Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovensko zaplatí milióny eur za servis vrtuľníka kúpeného Mikulcom, ktorý nemôže lietať. Situáciu rieši súd aj polícia

Rezort vnútra počas ministrovania Romana Mikulca (OĽaNO) koncom minulého roka kúpil helikoptéru za viac ako 13 miliónov eur. Nákup vrtuľníkov od talianskeho výrobcu kritizovali aj odborníci. Poukazovali hlavne na to, že pre ekonomickú udržateľnosť je výhodné mať unifikovanú letku, teda stroje od jedného maximálne dvoch výrobcov. 

Ministerstvo vnútra koncom decembra, počas pádu vlády, kúpilo vrtuľník za vyše 13 miliónov eur. Stroj je však od zimy uzemnený na bratislavskom letisku. O jeho používaní má rozhodnúť súd, kedy sa tak stane, ale nevedno. Rezort pre nelietajúci vrtuľník teraz zháňa údržbárov, ktoré by oňho sa starali v najbližších štyroch rokoch.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vrtuľník Leonardo AW 189, ktorý ministerstvo vnútra nakúpilo ešte pod vedením Romana Mikulca (OĽaNO), stoji v hangári, ale aj tak si vyžaduje miliónový servis. Podľa informácii zverejnených na portáli Úradu pre verejne obstarávanie (ÚVO), rezort koncom mája vyhlásil súťaž na dodanie údržbárskych služieb pre stroj z ministerskej flotily.

Je však otázne, či tento tender má zmysel. Vrtuľník na Slovensku nevykonal ani jeden let, vyplýva z informácii servisu helis.com. Lietadlo AW 189 je na rozhodnutie súdu uzemnené, lebo jeho nákup ministerstvo vnútra riešilo kontroverzným spôsobom. Rezort totiž zaobstaral lietadlo od talianskeho výrobcu Leonardo bez súťaže a po tom, ako Úrad pre verejne obstarávanie (ÚVO) zrušil predošlý tender k nákupu toho istého vrtuľníka rovnakým spôsobom.

Problémový nákup

Vlani v decembri vtedajší minister vnútra Mikulec podpísal zmluvu na nákup AW 189 za vyše 13 miliónov eur. Bol vyrobený v roku 2016 s náletom 876 letových hodín a rezort zaň zaplatil 10,6 milióna eur. Ďalšie vyše 2,5 milióna stal výcvik troch pilotov, objednané vybavenie na misie a realizácia technického dohľadu CAMO. Dodávateľom stroja a vybavenia preňho je lichtenštajnská spoločnosť HELIPOOL GmbH, teda nie priamo výrobca lietadiel, ale sprostredkova­teľská firma.

Mikulec podpísal zmluvu tesne predtým, ako Národná rada vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera (Demokrati). Zaobstarať vrtuľník sa podarilo na druhý pokus, lebo predošlý nákup zrušila Rada ÚVO. Podľa nej ministerstvo porušilo zákon tým, že zadalo zákazku v priamom rokovacom konaní. Hoci tento postup schválila vláda, kontrolóri sa s ním nestotožnili.

Ministerstvo vnútra vysvetľovalo zaobstaranie vrtuľníkov bez súťaže tým, že bolo potrebne náhle zabezpečiť náhradu za ruské vrtuľníky Mi-171. Ich prevádzku značne obmedzili protiruské sankcie, ktoré Európska únia uvalila po vypuknutí vojny na Ukrajine. Reštrikcie znemožnili objednávky servisu a náhradných dielcov na ne priamo od ruského výrobcu.

Podľa rezortu v tomto prípade išlo o nepredvídateľnú udalosť a preto bolo možne uplatniť výnimku zo zákona, teda nakúpiť vrtuľníky bez riadneho obstarávania. S týmto nesúhlasila americká firma Bell Textron, ktorá napadla tender u kontrolórov. ÚVO po preskúmaní podkladov k nákupu dal za pravdu Američanom a zmluvu s lichtenštajnskou firmou zrušil.

„Výnimka zo zákonu by sa mala obmedziť na prípady, keď uverejnenie nie je možné z dôvodov mimoriadnej naliehavosti v dôsledku udalostí, ktoré ministerstvo nemohlo predvídať a za ktoré ani nenesie zodpovednosť,“ píše sa v rozhodnutí ÚVO. V prípade nákupu vrtuľníka podľa kontrolórov rezort dlhšie vedel o potrebe obmeniť ruské stroje a je jeho vina, že si obmenu vrtuľníkov nechával na poslednú chvíľu.

