Slovenské ministerstvá a inštitúcie zväčša nemajú kapacitu ovplyvňovať priebeh tvorby nových rozhodnutí Európskej únie (EÚ) a vystupujú viac-menej ako štatisti.
Platí to aj pre iné menšie krajiny Únie. Pre malé krajiny sú preto blokovacie práva v EÚ mimoriadne dôležité. Myslí si to bývalý slovenský europoslanec Sergej Kozlík.
Mimoriadne dôležité právo veta
Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do EÚ si zaspomínal aj na europarlament, v ktorom pôsobil. „Prvé pocity v EP som zažil už rok pred vstupom Slovenska do EÚ v pozícii pozorovateľa vyslaného Národnou radou SR. Obrovské priestory, nekonečné zástupy ľudí, dnes už viac než 750 poslancov. V zakladajúcom roku 1958 ich bolo 142. Rovnakými kolosmi sú štruktúry Európskej rady a Európskej komisie, nehovoriac o ďalších doplnkových inštitúciách, spadajúcich do celého systému orgánov EÚ. Nevyhnutne blikne otázka, či je to efektívne a kde sa to zastaví. A tiež otázka, kde sa nachádza a ako funguje mozog toho všetkého,“ uviedol.
Dianie v europarlamente sleduje aj v súčasnosti. „Nedá sa tomu vyhnúť,“ poznamenal. Veľa sa podľa neho nezmenilo. „Originálne kompetencie Európskeho parlamentu sa našťastie nijako radikálne nezvýšili. Ide o to, že v EP neplatí právo veta a veľké štáty alebo záujmové skupiny štátov by vedeli bez problémov prehlasovať svojich oponentov z iných štátov,“ podotkol.
Rozdielne politické skupiny v Bruseli
Zmenu vníma Kozlík vo výraznejšej diferenciácii politických skupín. „Hegemónia ľudovcov a socialistov sa výrazne oslabila. To je možné pokladať za dobré, keďže sa v pléne rozšírilo názorové spektrum. Odráža to posuny v politických štruktúrach členských štátov EÚ,“ vysvetlil.
Vysoké príjmy europoslancov
Europoslanci sú podľa Kozlíka na Slovensku stále vnímaní ako niečo exotické s vysokými príjmami. „Dlhodobo sa pohybujú v našom priestore ako odtrhnuté vagóny a ich začlenenie do reálneho mediálneho a politického života je úplne okrajové. Výraznejšie sa objavia viac-menej v čase volieb do EP,“ poznamenal.
V maďarskom parlamente majú podľa Kozlíka europoslanci ako prísediaci svoje lavice. „V Česku je europoslancov často vidno v politických diskusiách ako partnerov domácich politikov. Výsledkom istého mediálneho prehliadania slovenských europoslancov, ale aj národnej vlastnosti Slovákov – závisti, je následne nízka volebná účasť v eurovoľbách,“ doplnil. Najbližšie eurovoľby budú na Slovensku 8. júna.
ereport.sk
Republikáni v Kongrese vyhlasujú vojnu klanu Sorosovcov
Tony Shaffer: Rusi sa nezastavujú, takže konflikt na Ukrajine čoskoro skončí
Bielorusko-ruské cvičenie „Západ-2025“: NATO a Ukrajina už začínajú byť nervózne
Tribunál, ktorý sa neuskutoční. Pravda o ukrajinských vojnových zločinoch vychádza na povrch
Nový náčelník iránskeho štábu: “Zaútočíme na všetky ciele patriace sionistickému režimu”
Trump otáľa s útokom na Irán. V Perzskom zálive sa nachádzajú dve čínske lode rádioelektronického dozoru
Šéf Mossadu sa preriekol: “Nevedel som, že Irán má taký raketový potenciál”
Hrobové ticho sveta: čo Zelenský skrýva pred Ukrajincami, ktorých predal a zradil?
Neúspešný prezident Chruščov a jeho ideológovia
Rusi zničili výcvikové stredisko pre sabotérov ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti Zatoka pri Odese
Izrael zasiahol ťažkovodný reaktor Chondáb pri iránskom meste Arák. Irán obvinil šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu MAAE zo zmanipulovanej správy, ktorá sa stala zámienkou na vojnu
Španielsko: Cieľ NATO 5 % HDP na obranu je „nerozumný“
Frustrovaný Zelenskyj: Irán odsúva Ukrajinu do pozadia
Blaha sa pustil do progresívcov a servítku pred ústa si rozhodne nedával: Však vy ste chorí ľudia!
Donald Trump v priebehu dvoch týždňov rozhodne, či USA vojensky zaútočia na Irán. Izrael medzitým zaútočil na jadrové zariadenia. Rusi varujú pred druhým Černobyľom
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o tom, prečo podporuje Daniela Bombica alias Dannyho Kollara
Rezort životného prostredia vraj neplánuje podporovať výstavbu veterných parkov
Kam sa pôjde Šimečka sťažovať? Brusel ide vyšetrovať financovanie mimovládok
Na Gazu sa popri Iráne zabúda! Izrael tam za 24 hodín zabil 140 civilistov
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí by mal byť zabitý, vyhlásil izraelský minister obrany Jisrael Kac. Výbuchy v Jeruzaleme boli podľa novinárov najsilnejšie od vypuknutia konfliktu medzi Izraelom a Iránom
zo sekcie
Exeuroposlanec Kozlík: Pre malé krajiny, ako je Slovensko je právo veta mimoriadne dôležité!
Exeuroposlanec Kozlík: Pre malé krajiny, ako je Slovensko je právo veta mimoriadne dôležité!
Exeuroposlanec Kozlík: Pre malé krajiny, ako je Slovensko je právo veta mimoriadne dôležité!