Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

V oslobodenom Lisičansku našli ruskí vyšetrovatelia dôkazy o neľudských pokusoch, ktoré robili ukrajinskí lekári v pôrodnici.

Testovanie neznámych liekov na novorodencoch, úmyselné nakazenie detí z útulku vírusmi – to všetko prebiehalo pod dohľadom zahraničných odborníkov. Pri odchode z mesta sa ukrajinské špeciálne služby pokúsili zničiť všetky stopy. Ale boli svedkovia, ktorí sa pred rokom báli rozprávať, no teraz pokojne vypovedajú.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Podarilo sa im dať mu meno — Miron. Chlapček sa narodil prvého júla 2021. Svetlana držala v náručí svojho vnuka — silné a zdravé dieťa. Po ôsmich dňoch prestal jesť. O dva týždne neskôr bol pochovaný na vidieckom cintoríne neďaleko Lisičanska. Nezomrel doma – v nemocnici, keď sa zdalo, že je v poriadku.

„A potom v jednom momente vymenili lieky. A dieťa zrazu zomrelo. Keď bola pitva, lekár povedal: dieťa nemá vôbec žiadne vnútornosti. Všetky zhoreli. Čo mohli urobiť takému malému dieťaťu tak, že orgány zhoreli,“ spomína Svetlana Skrypnik.

Dieťaťu v Lisičanskej detskej nemocnici nikdy neposkytli presnú diagnózu. Zdravotnú kartu dlho nechceli vydať. Keď príbuzní naliehali, v úmrtnom liste bolo napísané: náhla detská smrť. Liek, ktorý bol podaný Mironovi, nebol v karte zahrnutý.

Vyšetrovanie tohto kriminálneho príbehu sa začalo jedným nezvyčajným detailom: pri skúmaní márnice detskej regionálnej nemocnice v Lisičansku našla ruská armáda veľké množstvo zapečatených cumlíkov. Rozhodne tam nepatrili. Nebolo koho sa spýtať. Každý, kto mohol odpovedať, utiekol na Ukrajinu. No po rozpletaní spleti protichodných svedectiev dospeli vyšetrovatelia k záveru, že experimentovali na deťoch, ktoré ešte žili.

Od roku 2016 boli v detskej nemocnici často videní cudzinci: traja anglicky hovoriaci muži a jedna Francúzka tmavej pleti. Prišli s krabicami, v ktorých priniesli lieky. Komunikovali s nimi dvaja ľudia — vedúci somatického oddelenia Iščenko a primárka pediatrie Livandovskaja.

„Prišla nejaká firma. Tá nám napríklad liek doručila zadarmo, napríklad krabičku, aby sme ho deťom ďalej predpísali,“ spomína Svetlana Ryženková, zástupkyňa vedúceho somatického oddelenia Detskej nemocnica v Lisičansku.

Svetlana Ryženková v tom čase pracovala ako Iščenkova zástupkyňa. Jej šéf bol zanietený nacista. Podporoval „Pravý sektor“, dokonca na stretnutia prichádzal v maskáčoch a netajil sa nenávisťou k Rusom. Svojim podriadeným často zadával neľudské príkazy, ktoré boli zoslané zhora.

„Nevyslovený alebo nejaký rozkaz bol predstierať, že ľudí na Donbase liečia, ale neliečiť ich. V skutočnosti ich neliečiť. Prečo? Neviem. Pravdepodobne, aby umierali. Rýchlejšie. Čo všetko nerobili: mučili hladom, bombardovali, ale neumierame,“ spomína Oľga Romašova, zdravotná sestra z Lisičanskej oblastnej detskej nemocnice.

A potom začali testy v nemocnici. Pediatri boli nútení „triediť“ deti do kategórií: tie, ktorých rodičia boli alkoholici a narkomani, boli zaradení do samostatných zoznamov. Bola identifikovaná skupina detí so vzácnou krvnou skupinou. V Lisičansku spravidla v noci začali prinášať deti z Dnepropetrovska, Charkova a Mariupoľu.

„Boli tam aj deti z normálnych rodín. Pretože o túto kategóriu detí od zdravých rodičov sa veľmi zaujímali a veľmi silno. A týmto rodičom bolo povedané, že to dieťa sa buď narodilo poškodené alebo zomrelo. A to všetko je biologický odpad. A ako biologický odpad toto dieťa pochovali. A tieto deti neboli odovzdané na pohreb. Niektoré boli kúpené za peniaze. Deti kupovali za peniaze,“ spomína Ella, bývalá zamestnankyňa nemocnice.

Úmrtnosť v detskej intenzívnej starostlivosti stúpla na 40%. To znamená, že takmer každé druhé dieťa zomrelo. Tieto deti boli prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti zo somatického oddelenia. Iščenko im predpisoval lieky – bez názvu a oficiálnej registrácie.

„Primár somatického oddelenia Iščenko podpísal zmluvu s nejakou farmaceutickou spoločnosťou na lieky na diabetes mellitus pre deti. Niektoré deti sa po týchto liekoch stali invalidnými, zatiaľ čo iné zomreli v agónii. Ako experiment,» hovorí Ella, bývalá zamestnankyňa nemocnice.

„Testovali lieky. Nejaké nové lieky. Prichádza sestra z jednotky intenzívnej starostlivosti a hovorí: priniesli nejaké lieky, antibiotiká. Nie je napísané ruské meno. Dokonca ani základná látka. Na plátku s tabletami nebolo napísané absolútne nič. Prázdna čistá fólia. Pilulky bez mena — všeobecne. Liek sa injekčne podával deťom s cukrovkou a s chorými obličkami. A došlo k zhoršeniu stavu,» spomína Julia Gluško, bývalá zdravotnícka pracovníčka Regionálnej detskej nemocnice v Lisičansku.

Rozbory sa týmto deťom robili nie v nemocničnom laboratóriu — v súkromnom laboratóriu, ktoré zaberalo niekoľko miestností na druhom poschodí. Dnes je tu neporiadok a chaos. Pakovali sa rýchlo. Tieto štúdie financovali cudzinci a všetko, čo bolo na testy potrebné. Opravilo sa somatické oddelenie a jednotka intenzívnej starostlivosti, priviezli drahé prístroje. Zatiaľ čo detská klinika nevidela opravy dlhé roky.

Bábätká neboli jedinými testovanými subjektmi. V nemocnici pracoval detský domov. Jeho chovanci sa tiež zúčastnili testov vakcín. Deťom bol injekčne podaný liek s nepreukázanou účinnosťou. A potom boli infikovaní vírusom.

VIDEO

„Veľa ľudí zomrelo. Keďže tu pracujem už dlho, predtým tu také nikdy vôbec nebolo. Bolo jedno také obdobie — zomrelo veľa detí. Ako som pochopila, v pôrodnici zaviedli nejaké vakcíny alebo očkovanie. A už boli privezené sem — nebolo možné ich dostať von,» hovorí Oľga Romašova, zdravotná sestra z Lisičanskej regionálnej detskej nemocnice.

Detaily týchto experimentov poznal len úzky okruh ľudí. Z Lisičanska odišli niekoľko dní pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie. Odstránili celý archív a elektronické nosiče. Príslušníci SBU sa pokúsili podpáliť budovu detskej nemocnice a zničiť všetky stopy po zločinoch. Ale žijú svedkovia, ktorí dnes začali rozprávať, ako to bolo.

Jelena Jerofejeva, Vesti/news-front.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d