Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Používanie biologických zbraní sa môže maskovať ako ohnisko infekcie. Oznámil to dnes 24. júna námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Rjabkov na konferencii III. Medzinárodnej vedeckej a praktickej konferencie „Globálne hrozby pre biologickú bezpečnosť. Problémy a riešenia“.

„Nemôžeme vylúčiť rastúcu hrozbu teroristov, ktorí používajú biologické látky ako zbrane. Okrem toho sa ich použitie môže maskovať ako prirodzený výskyt infekčných chorôb medzi ľuďmi, zvieratami alebo rastlinami,“ tvrdí diplomat.

Pripomenul, že pred piatimi rokmi prišlo na konferencii o odzbrojení v Ženeve Rusko s iniciatívou na vypracovanie medzinárodného dohovoru o potláčaní chemického a biologického terorizmu. Moskva v súčasnosti čaká na to, ako Washington vysvetlí dôvody odmietnutia účasti na mechanizme overovania podľa Dohovoru o zákaze vývoja, výroby a hromadenia zásob bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich zničení (BTWC).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Žiadame vysvetlenie, čo bráni našim americkým kolegom, ktorí považujú efektívny overovací mechanizmus za kľúčový prvok akejkoľvek dohody o kontrole zbraní a odzbrojení, súhlasiť s kontrolou predpokladanou protokolom podľa BTWC, ak, ako sami tvrdia, nevykonávajú žiadne činnosti v rozpore s dohovorom,“ vyhlásil Rjabkov. „Američania tvrdia, že BTWC je v zásade neoveriteľné, a že práca v tomto smere je márna. Takéto závery sú však v rozpore s mnohými závermi významných odborníkov. Zároveň sa USA neustále snažia získať prístup k mikrobiologickým objektom v iných krajinách.“

Rjabkov vysvetlil, že USA v skutočnosti nepopierajú význam inšpekcií, ale chceli by tento nástroj používať výlučne na svoje vlastné ciele bez toho, aby ho spájali s BTWC. Rusko na druhej strane považuje za neprijateľné, aby sa vytvorili medzinárodné mechanizmy, ktoré duplikujú funkcie BTWC a obchádzali by Bezpečnostnú radu OSN. Niekoľko krajín napriek tomu podporuje nápady zamerané na vytvorenie mechanizmov a nástrojov, ktoré narúšajú režim dohovorov.

„Mám na mysli iniciatívu takzvaných dobrovoľných návštev mikrobiologických zariadení s dvojakým použitím. Takéto návštevy sú navrhnuté, aby nahradili overovací mechanizmus BTWC,“ vysvetlil Rjabkov.

Takýto mechanizmus neumožňuje odpovedať na niekoľko základných otázok: na základe akých kritérií sa uskutoční hodnotenie určitých objektov, nakoľko smerodajné budú výsledky takýchto kontrol a ďalšie.

„Je zrejmé, že existuje nekonečné pole pre manipuláciu založenú okrem iného na politickom ovplyvnení inšpektorov,“ dodal diplomat.

Rjabkov tiež pripomenul biologické riziká, ktoré predstavujú USA na hraniciach s Ruskom.

„Nemôžeme ignorovať biologické riziká spôsobené netransparentnou a, v mnohých prípadoch ohrozujúcou naše záujmy, biologickou aktivitou Spojených štátov, najmä v blízkosti ruských hraníc,“ vyhlásil diplomat.

Rjabkov oznámil, že v roku 2022 sa bude konať konferencia prehodnocujúca BTWC, kde je Rusko jednou z troch krajín — depozitárom dohovoru a ďalšie sú Spojené štáty a Veľká Británia.

„Rád by som dúfal, že aj napriek politickým rozdielom a rozporom, ktorých je medzi nami s Washingtonom a Londýnom nemálo, v tejto oblasti bude stále možné zvýšiť impulz pre spoluprácu, prekonávanie rozporov a riešenie existujúcich problémov,“ dodal Rjabkov.

Ako informovala agentúra „EADaily“, ruský prezident Vladimir Putin vo svojom pozdrave účastníkov konferencie v Soči uviedol, že účinný boj proti biologickým hrozbám je nemožný bez spojenia s úsilím celého medzinárodného spoločenstva.

Zdroj EADaily

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d