Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Neznášam konšpiračné teórie a falošné správy. Ponižujú moju profesiu novinára a podnecujú strach, nenávisť a súženie s úmyselným zámerom vyvolať verejnú reakciu. Prirodzene, okolo vojny v Gaze a prekvapivého útoku Hamasu na okupačný štát zo 7. októbra sa objavili rôzne špekulácie a fámy.

Hovorilo sa, že útok bol plánovaný dva roky v Gaze, na malom kúsku zeme prešpikovanej sionistickými infiltrátormi a špiónmi , ktorí prehovárajú, podplácajú a vyhrážajú sa obyčajným Palestínčanom, aby zradili svojich kamarátov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Takže otázka, ktorú si mnohí kladú, s istým odôvodnením, je, prečo došlo k takému katastrofálnemu zlyhaniu spravodajských služieb , čo znamenalo, že útok zastihol izraelskú armádu spať pri práci. Pokiaľ ide o prístup k odpočúvacej technológii a obrane, na svete pravdepodobne nie je lepšie vybavená armáda ako v USA a Američania udržiavajú tajné zásobovacie základne v sionistickom štáte.

Izraelský Mossad si získal povesť jedného z najlepších zberačov spravodajských informácií a infiltrátorov na svete. A predsa 7. októbra bolo vidieť bojovníkov Hamasu, ktorí prelomili bezpečnostné ploty, vtrhli na hudobný festival a do miestnych kibucov a prileteli na padákových klzákoch bez jedinej výzvy. Ako sa to stalo?

Niektoré z najbrutálnejších útokov Izraela na nevinných Palestínčanov sa odvolávajú na „národnú bezpečnosť“ a údajné právo Izraela brániť sa . Ak by bol napadnutý iným národným štátom, je to fér. Útok ľudí žijúcich pod brutálnou vojenskou okupáciou Izraela však takúto právnu obranu neposkytuje. to neexistuje.

Môj dobrý kontakt a priateľ, ktorý pozorne sleduje dianie v regióne, mi povedal jednoducho: „Nasleduj peniaze.“ A takto, po tom, čo som bol štuchnutý a ukazovaný rôznymi smermi s nepríjemne vágnymi stopami, som sa pristihol, že sa prelievam cez sieť papierových chodníkov, ktoré viedli do Národného archívu, kde britské tajomstvá ležia neviditeľné najmenej 30 rokov a v niektorých prípady oveľa, oveľa dlhšie.

Keď vyplávajú na povrch, je zvyčajne príliš neskoro na čokoľvek, pretože vinníci si vzali svoje tajomstvá do hrobu, no niektoré odhalenia vysvetľujú hrozné správanie vlád a nečestných politikov. Mnohí moji kolegovia so zatajeným dychom čakajú na marec 2030, ktorý uplynie, aby zistili, ako došlo k vojne v Iraku a či sú naše podozrenia o úlohe bývalého britského premiéra Tonyho Blaira také zlé, ako si myslíme.

Táto konkrétna honba za papierom ma však priviedla k vzniku Suezského prieplavu, ktorý sa otvoril veľkolepou ceremóniou 17. novembra 1869, pred 154 rokmi tento mesiac. Dnes sa 10 percent svetových nákladných lodí plaví po tejto strategickej trase medzi východným Stredozemným morom a Červeným morom, ktorá smeruje do a z Indického oceánu a spája Európu a Áziu.

Včerajšok bol bezprecedentný. Palestína bojuje za odstránenie bariéry medzi Gazou a rokom 1948

Egypt teraz vlastní, kontroluje a prevádzkuje kanál, ale kedysi ho vlastnili francúzski investori, ktorí vlastnili polovicu akcií spoločnosti zaoberajúcej sa prieplavom, pričom väčšinu zostatku držal egyptský vládca Sa’id Pasha. V roku 1875 peňažná kríza prinútila Sa’idovho nástupcu, Isma’ila Pašu, predať akcie krajiny Británii. Spoločnosť Suez Company prevádzkovala kanál, kým egyptský prezident Gamal Abdel Nasser v roku 1956 nezrušil koncesiu a nepreviedol prevádzku kanála na štátnu správu Suezského prieplavu. Potom nasledovala Suezská kríza , známa aj ako druhá arabsko-izraelská vojna.

V ten istý deň, keď bol kanál znárodnený, Násir tiež uzavrel Tiranský prieliv pre všetky izraelské lode. V dôsledku krízy Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Izrael napadli Egypt. Podľa vopred dohodnutých plánov pripravených Britániou a Francúzskom Izrael 29. októbra 1956 napadol egyptský Sinajský polostrov a prinútil Egypťanov zapojiť jeho jednotky. To dalo anglicko-francúzskej aliancii zámienku, aby vyhlásila boje za hrozbu pre stabilitu na Blízkom východe a vstúpila do vojny, oficiálne oddelila dve sily, ale v skutočnosti znovu získala kontrolu nad Suezským prieplavom a zvrhla. Násirova vláda.

