Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Od okamihu naRODenia až do určitého veku neboli dievčatá nazývané žiadnym konkrétnym menom, ale jednoducho „dieťa“, „dievča“ alebo dokonca číslom – „druhé“, „tretie“… Po pozorovaní, aké sklony dievča prejavuje, po čom túži, RODičia mohli vybrať meno.

Mohli pomenovať dievča menom nejakej významnej osobnosti v RODine, napríklad prababičky. Keď sa v slovanskej RODine uctieval istý boh alebo božstvá, ich mená mohli byť na žiadosť RODičov alebo odrastených detí odovzdané aj človekom. Pomenovanie bolo pre dievča vykonané tak, aby najprv “zmylo“ dočasné meno v jazere, kde netečie voda (pre chlapcov – v rieke s tečúcou vodou). Potom pomocou špeciálneho rituálu “pripojili” nové meno. “Čarodejník” vykonal rituál.

 To všetko sa deje, až keď dievča dosiahne určitý vek:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

– ak sa prejavili vlastnosti budúcej čarodejnice, potom bolo dievča pomenované vo veku 9 rokov

– keď dieťa ukáže všetky vlastnosti bojovníka – vo veku 12 rokov

– deti prejavujúce kvality iných kategórií – vo veku 16 rokov

V dávnych dobách, keď chceli RODičia dcéru pomenovať nejakým menom, vždy najprv pozerali na prejavy jej povahových vlastností, schopností, túžby po niečom konkrétnom. Slovanské mená pre dievčatá musia nevyhnutne odrážať nielen účel budúcej matky a manželky, ale aj niektoré z ich osobných čŕt. Krásne slovanské mená pre dievčatá boli dané v súlade s osobnosťou. V obrade pomenovania hral kľúčovú úlohu “čarodejník” vykonávajúci obrad. 

 Slovania nikdy nedávali mená svojim deťom od útleho detstva. Okrem toho mali vždy vo zvyku pomenovať deti alebo dospelého človeka viacerými menami, väčšinou deti pomenúvavali dvoma menami. Cieľ pre každé dievča zohral osobitnú úlohu. Môže byť osobný aj všeobecný, môže mať RODinný alebo spoločný význam. Prvá vlastnosť zahŕňa osobné vlastnosti dieťaťa, ktoré mu zostanú po celý život. A do druhej – sociálna rola budúcej matky, manželky, pokračovateľky RODu.

Existuje aj iný význam – ide o identifikáciu dievčaťa s bohyňou slovanského panteónu bohov. Potom dievča mohlo nedobrovoľne pritiahnuť božskú silu k sebe iba svojím menom. Ženské mená u Slovanov mohli byť zložené alebo jednoduché, v závislosti od RODinnej štruktúry, tradícií a osobných vlastností, času naRODenia, okolností.

V ruských rozprávkach sa dá nájsť pár príkladov : Elena Múdra, Varvara Krasa – dlhý vrkoč…

Okrem zdvojených mien, ktoré hovorili o individuálnych vlastnostiach dieťaťa, či dobe a hodine, kedy sa naRODilo, sa deti Slovanov nazývali aj “tajnými”menami. O tomto mene vedel iba “čarodejník”, ktorý obrad viedol, domoRODí bohovia žehnajúci dieťa a samotné dievča. Toto meno by sa nemalo nikomu povedať, pretože existuje názor, že s jeho pomocou môžu zlé sily úplne prevziať osobu, ktorá nesie tajné meno. Funkciou takéhoto mena je chrániť dieťa pred rôznymi zlyhaniami, útokmi zlých duchov, pred zlým okom a inou negativitou.

Ak chceli dievča označiť mocou ktorejkoľvek Bohyne, potom dostala meno buď s koreňom mena Bohyne, alebo pomenovaním dieťaťa celým božským menom. Takýto vzťah s domoRODými bohmi umožnil budúcemu dievčaťu úspešne sa vydať, budúcej matke – počať, poRODiť a vychovať dobré deti, budúcej manželke – byť skutočnou priateľkou, spoločníčkou a ochrankyňou svojho manžela.

S panteónom slovanských bohýň sú spojené tieto mená: Lada, Zara, Maria (odvodené od Márie, Moreny)…

Meno dievčaťa, ženy musí byť počuť. Naši Predkovia, Slovania, verili, že hovorené slová majú magickú moc, vrátane mien, ktoré sa nahlas opakujú častejšie ako iné slová. Budúca matka, manželka musí nevyhnutne dostať silu od Prírody, živlov, bohov, aby bezpečne vytvorila cnostné potomstvo. 

barbora

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d