Slovanské Noviny

23. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šimkovičová v diskusii o novom zákone o STVR: Spravodajstvo a publicistika v RTVS sa stali príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií

V stredu sa začala  mimoriadna schôdza Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) k novému zákonu,

ktorý mení Rozhlase a televíziu Slovenska (RTVS) na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR), spolu s ďalšími zmenami vo fungovaní audiovizuálneho média verejnej služby..

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Plénum si určilo dĺžku rokovania k prvému čítaniu na 24 hodín, pričom dnes budú poslanci rokovať až do 20:00 hod. Hlasovanie sa predpokladá vo štvrtok o 17:00 hod.

Návrh nového zákona o STVR rozvíril hladinu najmä v liberálnom a opozičnom spektre spoločnosti už keď ho koncom apríla schválila vláda. O čo ide? Zákon mení nielen názov, ale aj pravidlá kreovania orgánov v médiu verejnej služby. Keďže ide o nový zákon, končí funkčné obdobie aj súčasného GR Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

Predstavitelia koalície argumentovali potrebu zmien neobjektívnosťou verejnoprávnej televízie a rozhlasu či neudržateľnosťou súčasného modelu fungovania. Opozícia, viacero mimovládnych organizácií i vedenie RTVS návrh kritizovali. Hovoria o účelových zmenách.

V úvode diskusie k zákonu vystúpila aj ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová, podľa ktorej vytvorenie legislatívneho prostredia je prvým krokom pre úspešné pôsobenie slovenskej televízie a slovenského rozhlasu v novom digitálnom mediálnom prostredí.

Navrhovateľka očakávaj aj efektívnejšie hospodárenie, vrátane modernizácie, na čo má slúžiť zvyšujúci sa podiel na reklame.

Vo vystúpení sa dotkla aj kritizovaného obsahu a štýlu informovania v RTVS. “Myslíme si, že verejnoprávna inštitúcia by mala postupne odísť od extrémnej politickej zaujatosti, neobjektívnosti spravodajstva a manažovania publicistiky bez plurality, a hlavne prejsť k objektivite a spravodlivosti,” uviedla ministerka. Oprela sa aj o záväzok z Programového vyhlásenia vlády o novom fungovaní média verejnej služby.

Vysielanie verejnoprávnych médií podľa nej tiež počas 14 rokov fungovania spojeného rádiotelevízie strácalo atribúty vyváženosti, verejnoprávnosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti či transparentnosti. “Problematická je aj efektivita vynaloženia zverených verejných financií a miera spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií,” poznamenala.

Tvorba a vysielanie oboch zložiek RTVS sa podľa nej len minimálne líšia od iných mainstreamových médií. “Spravodajstvo a publicistika v slovenskej televízii a slovenskom rozhlase sa postupne stali príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií,” vytkla negatívny jav, pričom tiež kritizovala absenciu vyváženosti aj názorovej plurality, ktoré majú byť jednými z hlavným kritérií pôsobenia médií verejnej služby.

Opozícia na čele s poslancami PS návrh kritizuje a odporúča vládnym poslancom, aby prišli na dnešný protest na Námestie slobody v Bratislave za „záchranu RTVS“. O zákon sa zaujíma aj zahraničie, vrátane Rady Európy, ktorej predstaviteľ dokonca vyzval poslancov NRSR, aby za zákon nehlasovali.

Jedna z poslankýň PS vo faktickej poznámke na margo týchto skutočností uviedla, že je rada, že cudzie ambasády sa o slovenský zákon intenzívne zaujímajú. Poslanec pritom sľubuje vernosť Slovenskej republike.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d