Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ministerstvo spravodlivosti priznalo samo, že pri umiestnení generála do cely osamote porušilo zákon. Keby nebolo tohto porušenia zákona, Lučanský mohol žiť

Bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský pozná väznicu z oboch strán. Ako disident v nej bol zavretý, ako minister spravodlivosti väzniciam šéfoval

Mária Kolíková

Po sledovaní tlačových konferencií súčasnej ministerky spravodlivosti sa už vo viacerých článkoch zaoberal niektorými okolnosťami smrti generála Lučanského a postavil si otáznik, prečo bol v cele osamote.

Súdna psychológia má už dávno zistené, že samoväzbu väčšina ľudí znáša ťažko, niektorí viac, iní menej. Pri osamelom pobyte v cele môžu prísť človekovi na um rôzne myšlienky. Pre porovnanie, samoväzbu ako disciplinárny trest možno uložiť najviac na 10 dní. pondelok 4. januára ministerstvo spravodlivosti uverejnilo dokumenty a fakty o väzbe generála. Chcelo tak zmyť zo seba každé podozrenie, že nesie vinu na smrti generála. Pokiaľ ide o uvalenie samoväzby, dosiahlo opak, myslí si Čarnogurský.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Písal som, že výkon väzby upravuje zákon číslo 221/2006 Zbierky zákonov o výkone väzby. Podľa § 7 odsek 3 obvineného možno umiestniť do cely samostatne (poznámka: čiže do samoväzby), ak o to požiada obvinený, ak o to požiada prokurátor alebo vyšetrovateľ a môže tak rozhodnúť riaditeľ väznice alebo ním určený príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže z dôvodu ochrany bezpečnosti obvineného, iných osôb alebo z iného závažného dôvodu. Ministerstvo teraz oznámilo, že generál bol v samoväzbe, pretože bol v tzv. kolúznej väzbe a „Je praxou, že ak to podmienky ústavu umožňujú a ide o obvineného, ktorý je vo väzbe z dôvodu kolúznej väzby, umiestňujú sa samostatne. Tak to bolo aj v tomto prípade.“

V § 7 odsek 6 zákona sa ešte uvádza, že pri umiestnení do cely samostatne preveruje riaditeľ ústavu raz za mesiac, či dôvody na také umiestnenie trvajú; o preverení trvania dôvodov sa vyhotoví záznam. Keď sa o mesačnom preverovaní píše záznam, musí byť aj pôvodné rozhodnutie riaditeľa alebo príslušníka ZVJS písomné.“

Podľa Čarnogurského zo zverejnenia ministerstva vyplýva, že o samostatné umiestnenie v cele nepožiadal generál Lučanský a zrejme ani prokurátor alebo vyšetrovateľ. Ak by požiadali, ich písomná žiadosť by sa musela nachádzať vo väzenskej dokumentácii o obvinenom. Čiže rozhodol o nej riaditeľ väznice a asi len ústne, pretože písomné rozhodnutie by tiež muselo byť v dokumentácii. O dôvode rozhodnutia nevieme nič. Ani riaditeľ väznice nemôže umiestniť obvineného do samoväzby len tak, pretože „je taká prax“.

Zákon dáva riaditeľovi väznice široké možnosti formuláciou „…alebo z iného závažného dôvodu …“, ale ten iný závažný dôvod musí napísať a dôvod musí reálne existovať. Mimochodom, zákony o väzenstve vypracúva ministerstvo spravodlivosti, čiže aj podmienky umiestnenia do samoväzby vypracovalo ministerstvo spravodlivosti. V zákone sa vôbec nepíše, že po uvalení kolúznej väzby automaticky nastupuje samoväzba. Nie je to ani potrebné. Väznica vie o každom väzňovi, z akého prostredia prichádza, hovorí Čarnogurský.

„Do cely s generálom by iste umiestnila obvineného, ktorý neprichádza do styku s ľuďmi z generálovho prostredia, čiže s potenciálnymi svedkami. Dokonca teoreticky pripusťme, že by generál chcel odkázať prostredníctvom spoluväzňa a jeho návštevníka niečo niekomu von. Opakujem, aj teoreticky je to ťažko predstaviteľné, ale návštevy sa môžu monitorovať a keby taký odkaz zachytil monitoring, bol by to dôkaz proti generálovi. Návštevníci môžu spolu hovoriť len ústne, nemôžu si nič odovzdávať.“

„Keď už sme pri tom, väzni vypracovali za stáročia svoje techniky odovzdávania odkazov. Jedna z nich vyžaduje odmontovať na umývadle sifón, vypustiť z neho vodu a naspäť primontovať. Potom funguje ako telefón. Ak sa odmontuje záchodová misa na cele („Je praxou“, že sa odbije od upevnenia), dá sa telefonovať ďalej do väznice. Raz som takou technikou dával právnu radu na susednú celu.“

„Keď ministerstvo hovorí, že umiestňovanie do samoväzby „je takou praxou“, asi tak robia všetky väznice na Slovensku, čiže porušujú zákon. Ako, že na to neprišlo doteraz ministerstvo veď mu väznice podliehajú a vykonáva v nich periodické kontroly? Ani prokurátor na to neprišiel, ktorý tiež vykonáva dozor nad väznicami. Kde sú písomné záznamy o mesačných kontrolách trvania dôvodov samoväzby?“

Záverom Čarnogurský konštatuje, že ministerstvo samo oznámilo, že pri umiestnení generála samého do cely porušilo zákon. Keby nebolo tohto porušenia zákona, generál mohol žiť.

Peter Suchý

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d