Slovanské Noviny

14. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V piatok 27. októbra národy sveta hlasovali na Valnom zhromaždení OSN pomerom hlasov 120 ku 14 za „okamžité, trvalé a trvalé humanitárne prímerie vedúce k zastaveniu nepriateľských akcií“ v Gaze. Rezolúciu podporila vláda bývalého spojenca USA, jordánskeho kráľa Abdalláha.

Izraelský veľvyslanec pri OSN odpovedal s úplným pohŕdaním a obvinil tých, ktorí hlasovali za „smiešnu rezolúciu“, z podpory „obrany nacistických teroristov“ pred Izraelom. V Gaze bolo odpoveďou Izraela na globálnu výzvu na prímerie eskalácia bombardovania a rozšírenie pozemnej invázie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Americké korporátne médiá nepomohli Američanom pochopiť, aká izolovaná je naša vláda vo svojej bezpodmienečnej podpore a zásobovaní zbraní pre izraelskú genocídnu vojenskú kampaň, ktorá zabila viac ako 8 000 Palestínčanov, 30 % z nich ženy a 40 % z nich deti, pričom zničila nemocnice, bytové domy, ulice a školy a premeniť Gazu na nič iné ako peklo na Zemi pre pozostalých.

Podľa Save the Children Izrael zabil v Gaze za tri týždne viac detí, ako bolo zabitých vo všetkých globálnych konfliktoch od roku 2019.

Hlasovanie v OSN jasne ukazuje, do akej miery sú Izrael a Spojené štáty diplomaticky izolované. Len 12 krajín, ktoré sa na Valnom zhromaždení postavili na stranu Izraela a USA, boli štyri z východnej Európy (Rakúsko, Chorvátsko, Česko a Maďarsko); dve z Latinskej Ameriky (Guatemala a Paraguaj); a šesť malých ostrovných štátov v Tichomorí.

Ani jedna krajina zo západnej Európy, Afriky, pevniny Ázie, Karibiku či Blízkeho východu nehlasovala s USA a Izraelom.

Krajiny, ktoré hlasovali za prímerie, zahŕňali mnoho tradičných spojencov USA (Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Nórsko, Írsko, Švajčiarsko, Nový Zéland), zatiaľ čo iní spojenci USA ako Spojené kráľovstvo, Nemecko, Kanada a Japonsko patrili medzi 45 krajín, ktoré zdržal hlasovania.

Izrael a Spojené štáty sú nielen diplomaticky izolované, ale ich vlády nie sú v kontakte s vlastným ľudom. Keď sa Izrael pripravoval na začatie svojej pozemnej invázie do Gazy, maarivský prieskum medzi Izraelčanmi zistil, že verejná podpora okamžitej rozsiahlej pozemnej ofenzívy v Gaze klesla zo 65 % 17. októbra na iba 29 % o týždeň neskôr.

Izraelčania, rovnako ako zvyšok sveta, sledujú hrôzy masakru v Gaze a uvedomili si, že ich vláda nemá žiadny skutočný plán presahujúci masívne, nerozlišujúce násilie pre svoj stanovený cieľ zničiť Hamas, ktorý môže byť nedosiahnuteľný bez ohľadu na to, ako mnoho izraelských vojakov, väzňov zajatých 7. októbra a palestínskych civilistov je pripravených obetovať.

V Spojených štátoch prieskum Data for Progress zverejnený 20. októbra zistil, že 66 % Američanov chce, aby ich vláda „vyzvala na prímerie a zmiernenie násilia v Gaze“ a aby „využila svoje úzke diplomatické vzťahy s Izraelom“. zabrániť ďalšiemu násiliu a úmrtiam civilistov“.

Podpora bola naprieč straníckymi líniami, ale pre demokratickú administratívu a demokratických členov Kongresu malo byť 80 % demokratov, ktorí súhlasili s vyhlásením prieskumu, budíčkom. Očividne zaspali poplach, keď Kongres schválil návrh zákona sľubujúci bezpodmienečnú vojenskú podporu izraelskej kampani v Gaze pomerom hlasov 412 proti 10 24. októbra, čo je zelené svetlo pre očakávanú eskaláciu, ktorá nasledovala.

