Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vnímanie Ruska ako hrozby na Slovensku klesá, Slováci naopak považujú za hrozbu USA. Podpora verejnosti voči vláde aj armáde v porovnaní s rokom 2023 výrazne stúpla.

Liberálnu demokraciu označuje za hrozbu pre národnú identitu a hodnoty takmer polovica populácie. Iba polovica obyvateľov verí mainstreamovým médiám, vyplýva z prieskumu Globsecu.

Prieskum bol uskutočnený v deviatich krajinách strednej a východnej Európy (Bulharsko, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) na reprezentatívnej vzorke 1,000 respondentov za krajinu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na Slovensku pretrváva podpora pre Európsku úniu a NATO a stúpa aj dôvera v slovenskú vládu. Vnímanie Ruska ako hrozby však klesá a Slováci stále veria dezinformáciám, ktoré šíria domáci aj zahraniční aktéri.

Aj takéto výsledky priniesol nový prieskum mimovládnej organizácie Globsec, ktorý každoročne vydáva v reporte GLOBSEC Trends.

Prieskum sa uskutočnil v deviatich krajinách strednej a východnej Európy na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov za krajinu.

V otázke podpory demokracie a kľúčových inštitúcií a hodnôt sa Slováci nezhodujú. Zatiaľ čo drvivá väčšina (80 percent) si myslí, že demokratický systém založený na rovnosti, ľudských právach a slobodách, a podpore vlády práva je pre Slovensko dobrý, 36 percent to isté tvrdí o totalitnom systéme bez volieb.

Spokojnosť s vládou však podľa riaditeľky Centra pre demokraciu a odolnosť Globsec Dominiky Hajdu oproti minulému roku výrazne stúpla – z 18 na 38 percent.

„Nárast v dôvere vo vládu môžeme pozorovať najmä medzi staršou populáciou. Ide najmä o generáciu, ktorá volila strany, ktoré sú aktuálne vo vládnej koalícii. Tým pádom dôvera v aktuálnu vládnu koalíciu stúpla medzi ich voličmi,“ vysvetlila.

Výrazne stúpla aj podpora nášho členstva v Európskej únii a NATO. Kým 64 percent Slovákov si myslí, že Slovensko má vďaka Únii lepšie postavenie vo svete, rezonujú aj dlhodobé negatívne kampane proti Únii.

„Až 66 percent Slovákov si myslí, že Európska únia nám niečo diktuje bez toho, aby sme my mali šancu to nejako ovplyvniť,“ vysvetlila analytička Katarína Klingová.

Až 38 percent Slovákov sa zhoduje s názorom, že neziskovky sú tzv. zahraniční agenti a len 51 percent vníma ich dôležitosť pre spoločnosť.

Iba polovica obyvateľov verí takzvaným mainstreamovým médiám.

„Tým, že sú mimovládne organizácie dlhodobo cieľom propagačných a proruských názorov našich politikov a nenávistných prejavov, vidíme, že toto číslo je v celom regióne najnižšie. Ľudia na Slovensku teda vnímajú mimovládne organizácie ako prospešné pre demokraciu naprieč celým regiónom najmenej,“ uviedla analytička Viktoria Musilová.

V otázke, kto nesie primárnu zodpovednosť za vojnu na Ukrajine, si už druhý rok po sebe len 40 percent Slovákov myslí, že je to Rusko. Zhruba 51 percent viní západ alebo Ukrajinu samotnú. Rusko sa nachádza aj na prvej priečke ako bezpečnostná hrozba pre Slovensko.

Podľa najnovšieho prieskumu Globsec až 44% Slovákov považuje západný svet a spôsob jeho života za hrozbu a až 41% Slovákov považuje za hrozbu samotné USA.

Slováci za strategických partnerov krajiny v tomto poradí:

1. Nemecko – 59%
2. Rusko – 27%
3. USA – 23%
4. UK – 20%
5. Francúzsko – 18%
6. Čína – 16%


Podľa najnovšieho prieskumu Globsec viní Rusko za konflikt na Ukrajine len 41% Slovákov. Až 51% Slovákov naopak viní Ukrajinu (20%, lebo potláčala rusky-hovoriacich spoluobčanov) a Západ (31%, lebo vyprovokoval Rusko) a až 64% Slovákov je presvedčených, že dodávaním zbraní Ukrajine sa provokuje Rusko a krajinu to približuje vojne

Iba 11% Slovákov myslí, že Ukrajina by sa mala stať členom EÚ, len 3% ju chcú v NATO a 15% v oboch organizáciách. Naopak až 49% Slovákov preferuje neutrálnu Ukrajinu, 11% si dokonca myslí, že by mala patriť do sféry vplyvu Ruska.

V roku 2024 prudko vzrástla dôvera Slovákov vo vládu z minuloročných 18% na aktuálnych 39%

Len 48% Slovákov myslí, že liberálna demokracia je dobrý systém pre Slovensko a až 43% Slovákov je presvedčených, že liberálna demokracia ohrozuje ich identitu a hodnoty.

Prudký nárast dôvery okrem vlády zaznamenala aj armáda, z minuloročných 48% stúpla na aktuálnych 68%.

V regióne tiež pretrvávajú rozdiely v postojoch k západným hodnotám, pričom Slovensko, Bulharsko a Rumunsko vykazujú najväčší pocit ohrozenia zo strany západnej spoločnosti. Tento trend podnecujú dlhodobé informačné operácie Kremľa a domáce politické sily, ktoré prezentujú západné hodnoty ako hrozbu pre „tradičné hodnoty“.

Kontroverznou témou je pre Slovákov aj LGBTI+ komunita. Hoci až 71 % občanov Slovenska súhlasí s tvrdením, že tolerancia bez ohľadu na sexuálnu orientáciu či farbu pleti je pre spoločnosť dôležitá, len 36 % podporuje garanciu práv, ako manželstvá či adopcia detí, pre sexuálne menšiny. Oproti minulému roku však ide o približne osempercentný nárast v tejto kategórii.

Kompletné výsledky prieskumu TU.

Analytička militaristickej organizácie GLOBSEC Dominika Hajdu k výsledkom nového prieskumu GLOBSEC Trends:

Zdroj: globsec.org / spravy.rtvs.sk / startitup.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d