Stojí v hangári

Rezort po zrušení prvého nákupu rýchlo podpísal novú zmluvu. Začiatkom roka bol vrtuľník Leonardo 189 dodaný na Slovensko. Ministerstvo vnútra ho chcelo používať pre potreby hasičov a horskej záchrannej služby, súčasťou nákupu boli aj hasiaci bambi vak a záchranný navijak.

Avšak aj tento nákup napadla spoločnosť Bell Trexton. Vo februári podala podnet na Okresný súd Malacky, ktorý predbežným opatrením rozhodol o uzemnení vrtuľníka. Rezort ho nemôže používať do času, kým nebude preskúmaná zmluva o jeho nákupe.

Stroj tak od zimy nelieta. Aj keď stoji na zemi, potrebuje pravidelnú údržbu, aby nestratil letovú spôsobilosť. Ministerstvo vnútra preto koncom mája vyhlásilo verejne obstarávanie na servis vrtuľníka AW189. S úspešným uchádzačom chce uzavrieť rámcovú dohodu na štyri roky, maximálna suma zákazky je päť miliónov eur.

Víťazná firma bude mať na starosti nepretržitú traťovú údržbu vrtuľníka 24 hodín denne a sedem dní v týždni, vyplýva z dokumentov k zákazke. Jej súčasťou budú pravidelne technické prehliadky, odstraňovanie porúch a dodanie príslušných komponentov. Dokumenty obstarávania tiež naznačujú, že ministerstvo vnútra zatiaľ rata s prevádzkou uzemneného vrtuľníka. Podľa nich totiž vrtuľník má v priemere lietať 300 hodín za rok a najmenej 20 hodín mesačne.

Ministerstvo vnútra sa k zákazke vyjadrilo iba stručne. „Verejné obstarávanie zatiaľ nebolo ukončené a nebol vybraný úspešný uchádzač,” uviedol pre Pravdu hovorca ministerstva vnútra Martin Neumann. Podľa dostupných informácii, ponuky k zákazke bolo možne predložiť do konca júna a momentálne by sa malo prebehať ich hodnotenie.

Nákup vrtuľníkov od talianskeho výrobcu kritizovali aj odborníci. Poukazovali hlavne na to, že pre ekonomickú udržateľnosť je výhodné mať unifikovanú letku, teda stroje od jedného maximálne dvoch výrobcov. Servis, tréning a celková údržba sú tak jednoduchšie a lacnejšie. Letka ministerstva vnútra však má vo flotile tri rôzne typy vrtuľníkov a údržbu každého z nich rieši zvlášť.

Z informácií o zákazkách rezortu tiež vyplýva, že servis uzemneného AW 189 vychádza ako najdrahší. Ministerstvo totiž koncom mája vyhlásilo tender aj na servis amerického stroja Bell-429. Síce ide o podobný rozsah prác, cena tendra je o milión eur menšia. Za údržbu ruského Mi-171 rezort pred rokom zaplatil 190-tisíc eur.

Tiež nevedno, kedy zaobstaraný Mikulcom vrtuľník bude k dispozícii hasičom či záchranárom. Súdny zákaz s nim nakladať naďalej platí, uviedlo pre Pravdu ministerstvo vnútra. Zo stanoviska rezortu vyplýva, že sa voči predbežnému opatreniu Okresného súdu v Malackách odvolal.

Tlačové oddelenie súdu v Malackách pre Pravdu uviedlo, že mu odvolanie rezortu voči uzneseniu bolo doručené. „Z tohto dôvodu bol spis predložený Krajskému súdu v Bratislave ako súdu odvolaciemu. Pojednávanie v merite veci zatiaľ nariadené nebolo,“ uviedol pre náš denník hovorca Krajského súdu Pavol Adamčiak. Znamená to, že ministerstvo naďalej nemôže používať nakúpený vrtuľník.

V máji sa nákupom vrtuľníka AW 189 začala zaoberať aj Národná kriminálna agentúra. Vyšetruje zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaného formou spolupáchateľstva. „Nakoľko sa v súčasnosti vykonávajú úkony smerujúce k objasneniu veci, nateraz nie je možné z poskytnúť bližšie informácie,“ reagovalo na naše otázky tlačové oddelenie polície.

Zdroj: pravda.sk/infovojna.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d