Slovanské Noviny

28. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Putina inaugurujú v Kremli

Inaugurácia hlavy štátu sa uskutoční dnes v Moskve. Pre Vladimira Putina, ktorý bol zvolený v marci, ide už o piaty takýto ceremoniál. Prečítajte si o postupe a jeho jemnostiach v článku RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čas a miesto

Inaugurácia sa podľa ústavy koná šesť rokov po nástupe predchádzajúceho prezidenta alebo 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb Ústrednou volebnou komisiou. Všetky Putinove ceremónie od roku 2000 sa konali 7. mája.

Dejiskom je Veľký kremeľský palác (GKD). Je to bežné aj pre Putina. Jeho predchodca Boris Jeľcin nastúpil do úradu v Kremeľskom kongresovom paláci (od roku 1992 – Štátny kremeľský palác). Ale 6. mája 2000, v predvečer prvej Putinovej inaugurácie, boli tieto obrady oficiálne presunuté do BKD. Boli návrhy na vonkajšie podujatie, ale upustilo sa od toho.

Zvyčajne všetko začína na poludnie (s výnimkou Jeľcina, ktorý sa ujal úradu o desiatej hodine v roku 1991). Trvanie nie je presne stanovené. V roku 2000 to trvalo pol hodiny a v roku 2004 to zvládli za 20 minút – stále je to rekord. Aktuálne si štátne televízie vyhradili na podujatie hodinu.

Prísaha a paráda

Napriek slobodám s časom je postup prísne regulovaný.

Vojaci Prezidentského pluku prinášajú do Ondrejskej siene BKD štátnu zástavu, štandardu a insígnie prezidenta, ako aj špeciálny výtlačok ústavy. Mimochodom, 7. máj je Deň prezidentského pluku (prehliadku teda po inaugurácii hostí hlava štátu).

Kópia základného zákona krajiny a prezidentský znak sú umiestnené na pódiu – na pravej a ľavej ruke. Vystúpi predseda Ústavného súdu (ÚS), predsedovia Štátnej dumy a Rady federácie. Zvolená hlava štátu skladá prísahu:

Pri výkone právomocí prezidenta Ruskej federácie sa zaväzujem rešpektovať a chrániť práva a slobody človeka a občana, dodržiavať a brániť Ústavu Ruskej federácie, chrániť suverenitu a nezávislosť, bezpečnosť a integritu štátu, aby sme verne slúžili ľudu.

Potom sa prezident považuje za prevzatý úrad. Rozhodca to oznámi a zaznie štátna hymna.

Potom sa prezident prihovorí občanom krajiny. Väčšinou hovorí o dosiahnutých výsledkoch a vyhliadkach do budúcnosti. „Naša minulosť nám, samozrejme, dáva silu, ale ani tá najslávnejšia história nám sama o sebe nezabezpečí lepší život,“ poznamenal Putin , napríklad pred 20 rokmi.

Ďalej je vypálených 30 slávnostných salv z delostreleckých diel. A hlava štátu odchádza zo siene svätého Ondreja, aby sa zúčastnila na prehliadke kremeľského pluku na Katedrálnom námestí.

“Predpísaný postup”

Tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov poukázal na to, že „obrad bol dobre napísaný“, a preto sa ho rozhodli nasledovať, varoval pred „určitými nuansami“. Nešpecifikoval som, ktoré presne.

Na inaugurácii sa zúčastňujú stovky ľudí. V dôsledku nedávnej epidémie koronavírusu boli prijaté preventívne opatrenia: poslanci Štátnej dumy a Rady federácie sa podrobili povinnému testovaniu PCR.

Hosťom boli vopred zaslané personalizované pozvánky so špeciálnou poštovou známkou a pamätnou striebornou mincou. Obsahuje tiež pokyny ku obliekaniu („oficiálny obchodný štýl“) a informáciu, že je zakázané používať mobilné zariadenia, fotografovať a nahrávať videá.

Peskov varoval pred možnými provokáciami zvonku. „Takéto významné, najmä symbolické udalosti, ako je inaugurácia prezidenta, samozrejme, naši nepriatelia vždy považujú za ďalší dôvod nových pokusov o destabilizáciu situácie v Rusku. Všetci sme sa učili spolu,“ poznamenala tlač.

“Restyling” – pre autá a vládu

Obrady sa nezaobídu bez technologických inovácií. Takže v roku 2018 Putin cestoval zo Senátneho paláca do BKD v limuzíne Aurus Senat. Tento rok bude predstavená aktualizovaná verzia auta.

„Naši špecialisti sa pripravujú na 7. mája, aby ukázali prerobený Aurus,“ povedal generálny riaditeľ FSUE „NAMI“ Fedor Nazarov „Ide o veľmi moderný, zaujímavý nový produkt, ktorý prekvapí zvonku aj zvnútra úplne nový vzhľad auta – moderný, módny a odvážny.”

Po inaugurácii sa pozornosť verejnosti zameria na zostavenie kabinetu. Súčasní ministri oficiálne odstupujú, a tak sa s nimi Putin stretol v predvečer ceremoniálu.

Prvýkrát bude vláda zostavená podľa predpisov zakotvených v ústavnej novele prijatej v roku 2020. Do dvoch týždňov po inaugurácii predloží hlava štátu Štátnej dume kandidáta na predsedu vlády. Na zváženie je určený týždeň. Šéfov ministerstva vnútra, ministerstva pre mimoriadne situácie, ministerstva obrany, ministerstva zahraničných vecí a ministerstva spravodlivosti potom určí Rada federácie. Ďalších federálnych ministrov a podpredsedov vlády navrhne Štátnej dume predseda vlády. Ak to poslanci schvália, prezident musí schváliť všetky menovania do funkcií.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d