Do 30. októbra iba 18 členov Kongresu podpísalo rezolúciu, ktorú predložila poslankyňa Cori Bushová, vyzývajúcu na „okamžitú deeskaláciu a prímerie“. Nový predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson sa zaviazal, že prvou záväznou legislatívou, ktorú predloží, je tá, ktorá vynaloží 14 miliárd dolárov na zásobovanie Izraela zbraňami, čo je zákon, ktorý pravdepodobne prejde s ohromujúcou podporou oboch strán.

Impotenciu americkej vlády udržať chaos, ktorý rozpútala jej politika, možno len ťažko zveličovať.

Veľvyslanectvo USA v Bejrúte poslalo odkaz všetkým občanom USA, aby okamžite opustili Libanon. Hovorí sa v ňom: „Mali by ste mať akčný plán pre krízové ​​situácie, ktorý sa nespolieha na pomoc vlády USA,“ a hovorí im, že budú musieť podpísať zmenku, aby zaplatili vláde USA, ak to pomôže pri ich evakuácii.

Takže výsledky masívnych investícií americkej vlády do schopnosti zabíjať a ničiť ju spôsobili, že nie je schopná chrániť alebo pomáhať vlastným občanom na celom svete. Namiesto toho ich nasmeruje na webovú stránku ministerstva zahraničných vecí s názvom „Čo môže a nemôže robiť ministerstvo v kríze“.

Súčasná medzinárodná izolácia Spojených štátov je v ostrom kontraste s tým, ako Bidenovu porážku Trumpa v roku 2020 privítal celý svet. Biden prisľúbil novú éru americkej diplomacie, ukončenie amerických vojen na Blízkom východe a obnovenie medzinárodnej spolupráce pri najvážnejších problémoch, ktorým svet čelí.

Namiesto toho je jeho politika najhoršia zo všetkých svetov, pokračuje v Trumpovom zvyšovaní vojenských výdavkov a jeho nezákonných sankciách proti Iránu, Kube a tuctu ďalších krajín, zatiaľ čo Trumpovu studenú vojnu s Ruskom a Čínou posúvajú na plné obrátky a teraz podnecujú a eskalujú katastrofy. zástupné vojny na Ukrajine a v Palestíne.

Ale konečne sa objavujú alternatívy k americkému „vodcovstvu“. Bezpečnostná rada OSN je znehybnená samoúčelnými americkými a ruskými vetami a exkluzívne bohaté chlapčenské kluby ako G7 a Svetové ekonomické fórum len ďalej posilňujú neokolonializmus a nerovnosť.

Teraz sa však svet obracia na reprezentatívnejšie fóra ako Valné zhromaždenie OSN, G20, G77, BRICS a regionálne zoskupenia ako Africká únia, ASEAN a CELAC, aby úprimnejšie diskutovali o našich spoločných problémoch a našli nové spôsoby ich riešenia.

Ako sa svet spája, aby vybudoval postneokoloniálny, multipolárny svet, americká propaganda stráca svoju silu formovať spôsob, akým sa ľudia pozerajú na každú novú krízu.

Izraelskí a americkí predstavitelia vrátane Bidena urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby spochybnili počet obetí v Gaze, ale tieto čísla sú starostlivo zdokumentované palestínskymi zdravotníckymi úradmi a akceptované Svetovou zdravotníckou organizáciou, agentúrami OSN a mimovládnymi organizáciami, ktoré tam pracujú.

Americkí predstavitelia a médiá sú viac naklonení počúvať izraelských predstaviteľov ako palestínskych, ale to len zvyšuje izoláciu USA tým, že sa stáva spoluvinníkom izraelskej propagandy, a to ako v skutočnosti, tak aj v očiach ľudí a vlád na celom svete.

Jordánsky kráľ Abdalláh, egyptský prezident Sisi a palestínsky vodca Abu Mazen zrušili stretnutie s Bidenom po tom, čo Izrael očividne zabil stovky ľudí pomocou niečoho, čo vyzeralo ako bomba vybuchnutá vzduchom, keď sa ukrývali v nemocnici Al-Ahli anglikánskej cirkvi v Gaze. Mesto.

Biden potvrdil rozhodnutie Abdullaha, Sisiho a Abu Mazena tým, že urobili presne to, čo sa obávali, a verejne tvrdil, že za bombardovanie nemocnice je zodpovedný „druhý tím“.

