Slovanské Noviny

17. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO Ministerstvo pôdohospodárstva bude robiť všetky kroky, aby vidiek a jeho produkciu podporili, sľubuje Richard Takáč

Mnohí Slováci, najmä tí starší, iba s nostalgiou spomínajú na to, koľko vlastných kvalitných potravín sme mali ešte pred tridsiatimi rokmi.

Časom ich množstvo na našich pultoch klesalo, a s tým rástol dovoz zo zahraničia. Prirodzene, klesala aj zamestnanosť ľudí, ktorí sa živili v poľnohospodárstve či pri spracovaním poľnohospodárskych produktov. Týmto „zlatým časom“ je však už koniec, pretože ich doslova „zabila“ západná produkcia a najmä liberalizácia obchodu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Cieľom je čo najväčšia sebestačnosť Slovenska

Slovenské poľnohospodárstvo sa teraz potýka s mnohými problémami, medzi ktorými patria drahé energie, pohonné hmoty, nízke dotácie či slabý odbyt alebo nízke odbytové ceny. Ako z tohto bahna von? Otázka skôr pre kúzelníka, no niekto tento stav upadajúceho slovenského poľnohospodárstva zastaviť musí. Pokúsiť sa o to chce nový šéf rezortu, ktorým je Richard Takáč, ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a zároveň podpredseda strany Smer – SSD. Témami relácie Bez cenzúry, v ktorej bol hosťom, boli okrem iného stav Slovenskej republiky v potravinovej sebestačnosti a kvalite a bezpečnosti potravín na trhu, ale aj témy inflácie, ktorá síce postihla celú EÚ na Slovensku však najvýraznejšie zasiahla potraviny, a tiež aké kroky plánuje ministerstvo na jej zmiernenie.

Sebestační chceme byť napríklad pri ovocí, zelenine, mliečnych či pekárenských výrobkoch, pri vajíčkach, s bravčovým, kuracím alebo hovädzím mäsom.Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a podpredseda strany Smer-SSD

V súčasnosti je Slovensko v otázke potravinovej sebestačnosti niekde na úrovni 40%, a toto chce nová slovenská vláda zmeniť. V maximálnej miere chce využiť potenciál, ktorý ponúka sektoru pôdohospodárstva, potravinárstva aj lesníctva na zvýšenie potravinovej sebestačnosti. „Našou úlohou ako ministerstva aj celej vlády je toto číslo zvyšovať. Sú na to rozličné páky, hoci sebestační, ako sme boli v 80-tych rokoch, už zrejme nikdy nebudeme,“ konštatuje Takáč.

„Sebestační chceme byť napríklad pri ovocí, zelenine, mliečnych či pekárenských výrobkoch, pri vajíčkach, s bravčovým, kuracím alebo hovädzím mäsom. V týchto komoditách chceme podporiť legislatívu ak dotácie, aby sme v nich začali zvyšovať potravinovú sebestačnosť. Na to musíme nastaviť mechanizmy podpory z EÚ aj zo štátu,“ vysvetľuje šéf rezortu pôdohospodárstva.

Je potrebné podporiť život ľudí na vidieku

Hoci poľnohospodárstvo je prioritou tejto vlády, Richard Takáč ho našiel po svojich predchodcov v doslova žalostnom stave. „Čakali sme, že to zlé, ale je to ešte horšie,“ priznal Richard Takáč, podľa ktorého ľudia, ktorí tu vládli predchádzajúceho 3,5 roka nemali šajn o riadení rezortu akým je poľnohospodárstvo. „Je to jedna katastrofa,“ dodal.

„Pri pestovaní cukrovej repy a vo výrobe cukru v dvoch cukrovaroch sebestační sme, ba máme niečo aj navyše, čo vyvezieme. Aj preto sme vo vláde rozhodli na čas neurčitý zákaz dovážať niektoré komodity z Ukrajiny, na čo predchádzajúca vláda nenašla odvahu. Je ich tam celkovo 14 a je medzi nimi aj cukor. Tým chceme podporiť našich producentov, aby sme nezničili sami seba,“ zareagoval minister na to, ako to u nás vyzerá s pestovaním cukrovej repy, v čom sme boli kedysi sebestační, ba cukor sme aj vyvážali.

Slováci patria spolu s Čechmi k výdatným konzumentom piva, pričom Slovensko bolo kedysi špičkou vo výrobe sladu a v pestovaní sladovníckeho jačmeňa. Teraz ho však musíme dovážať. „Áno, Československo bolo v pestovaní sladovníckeho jačmeňa svetovou veľmocou, a teraz ho musíme aj dovážať, preto ministerstvo robí všetko pre to, aby sa to zmenilo. Pravdou je ale aj to, že mnohé zo slávnych pivovarov, ktoré na Slovensku fungovali, dnes už neexistujú.

Z hľadiska kvality sme ale stále celosvetovou „topkou“, čo chceme udržať,“ priznáva Richard Takáč, podľa ktorého je Slovensko vidieckou krajinou, pretože 50 percent jeho obyvateľov žije na vidieku. „Je preto potrebné podporiť život na vidieku aj z toho dôvodu, že predchádzajúca vláda robila všetko pre to, aby život na vidieku zlikvidovala. My chceme robiť pravý opak, teda aby sa tam ľudia vracali a chceli tam žiť a pracovať. Aby tam dokázali niečo chovať a pestovať, preto ako ministerstvo budeme robiť všetky kroky, aby sme ten vidiek podporili,“ sľubuje minister Richard Takáč.

V relácii Bez cenzúry s Fedorom Flašíkom sa dozviete:

– Či je spokojný so schváleným PVV a kapitolami týkajúcimi sa poľnohospodárstva

– Čo je základné posolstvo tejto vlády pre poľnohospodárov a spracovateľov

– V akom stave prevzal rezort a či je tam veľa nášľapných mín

– Či je naše poľnohospodárstvo a spracovatelia poľnohospodárskych produktov v Európe konkurencieschopné

– Ako je to s pestovaním priemyselných plodín na úkor iných

– Je Slovensko stále sebestačné vo výrobe cukru a dopestujeme dostatok cukrovej repy

– Ako sme na tom dnes v oblasti pestovania sladovníckeho jačmeňa – Aké mechanizmy podpory chce ministerstvo pripraviť pre malých a stredných farmárov a ako chce motivovať mladých ľudí, aby začali podnikať v tomto segmente

– Kde sa Slovensko nachádza v porovnaní v rámci krajín EÚ v oblasti živočíšnej výroby

– Či plánuje ministerstvo venovať väčšiu pozornosť rybnému hospodárstvu vrátane zvýšenia konzumácie rýb na Slovensku

– Či má ministerstvo program na podporu vidieka ako napr. predaj z dvora

– Ako je možné, že potravinárske produkty dovážané do východného bloku majú horšiu kvalitu ako identické produkty predávané na západe

– Ako vníma to, že školské jedálne, domovy sociálnych služieb a iné verejné stravovacie zariadenia musia potraviny na výrobu jedál verejne obstarávať čo im veľa krát neumožňuje využiť regionálnu produkciu potravín a často krát je to aj na úkor kvality týchto produktov – Ako dopadla kauza ukrajinskej pšenice a ako sa k tomu stavia Európska komisia

– Kde a v čom sú zásadné prieniky spolupráce ministerstiev poľnohospodárstva a životného prostredia – Či sa bude o štyri roky podnikateľom ľahšie dýchať a či obyvatelia budú mať kvalitné a cenovo dostupné potraviny.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d