Slovanské Noviny

15. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Bývalý minister spravodlivosti a advokát Ján Čarnogurský, ktorému sú pomery vo väzniciach dobre známe opísal v dvoch statusoch jeho názor na väzbu, v ktorej sa Milan Lučanský nachádzal a čo sa tam mohlo udiať.

Bývalý minister spravodlivosti a advokát Ján Čarnogurský, ktorému sú pomery vo väzniciach dobre známe opísal v dvoch statusoch jeho názor na väzbu, v ktorej sa Milan Lučanský nachádzal a čo sa tam mohlo udiať.

Ako v jeho statuse uviedol, generál Lučanský sa dostal do konfliktu s vyšetrovateľom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Petrom Juhásom, pretože Lučanský nepovažoval vyšetrenie vraždy za dostatočné.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najviac zaujímavé na všetkých posledných mediálne sledovaných prípadoch je neustála prítomnosť Daniela Lipšica, ci už v prípade vraždy Ernesta Valka, kde Lipšic ako minister sa objavil na mieste činu, ďalej ako zástupca poškodených v kauze Kuciak, ale aj ako obhájca tzv. „kajúcnika“, s ktorým Milan Lučanský prišiel pri výsluchu do styku. Názor si urobte sami.

Status Jána Čarnogurského 1:

Generál Milan Lučanský zomrel. Česť jeho pamiatke. Zaslúžil sa o likvidáciu stredoslovenskej mafie. Chodil som v 90-tych rokoch na stredné Slovensko a pozoroval som ako vtedy mafia šírila strach aj medzi radovými obyvateľmi. Nech mu Svetlo Večné svieti.

Generálny prokurátor oznámil zahájenie trestného konania vo veci jeho smrti. Určený vyšetrovateľ bude musieť vytýčiť vyšetrovacie verzie (alternatívy) na všetky možnosti príčiny smrti, aj na také, ktoré vyšetrovanie neskôr vyvráti. V médiách sa objavili fakty, doteraz nevyvrátené, ktoré spochybňujú samovraždu. Mám na mysli výsledky vyšetrovania generála po úraze vo väznici krátko po zatknutí.

Vyšetrovanie konštatovalo, že generál nemal samovražedné sklony, na cele cvičil, nevedno prečo mu pridelili psychologickú pomoc, po vznesení obvinenia sám prišiel zo zahraničia na políciu vo vedomí, že nič nespáchal. Kto sa pohráva s myšlienkou samovraždy asi nebude udržiavať svoju fyzickú kondíciu cvičením.

Vyšetrovateľ bude musieť zahrnúť medzi vyšetrovacie verzie aj možnosť, že jeho smrť zavinila iná osoba. Ako advokát som prišiel do styku s mnohými vyšetrovaniami a letmo uvediem, s ktorými otázkami by sa mal vyšetrovateľ zaoberať. Mal by vypočuť ministerku spravodlivosti a generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, čo oni vedia o podmienkach väznenia generála a jeho správaní vo väznici. Čo hlásila psychologička o správaní generála. Mal by zisťovať, či v deň zistenia „pokusu o samovraždu“ bol niekto v jeho cele. Bez osobitného dôvodu tam nemal kto byť. Mal by vypočuť členov väzenskej stráže, ktorí mávali službu na chodbe, kde sa nachádzala cela, o pravidelnom priebehu ich služby. Mal by vypočuť obhajcu generála.

Zbavenie obhajcu mlčanlivosti by mohla dať rodina. Mal by si pozrieť kamerový záznam z chodby, kde sa nachádzala cela z kritického dňa. Mŕtvola generála podliehala pitve.

O pitve bol spísaný protokol, ktorý podpísal lekár, vedúci pitvy. Pri protokole sú fotografie tela mŕtveho. Z protokolu aj z fotografií by malo byť zrejmé, či nebohý mal na tele iné rany alebo podliatiny a či ich nález súhlasí s výpoveďami svedkov. Či stopa na krku súhlasí s udanou príčinou smrti. Vedúci lekár pitvy by mal byť tiež vypočutý. Všetky dôkazy musia byť navzájom porovnané, či nie sú medzi nimi rozpory. Niektoré otázky vyznievajú nešetrne, ale vyšetrovanie musí byť nešetrné.

