Slovanské Noviny

24. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko varovalo Britániu, že jej vojenské objekty sa môžu stať cieľmi ruských útokov všade vo svete, ak Ukrajina proti jeho krajine použije britské zbrane

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo britského veľvyslanca v Moskve Nigela Caseyho. Tlmočilo mu oficiálny protest proti vyjadreniam ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Davida Camerona, ktorý vyhlásil, že Ukrajina má právo použiť britské zbrane na útoky proti Rusku.

Rusko v pondelok varovalo Spojené kráľovstvo, že Moskva môže podniknúť útoky proti britským vojenským objektom a zbraniam na Ukrajine či inde vo svete, ak Ukrajina počas útokov na ruskom území použije britské zbrane. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo britského veľvyslanca v Moskve Nigela Caseyho. Tlmočilo mu oficiálny protest proti vyjadreniam ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Davida Camerona, ktorý vyhlásil, že Ukrajina má právo použiť britské zbrane na útoky proti Rusku. Podľa ruskej diplomacie z Cameronových výrokov vyplýva, že Británia je teraz de facto súčasťou konfliktu.

„Varovali sme (veľvyslanca) Caseyho, že odpoveďou na ukrajinské útoky proti Rusku, pri ktorých budú použité britské zbrane, môže byť reakcia namierená proti britským vojenským objektom a vojenskému materiálu na Ukrajine a inde vo svete,“ vyhlásilo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Predvolali sme si veľvyslanca, aby sa zamyslel nad nevyhnutnými katastrofickými následkami nepriateľských krokov Londýna a aby sme okamžite, jednoznačne a čo najrozhodnejšie odmietli agresívne a provokatívne vyhlásenia hlavy (britského) ministerstva zahraničných vecí,“ dodáva ruské ministerstvo.

Cameron minulý štvrtok povedal, že Londýn nemá problém s tým, aby Ukrajina použila zbrane dodané Britániou na zasiahnutie cieľov na ruskom území. „Ukrajina na to má právo. Rusko útočí na Ukrajine, preto je pochopiteľné, že Ukrajina chce mať istotu, že sa bráni,“ vyhlásil Cameron pre Reuters.

Spojené kráľovstvo v pondelok poprelo vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí o údajnom predvolaní britského veľvyslanca Nigela Caseyho v súvislosti s vyjadreniami šéfa britského rezortu diplomacie Davida Camerona.

Casey sa so zástupcami ruského ministerstva stretol počas diplomatického stretnutia a nebol predvolaný, tvrdí britský rezort diplomacie.

„Veľvyslanec zopakoval, že Spojené kráľovstvo naďalej podporuje Ukrajinu odolávajúcu nevyprovokovanej agresii zo strany Ruska a zopakoval tiež stanovisko Spojeného kráľovstva v otázke poskytovania podpory Ukrajine,“ uviedlo britské ministerstvo zahraničných vecí v e-maile odoslanom agentúre Reuters.

Ruské ministerstvo obrany v pondelok informovalo, že na príkaz prezidenta Vladimira Putina začalo s prípravami na vojenské cvičenie, ktoré bude zahŕňať nácvik použitia taktických jadrových zbraní.

Cvičenie sa uskutoční v blízkej budúcnosti a je zamerané na „zabezpečenie územnej celistvosti a suverenity Ruska v reakcii na provokatívne vyhlásenia a vyhrážky niektorých západných predstaviteľov voči Ruskej federácii“, priblížil ruský rezort obrany. Budú do neho zapojené raketové formácie Južného vojenského okruhu, letectvo a námorné sily.

Južný vojenský okruh hraničí s Ukrajinou a zahŕňa aj okupované ukrajinské územia.

Ruské vojenské cvičenie, ktoré bude zahŕňať nácvik použitia taktických jadrových zbraní, je „ďalším dôkazom, že Kremeľ má záujem len na ďalšej eskalácii situácie, ktorú spôsobila jeho nezákonná agresia voči Ukrajine“. Uviedol to v pondelok hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Peter Stano.

„Vyzývame Rusko, aby zastavilo eskaláciu a nezodpovednú rétoriku,“ povedal Stano. Dodal, že Moskva by mala zastaviť agresiu voči Ukrajine a „súvisiace porušovanie medzinárodných záväzkov, ku ktorým sa Rusko zaviazalo“.

„Nezodpovednú rétoriku“ Ruska kritizovali v pondelok aj Spojené štáty, napísala agentúra AFP. „Toto je príklad nezodpovednej rétoriky, ktorej sme boli zo strany Ruska svedkami aj v minulosti. Je úplne nevhodná vzhľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu,“ uviedol Pentagónu Pat Ryder. „Nezaznamenali sme žiadnu zmenu v pozícii ich strategických síl… Budeme pokračovať v monitorovaní,“ povedal.

Zdroj: pluska.sk / bleskovky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d