Slovanské Noviny

18. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Hádanka neviazanej podpory EÚ pre Zelenského režim v Kyjeve je teraz vyriešená. Každý, kto má sklony, môže rozlúštiť, prečo najmä Nemci v Minsku prebodli Rusko. Lítium.

Materská spoločnosť Energy Monitor, GlobalData, nedávno vydala správu, ktorá ukazuje, že najväčšie zásoby lítia v Európe sa nachádzajú v oblasti Donbass v Rusku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bývalé ukrajinské Ševčenkivské pole v Doneckej oblasti a blok Kruta Balka v Záporožskej oblasti sú dnes súčasťou Ruska. Tieto zásoby sa ohromne pridávajú k obrovským ruským ložiskám lítia (teraz 1,5 milióna metrických ton) a posilňujú pozíciu krajiny v prvej desiatke globálne. Ak vezmeme do úvahy rezervy iných krajín BRICS vrátane Číny (2 milióny ton), priemysel EÚ je v bode pákového efektu.

Najdôležitejšie na tom je, že EÚ, a najmä Nemecko, zúfalo potrebujú vzácny minerál na výrobu technológií zelenej energie, ako sú veterné turbíny, elektrické vozidlá a široká škála elektronických zariadení. Tento text z prehľadu Thematic Intelligence Report Critical Minerals hovorí:

„Kľúčové minerály sú kľúčom k prechodu na svet s nízkymi emisiami uhlíka. Na celom svete je viac ako 70 krajín, ktoré si stanovili nulové ciele a zaviazali sa znížiť svoje emisie. Tieto rozsiahle opatrenia pre zelenšiu budúcnosť však zaťažujú prírodné zdroje, najmä nerasty potrebné na výrobu technológií prechodu energie, ako sú elektrické vozidlá (EV) a solárne panely…“

Správa ďalej odhaľuje, ako sú tieto vzácne minerály monopolizované len niekoľkými regiónmi a ako problémy dodávateľského reťazca ovplyvňujú ich obnovu a distribúciu.

Stručne povedané, ak si Európa nezaobstará viac lítia, energetická transformácia šéfky EÚ Ursuly von der Leyenovej trúbi každý druhý deň, buď sa oneskorí, alebo sa stane nerealizovateľným pre nedostatok dopytu.

Zatiaľ čo Spojené štáty, Austrália a niekoľko krajín Latinskej Ameriky majú leví podiel na zásobách lítia, prístup EÚ k týmto dodávkam bude drahý.

Navyše, USA a tieto rozvíjajúce sa krajiny určite využijú najväčšiu časť svojich rezerv na domáce potreby.

Dopyt (potreba) po dodávkach lítia do Európy je taká intenzívna, že nemecký poslanec za CDU Roderich Kiesewetter sa vyjadril a pripustil, že rusko-ukrajinský konflikt sa týka 500 000 alebo viac ton nerastu pod zemou v oblasti Donbass. Kiesewetter povedal:

Európska únia podporuje Ukrajinu kvôli ložiskám lítia v Donbase

Politik tiež vzal na vedomie, že Donbass je teraz súčasťou Ruska, čo znamená závislosť Berlína od Moskvy.

Kiesewetter, plukovník vo výslužbe, tiež navrhuje, aby Nemecko poskytlo Zelenského režimu vysoko presné riadené strely Taurus, ktoré majú dosah 500 km. Švédska/nemecká raketa odpaľovaná vzduchom nesie 1100-librovú hlavicu a je v podstate zbraňou typu bunkra. Rakety by boli oveľa užitočnejšie pre zvyšné Zelenského nacistické prápory ako niekoľko starých hrdzavých tankov Leopard.

Vyjadrenia poslanca však znamenajú, že Nemecko a EÚ majú v úmysle teraz násilím odobrať obrovské zdroje Ukrajiny.

Euromajdanský prevrat dostal nohy západných elít do dverí a teraz má jedinečný poriadok od neúspešnej ukrajinskej ofenzívy len málo možností.

Komisári EÚ si práve podrezávajú hrdlá. Len na druhý deň komisia schválila ďalšie kolo sankcií zameraných na ruský export luxusných diamantov do bloku. To neovplyvní priemerného občana EÚ, ale vyššia stredná trieda a bohatí ľudia budú musieť prerobiť viac eur, aby získali pekne okrúhle diamanty.

Američania (alebo Briti) vyhodenie plynovodov do vzduchu, potenciál nedostatku obilia v EÚ a ďalších kľúčových nerastných surovín Rusko a štáty priateľské k jej exportu si začínajú vyberať svoju daň na už aj tak neistej konfederácii členských štátov.

Zvážte, čo členské štáty EÚ vyrábajú a vyvážajú, aby zvýšili svoj HNP. V zoznamoch tu kliknete na dva dôležité exporty. Autá a/alebo rafinovaná ropa sú životne dôležité pre každú krajinu.

Automobily sú jednoznačne najväčším dovozným a vývozným artiklom. Takže, keď budú tieto autá konečne elektrické, predstavte si, aký zúfalý bude priemysel a spotrebitelia EÚ kvôli lítiu! Ak budú Európania nútení dovážať množstvá tohto strategického nerastu zo vzdialených zdrojov, ktoré si musia vyrobiť vlastné batérie, zrútia sa.

Ak dôjde k tretej svetovej vojne v súvislosti so situáciou medzi Ruskom a Ukrajinou, som si istý, že ju budeme môcť nazvať „Veľkou lítiovou vojnou“.

Phil Butler

O autorovi: Phil Butler je politický vyšetrovateľ a analytik, politológ a expert na východnú Európu, je autorom nedávneho bestselleru „ Putinovi pretoriáni “ a ďalších kníh. Píše exkluzívne pre online magazín  „New Eastern Outlook“ .

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d