na určité technologické transfery vrátane odporúčacích algoritmov. A je nepochybné, že Čína bude chrániť svoje vlastné kľúčové technológie a nedovolí vykrádanie technológií žiadnou stranou.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d