Obr.: Zdravotnícky personál nemocnice Al-Ahli po bombovom útoku 

Zatiaľ čo palestínski predstavitelia identifikovali viac ako 8 000 ľudí zabitých v Gaze, izraelskí predstavitelia zatiaľ identifikovali iba 933 z 1 300 alebo 1 400 ľudí, ktorí podľa nich zahynuli pri palestínskom útoku 7. októbra.

Noviny Ha’aretz v Izraeli majú webovú stránku s fotografiami, menami, vekom a niektorými osobnými údajmi o ľuďoch zabitých v Izraeli, ktorí boli identifikovaní. Na podnet izraelskej armády mnohí západní politici a médiá označili palestínsky útok za masaker civilistov, takže môže byť prekvapením, že najmenej 361 z 933 doteraz identifikovaných mŕtvych boli v skutočnosti vojaci, polícajti a bezpečnostní dôstojníci.

Ale Hamas, Islamský džihád a ďalší palestínski bojovníci tiež zabili 7. októbra stovky civilistov, rovnako ako izraelské letecké útoky zabili tisíce civilistov v Gaze. Medzi väzňami, ktorých vzali späť do Gazy, boli vojaci aj civilisti.

Záznamy Ha’aretz tiež vyvolávajú otázky o ďalšom príbehu, ktorý vo veľkej miere opakovali západné médiá a politici vrátane prezidenta Bidena, a to, že izraelskí vojaci našli 40 mŕtvych detí, ktorých Hamas pripravil o hlavu.

Medzi 572 civilnými mŕtvymi identifikovanými v Ha’aretz je 7 detí mladších ako 10 rokov , ale najmladšie malo 4 roky, nie dieťa. Ako na všetky tieto otázky, nepoznáme odpovede, ale mali by sme byť skeptickí voči neovereným tvrdeniam o zverstvách, najmä preto, že Izrael klamal o predchádzajúcich vojnových zločinoch a bránil sa ich nezávislému medzinárodnému vyšetrovaniu.

Od pádu Sovietskeho zväzu nemajú Spojené štáty žiadneho súpera, ktorý by mohol pôsobiť ako kontrola bezuzdných a často nerealistických ambícií ich lídrov získať globálnu moc

USA premrhali historickú šancu vybudovať mierovú, spravodlivú a udržateľnú krajinu. zdieľanú prosperitu pre nás a našich susedov na celom svete.

Ilúzia našich vodcov o vojenskej nadradenosti bola jedovatou pilulkou, ktorá podkopala každý aspekt zahraničnej politiky USA po skončení studenej vojny. Viedlo ich to do slepej uličky, odkiaľ si už nevedia predstaviť alternatívy k boju a zabíjaniu alebo vyzbrojovaniu svojich zástupcov, aby bojovali a zabíjali, aj keď dôsledky týchto politík sa stali tak smrteľnými a destabilizujúcimi, že podkopávajú pozíciu Spojených štátov. štátov vo svete a ponechať ho stále viac izolovaný.

Okrem Spojených štátov je svet pozoruhodne zjednotený za cieľom ukončiť izraelskú okupáciu palestínskych území, ktoré obsadili v roku 1967.

Spojené štáty by mali prestať živiť okupáciu nekonečnými zásobami zbraní a prestať diplomaticky chrániť Izrael pred medzinárodným úsilím o ukončenie okupácie. Keďže Spojené štáty úplne zlyhali vo svojej úlohe sprostredkovateľa a čestného sprostredkovateľa medzi Izraelom a Palestínou a namiesto toho konajú ako strana konfliktu na strane Izraela, musia teraz ustúpiť, aby túto úlohu mohli prevziať skutoční sprostredkovatelia.

Medea Benjamin a Nicolas JS Davies

O autoroch: Medea Benjamin je spoluzakladateľkou CODEPINK for Peace a autorkou niekoľkých kníh, vrátane Inside Iran: The Real History and Politics of the Islamic Republic of Iran .

Nicolas JS Davies je nezávislý novinár, výskumník pre CODEPINK a autor knihy Blood on Our Hands: The American Invasion and Destruction of Iraq .

Medea Benjamin a Nicolas JS Davies sú autormi knihy War in Ukraine: Making Sense of a Senseless Conflict , ktorú vydalo vydavateľstvo OR Books v novembri 2022.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d