Slovanské Noviny

7. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pozemná vojna na Ukrajine sa rozbehla, začína sa nová fáza. Dokonca aj zarytí priaznivci Ukrajiny v západných médiách a think-tankoch priznávajú, že vojenské víťazstvo nad Ruskom je nemožné a uvoľnenie územia pod ruskou kontrolou je ďaleko nad možnosti Kyjeva.

Preto vynaliezavosť Bidenovej administratívy preskúmať plán B a poradiť Kyjevu, aby bol realistický v otázke straty územia a pragmaticky hľadal dialóg s Moskvou. Toto bol trpký odkaz, ktorý nedávno osobne odovzdal Kyjevu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ale štipľavá reakcia prezidenta Zelenského v následnom rozhovore pre magazín Economist odhaľuje. Opätoval, že západní lídri stále rozprávajú dobré veci, sľubujúc, že ​​budú stáť pri Ukrajine, „tak dlho, ako to bude potrebné“ (Biden mantra), ale on, Zelenskyj, zaznamenal zmenu nálady medzi niektorými zo svojich partnerov: „Ja mať túto intuíciu, čítať, počuť a ​​vidieť ich oči [keď hovoria] ‘budeme vždy s vami.’ Ale vidím, že on alebo ona tu nie je, nie je s nami.”

Samozrejme, Zelenskyj číta reč tela správne, keďže pri absencii ohromujúceho vojenského úspechu je západná podpora Ukrajine časovo obmedzená.

Zelenskyj vie, že udržať podporu Západu bude ťažké. Dúfa však, že ak nie Američania, Európska únia bude aspoň pokračovať v poskytovaní pomoci a môže začať rokovania o prístupovom procese pre Ukrajinu možno aj na decembrovom summite.

Zároveň však predložil skryté nebezpečenstvo teroristickej hrozby pre Európu – varoval, že pre Európu by to nebol „dobrý príbeh“, keby „zahnal týchto ľudí [Ukrajinu] do kúta“. Doteraz boli takéto zlovestné hrozby tlmené, pochádzajúce od nízko postavených aktivistov z fašistického banderovského okraja.

Ale aj Európa má svoje limity. Západné zásoby zbraní sú vyčerpané a Ukrajina je bezodná jama. Dôležité je, že chýba presvedčenie, či by pokračovanie dodávok malo nejaký vplyv na zástupnú vojnu, ktorú nemožno vyhrať. Okrem toho, európske ekonomiky sú v útlme, recesia v Nemecku môže skĺznuť do depresie s hlbokými následkami „deindustrializácie“.

Stačí povedať, že Zelenského návšteva Bieleho domu v najbližších dňoch sa stane rozhodujúcim momentom. Bidenova administratíva je v pochmúrnej nálade, že zástupná vojna bráni indicko-pacifickej stratégii proti Číne na plný plyn.

Napriek tomu, počas vystúpenia na ABC This Week, Blinken po prvý raz výslovne uviedol, že USA nebudú brániť Ukrajine proti použitiu rakiet dlhšieho doletu dodaných USA na útok hlboko vnútri ruského územia, čo je krok, ktorý Moskva predtým nazvala „červenou čiarou“, vďaka čomu by sa Washington stal priamou stranou konfliktu.

Známy americký vojenský historik, strategický mysliteľ a bojový veterán plukovník (v. v.) Douglas MacGregor (ktorý pôsobil ako poradca Pentagonu počas Trumpovej vlády) je prezieravý, keď hovorí, že nová „Bidenova fáza vojny“ je v začiatku. To znamená, že po vyčerpaní pozemných síl sa ťažisko teraz presunie na úderné zbrane s dlhým doletom, ako sú Storm Shadow, Taurus,  ATACMS rakety s dlhým doletom atď.

USA uvažujú o vyslaní rakiet dlhého doletu ATACMS, ktoré Ukrajina už dlho požaduje, so schopnosťou zasiahnuť hlboko vnútri ruského územia. Najprovokatívnejšou časťou je, že pri takýchto operáciách sa použijú prieskumné platformy NATO, pilotované aj bezpilotné, čím sa USA stanú virtuálnym spolubojovníkom.

