Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vláda chce obmedziť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Tvrdí to opozícia, ktorá zámer odmieta. Premiér Robert Fico (Smer-SD) pripravované kroky podľa nej predstavil aj na pôde Európskej komisie.

Zmeny bude chcieť kabinet údajne presadiť v skrátenom legislatívnom konaní. Viaceré opozičné strany sa chcú v tejto veci obrátiť na Európsku komisiu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ministerstvo spravodlivosti pre TASR potvrdilo, že chce riešiť systémovú zaujatosť špecializovaných inštitúcií, no odmieta, že cieľom je zastaviť trestné stíhania. Hnutie Progresívne Slovensko (PS) načrtlo, že kabinet sa chystá ŠTS oslabiť okrem iného tak, že dá právomoci generálnemu prokurátorovi, ktorý bude môcť zabezpečiť pridelenie vecí, ktoré spadajú pod ŠTS, ním určenému podriadenému prokurátorovi. Vláda chce podľa neho presadiť aj zníženie trestných sadzieb pre prakticky všetky majetkové trestné činy. ,,Zároveň chcú zaviesť možnosť, aby boli prehodnotené spätne aj prípady, ktoré boli odsúdené,“ uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR Lucia Plaváková.

Odborná a politická diskusia

PS to považuje za demontáž právneho štátu. Hnutie vyzvalo premiéra, aby pripravovaný návrh predložil. ,,Ide o dramatické zmeny a v demokracii sa patrí, aby sa to riešilo pred zrakmi verejnosti, aby mohla prebehnúť odborná a politická diskusia,“ doplnil predseda PS a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Hnutie tiež žiada, aby v diskusii nevynechali Benátsku komisiu. Odmieta možné skrátené legislatívne konane. Chce tiež iniciovať rokovanie s predstaviteľmi Európskej komisie.

Zaručiť beztrestnosť

So zmenami vo fungovaní ÚŠP nesúhlasí ani hnutie Slovensko. Odmieta tiež možné skrátené legislatívne konanie. ,,Potrebujú si zaručiť beztrestnosť a chcú urobiť zo Slovenska krajinu, kde sa korumpovať a kradnúť opäť oplatí,“ povedal poslanec NR SR Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Hnutie sa v tejto veci plánuje obrátiť aj na Európsku komisiu. Demokratické Slovensko podľa poslanca parlamentu a lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča od nej potrebuje, aby mu podržala chrbát.

Ficova vláda

Zámer kritizuje tiež poslankyňa parlamentu a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Spôsoby súčasného kabinetu sú podľa nej neakceptovateľné a pripomínajú totalitné maniere. ,,Obraciam sa preto na predsedníčku Európskej komisie a eurokomisára pre spravodlivosť so žiadosťou o dôsledné preskúmanie krokov, ktoré sa Ficova vláda pri demontáži spravodlivosti chystá urobiť,“ dodala.

Brutálny útok

Aj mimoparlamentná strana Demokrati so zámerom nesúhlasí. ,,Ide o brutálny útok na právny štát (…). Všetky vyšetrovania budú stopnuté a sudcovia budú preradení,“ podotkol člen strany Juraj Šeliga. Hrozí podľa neho koniec spravodlivosti na Slovensku. Avizuje, že tiež kontaktujú Európsku komisiu.

Predložíme návrh

Rezort spravodlivosti SR pre TASR potvrdil, že vedie diskusiu s odborníkmi, ktorej cieľom je riešenie systémovej zaujatosti špecializovaných inštitúcií. Stále podľa neho existuje viacero alternatív. ,,Táto otázka je súčasťou programového vyhlásenia vlády SR a akonáhle bude existovať zhoda, predložíme návrh, o ktorom budeme informovať,“ uviedli z tlačového oddelenia ministerstva. Vyjadrenia, že cieľom pripravovaného riešenia je zastavovanie trestných stíhaní, sú podľa nich účelové a nepravdivé.

Nikto sa nejde nikomu mstiť

Aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pripustil zmeny týkajúce sa špeciálnej prokuratúry. Presné znenie však podľa svojich slov nepozná. Zmeny boli podľa neho odkonzultované aj na pôde Európskej komisie. Odmieta obavy z ohrozenia právneho štátu aj politickú pomstu. ,,Nikto sa nejde nikomu mstiť, ale ak niečo nefunguje, tak to musíte opraviť,“ skonštatoval. Ubezpečil, že nikto nejde skartovať spisy. Ako dodal, robia len to, čo avizovali pred voľbami. Finálny návrh očakáva v pondelok (4. 12.).

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d