Čo to má spoločné so 7. októbrom 2023? Náhodou sa stane, že Gaza sa ocitá uprostred navrhovanej cesty druhého hlavného kanála v regióne.

Pozri mapu nižšie.

Gazu v súčasnosti bombarduje do zabudnutia vyšinutý izraelský vodca Benjamin Netanjahu , ktorý chce realizovať projekt Ben Gurionovho kanála . Áno, Tel Aviv už má názov pre kanál, ktorý bol prvýkrát navrhnutý už v šesťdesiatych rokoch. Spojila by Akabský záliv pri Červenom mori so Stredozemným morom a dokonca by bola pomenovaná po prvom premiérovi Izraela.

Prieplav by súperil s egyptským Suezským prieplavom, čo by pre krajinu a túto významnú obchodnú tepnu znamenalo veľkú finančnú hrozbu. Pamätáte si, že globálna obchodná katastrofa spôsobila, že obrovská kontajnerová loď Ever Given uviazla v slávnom kanáli v roku 2021? Tiranský prieliv a Suezský prieplav zostali formálne uzavreté pre izraelské plavidlá od vytvorenia Izraela v roku 1948 a Nakba až do Suezskej krízy v roku 1956. Keď všetky pozemné obchodné cesty zablokovali arabské štáty, schopnosť Izraela obchodovať s východnou Afrikou a Áziou , hlavne na dovoz ropy z Perzského zálivu, bola vážne obmedzená. V rokoch 1956-7 a 1967-75 došlo k ďalším prekážkam, pri ktorých si Izrael vynútil svoje zatvorenie.

Ak bude pokračovať, tento nový kanál bude takmer o jednu tretinu dlhší ako 193,3 km dlhý Suezský prieplav, bude mať približne 292,9 km a odhadované náklady budú medzi 16 a 55 miliardami USD. Ktokoľvek ovláda kanál, bude mať obrovský vplyv na globálne zásobovacie trasy pre ropu, obilie a lodnú dopravu. Ak by bola Gaza zrovnaná so zemou, umožnilo by to plánovačom kanálov doslova skrátiť zákruty a znížiť náklady odklonením kanála priamo cez stred územia.

Približne 12 percent svetového obchodu prechádza cez Suez na 18 000 lodiach ročne, takže si viete predstaviť, že veľa krajín sa bude uchádzať o podiel na dohode. Suezský prieplav má pre Egypt, ktorý sa tento rok tešil z rekordných príjmov, závratných 9,4 miliardy dolárov.

Jediná vec, ktorá bráni tomu, aby bol novo zrevidovaný projekt oživený a vygumovaný, je prítomnosť Palestínčanov v Gaze. Čo sa týka Netanjahua, stoja projektu v ceste; projekt, ktorý mu môže v Tel Avive priniesť odpustenie za spravodajské a vojenské nedostatky 7. októbra. Palestínsky ľud mu však jeho zradný úskok nikdy neodpustí ani nezabudne vzhľadom na hrôzy, ktoré v posledných týždňoch zasiahli Gazu.

Ak sa to všetko robí v mene potenciálnych obchodných dohôd, potom to znásobuje politickú a diplomatickú hanbu nehanebných západných vlád, ktoré sú spoluvinníkmi na palestínskej genocíde.

Najväčšia hanba však patrí Egyptu. Vznik nového kanála, ktorý je už na pokraji bankrotu v dôsledku márnotratnosti prezidenta Abdela Fattáha Al-Sísího, by mal ničivý dopad na egyptskú ekonomiku a jej obyvateľov. Bezcitný diktátor Al-Sisi môže ľutovať, že svoju dôveru v Tel Aviv a západné vlády postavil nad záujmy a blaho dvoch miliónov Palestínčanov v Gaze.

Žiadny z lídrov Blízkeho východu, Netanjahu, Biden a Sunak a spol. na Západe nevyviazli z krviprelievania v Gaze bez akéhokoľvek stupňa integrity. Spoločne sú vinní z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, alebo sú prinajmenšom spolupáchatelia takých hrozných zločinov vedúcich ku genocíde.

Toto všetko sa nezačalo 7. októbra; bombardovanie Gazy je jednoducho poslednou fázou pomalej izraelskej genocídy ľudu Palestíny, ktorá sa teraz opäť rozbehla s plnou podporou západných sponzorov štátu apartheidu. Ak si myslia, že zabíjanie nevinných detí a žien prinesie mier, sú oklamaní.

Bezuzdný neoliberálny kapitalizmus zničil mnoho krajín a zabil milióny ľudí a výsledkom bol mier a bezpečnosť len zriedka. Dúfam, že zlí ľudia, ktorí sú zodpovední, zhoria v pekle za to, čo urobili deťom v Palestíne, Iraku, Afganistane, Líbyi, Sýrii a mnohých ďalších krajinách po celom svete. Pozostalí teraz potrebujú slobodu a spravodlivosť.

Yvonne Ridley

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d