Nakoniec motív. Slovensko je malá krajina, má smiešnu armádu a minimálny medzinárodný vplyv. Takmer niet dôvodu, pre ktorý by ktokoľvek riskoval obvinenie z vraždy generála. Takmer. Existuje jediný dôvod. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prokurátor obžaloval z objednávky vraždy Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú, ale súd ich po dokazovaní oslobodil. Odsúdil strelcov, ale to boli pešiaci.

Generál Lučanský sa dostal do konfliktu s vyšetrovateľom Juhásom, vyšetrovateľom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice, pretože generál nepovažoval vyšetrovanie za dôkladné.

Ak by bol mal generál čo aj len indície o hlbšom pozadí vraždy Kuciaka a snúbenice, to by bol motív na jeho odstránenie. Záverom. Po vražde Ján Kuciaka a Martiny Kušnírovej určité médiá spustili kampaň, že staré vedenie polície a rezortu vnútra nemôže zločin vyšetrovať, pretože nemá na to dôveryhodnosť. Tie isté kritériá platia aj na súčasné vedenie polície a vnútra.

Status Jána Čarnogurského 2:

Prišla smutná správa o pravdepodobne smrti (v dobe písania tohto textu) bývalého prezidenta Policajného zboru generála Milana Lučanského. Mal sa pokúsiť o samovraždu vo väzenskej cele obesením sa na teplákovej blúze. Správa navodzuje niekoľko otázok. Bol som aj vo vyšetrovacej väzbe aj som bol ministrom spravodlivosti, čiže šéfom väzníc. Prvá otázka znie, ako mohol byť umiestnený na cele osamote.

Predsa „dať na samotku“ bol druh disciplinárneho trestu, ak väzeň porušoval väzenský poriadok. Takýto trest mohol trvať len obmedzený čas, tuším päť dní. Generál Lučanský však bol od začiatku väzby umiestnený sám na cele. Je to tým podivnejšie, že podľa správy generál Lučanský mal pridelenú psychologickú pomoc.

Keď som bol v roku 1989 vo vyšetrovacej väzbe, boli sme na cele vždy najmenej dvaja. Keby bol generál Lučanský na cele ešte s ďalším spoluväzňom, pokus o samovraždu by nebol možný.

Pred krátkou dobou na pokyn generálneho prokurátora Žilinku robili vo väznici v Prešove, kde bol generál Lučanský vo väzbe kontrolu podmienok väzby Lučanského, okresný a krajský prokurátor v Prešove.

Generálny prokurátor by mal zverejniť podrobnejšie obsah správy prokurátorov (všetko nemusí podliehať zverejneniu aj s ohľadom na rodinu generála).Načrtnem teraz hypotetickú situáciu. Generála Lučanského vzali do väzby na základe výpovedí obvinených, ktorí spolupracujú s vyšetrovateľmi za prísľub nižšieho trestu.

Ak dôjde po voľbách k výmene vlády plne podľa demokratických pravidiel a k moci sa dostane súčasná opozícia, potom sa prihlásia k spolupráci s políciou obvinení alebo už aj teraz odsúdení a začnú vypovedať ako na nich robili nátlak, aby vypovedali proti teraz obvineným, či už to bude pravda alebo nie. Také výpovede budú stačiť na obvinenie a uvalenie väzby na tých, ktorí sú teraz pri moci. Na dôvažok, súčasné alternatívne médiá, potom už nie alternatívne, začnú uverejňovať vytrhnuté z kontextu časti výpovedí „svedkov“ proti tým, ktorí sú teraz pri moci.Politické pomery na Slovensku sa vyostrujú.

Zdroj: davdva.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d