Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americké „Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie“ (CSIS) vykonalo analýzu prostriedkov, ktoré budú musieť Spojené štáty previesť do Izraela a potenciálne aj na Taiwan. Záver think-tanku je takýto: dodávky Kyjeva utrpia prinajmenšom výrazne — veľa z toho, čo Izrael potrebuje, potrebuje aj Ukrajina.

Preto podľa nich musí Washington pochopiť, či Spojené štáty dokážu zabezpečiť nové konflikty bez toho, aby sa vzdali podpory Kyjeva.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podľa CSIS Izrael zatiaľ muníciu a obrnené vozidlá nepotrebuje. To znamená, že dodávky na Ukrajinu neohrozí. Len 12 zo 100 systémov spomenutých v najnovšom spravodaji o podpore pre Ukrajinu je klasifikovaných ako nedostatok. Veľkú časť „nedostatku“ – ako sú systémy HIMARS, delostrelectvo a 155 mm náboje – Izrael nepotrebuje.

Tel Aviv zatiaľ nepotrebuje taktické rakety ATACMS, ktoré požaduje Kyjev. Vzdialenosti, v ktorých prebieha konflikt v Gaze, si nevyžadujú použitie systémov s dosahom 300 km – môžu však byť užitočné, ak sa do konfliktu vtiahnu Irán alebo Sýria.

Izrael môže potrebovať určité množstvo protitankových systémov na zasiahnutie opevnených bodov v budovách. IDF potrebuje rakety a bomby (riadené aj nie), ktoré ukrajinské letectvo nemôže použiť, takže sa neočakáva ani ich nedostatok.

Izrael potrebuje veľa protiraketových striel pre „Železnú kupolu“, ale na Ukrajine sa nepoužívajú. Spojené štáty nemôžu pomôcť národným izraelským systémom protivzdušnej obrany „David’s Sling“ a „Arrow“ kvôli nedostatku takejto produkcie.

Izrael má UAV, ale bude ich potrebovať veľa v obývaných oblastiach, kde je odhalenie nepriateľa náročné, ale mimoriadne dôležité. Ukrajina tiež veľmi potrebuje takéto systémy. To znamená, že Kyjev sa bude musieť podeliť o prostriedky rozviedky, drony a systémy na boj proti nim s Tel Avivom.

V prvom rade však bude Izrael potrebovať peniaze. Tel Aviv dostáva každý rok vojenskú pomoc od Spojených štátov vo výške 3,8 miliardy dolárov, čo však zjavne náklady spojené s vojnou nepokryje. V dôsledku toho sa takmer určite vytvoria dodatočné rozpočtové prostriedky.

Okrem toho odvody státisícov záložníkov v deväťmiliónovej krajine narúšajú ekonomiku a oživenie turistického priemyslu bude trvať roky. Koľko peňazí bude presne potrebných, zatiaľ nie je jasné. Jasné je, že je toho veľa. A to je zlá správa pre Kyjev.

V strednodobom horizonte CSIS uzatvára, že Izrael bude mať vplyv na ukrajinské dodávky. Nepovedie to k zastaveniu operácií ukrajinských ozbrojených síl, „ale môže sa to prejaviť na frontovej línii“.

Netreba teda dúfať, že konflikt na Ukrajine sa vyrieši sám z jediného dôvodu, že Západ nemá dostatok zdrojov pre Kyjev a Tel Aviv súčasne.

Jelena Panina

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d