Rusko používalo zdržanlivosť pri útočení na zdroj takýchto nepriateľských schopností, ale ako dlho bude takáto zdržanlivosť pokračovať, si nikto nevie domyslieť. V reakcii na ostrú otázku, ako by Washington videl útoky na ruské územie s americkými zbraňami a technológiou, Blinken tvrdil, že zvyšujúci sa počet útokov na ruské územie ukrajinskými bezpilotnými lietadlami je „o tom, ako budú [Ukrajinci] brániť svoje územia a ako pracujú na tom, aby si vzali späť to, čo im bolo zabavené. Našou úlohou [USA], úlohou desiatok ďalších krajín po celom svete, ktoré ich podporujú, je pomôcť im v tom.“

Rusko nebude akceptovať takúto drzú eskaláciu, najmä preto, že tieto pokročilé zbraňové systémy používané na útok na Rusko sú v skutočnosti obsadené personálom NATO – zmluvnými partnermi, vyškolenými bývalými vojenskými silami alebo dokonca slúžiacimi dôstojníkmi. Prezident Putin v piatok pre médiá povedal, že „zistili sme zahraničných žoldnierov a inštruktorov na bojisku aj v jednotkách, kde sa vykonáva výcvik. Myslím, že včera alebo predvčerom niekoho opäť zajali.”

Americký kalkul je taký, že v určitom bode bude Rusko nútené vyjednávať a dôjde k zmrazenému konfliktu, v ktorom by si spojenci v NATO zachovali možnosť pokračovať v budovaní armády Ukrajiny a v procese vedúceho k jej členstvu v Atlantickej aliancii, a umožniť Bidenovej správe zamerať sa na Indo-Pacifik.

Rusko sa však neuspokojí so „zmrazeným konfliktom“, ktorý ďaleko zaostáva za cieľmi demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny, ktoré sú kľúčovými cieľmi jeho špeciálnej vojenskej operácie.

Tvárou v tvár tejto novej fáze zástupnej vojny sa ešte len uvidí, akú formu bude mať ruská odveta. Môže existovať viacero spôsobov bez toho, aby Rusko priamo zaútočilo na územia NATO alebo použilo jadrové zbrane (pokiaľ USA nezorganizujú nukleárny útok – ktorého šance sú zatiaľ nulové.)

Už teraz je možné vnímať potenciálne obnovenie vojensko-technickej spolupráce medzi Ruskom a KĽDR (potenciálne vrátane technológie ICBM) ako prirodzený dôsledok agresívnej politiky USA voči Rusku a jeho podpory Ukrajine – rovnako ako súčasných medzinárodných situáciu. Ide o to, že dnes je to s KĽDR; zajtra to môže byť s Iránom, Kubou alebo Venezuelou – čo plukovník MacGregor nazýva „horizontálna eskalácia“ zo strany Moskvy. Situácia na Ukrajine sa prepojila s problémami Kórejského polostrova a Taiwanu.

Minister obrany Sergej Šojgu v stredu v štátnej televízii povedal, že Rusko „nemá iné možnosti“, ako dosiahnuť víťazstvo vo svojej špeciálnej vojenskej operácii a bude pokračovať v napredovaní vo svojej kľúčovej misii kosenia nepriateľského vybavenia a personálu. To naznačuje, že atričná vojna sa bude ďalej zintenzívňovať, zatiaľ čo celková stratégia sa môže posunúť k dosiahnutiu úplného vojenského víťazstva.

Ukrajinská armáda zúfalo hľadá pracovnú silu. Len počas 15-týždňovej „protiofenzívy“ bolo zabitých viac ako 71 000 ukrajinských vojakov. Hovorí sa o tom, že Kyjev sa snaží o repatriáciu svojich občanov vo vojenskom veku spomedzi utečencov v Európe. Na druhej strane, v očakávaní dlhotrvajúceho konfliktu, mobilizácia v Rusku pokračuje.

Putin v piatok oznámil , že 300 000 ľudí sa dobrovoľne prihlásilo a podpísalo zmluvy na vstup do ozbrojených síl a vytvárajú sa nové jednotky vybavené pokročilými typmi zbraní a vybavenia, „a niektoré z nich sú už vybavené na 85 až 90 percent“.

Je vysoká pravdepodobnosť, že akonáhle ukrajinská „protiofenzíva“ zanikne o niekoľko týždňov ako masívne zlyhanie, ruské sily môžu začať rozsiahlu ofenzívu. Je možné, že ruské sily môžu dokonca prekročiť rieku Dneper a prevziať kontrolu nad Odesou a pobrežím vedúcim k rumunskej hranici, odkiaľ NATO útočí na Krym. Nemýľte sa, pre anglo-americkú os bolo obkľúčenie Ruska v Čiernom mori vždy hlavnou prioritou.

MK Bhadrakumara

Pôvodným zdrojom tohto článku je Indian Punchline

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.