Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Naša vláda to s pomocou občanom dopracovala až tam, že nám hrozí ekonomická lavína. Len o tom ešte všetci nevedia. Z niektorých sa môžu až príliš jednoducho stať bezdomovci.

Lockdowny, homeoffice, deti sa taktiež učia z domu, zákazy vychádzania… Posledný rok jednoducho všetci trávime oveľa viac času doma. Z toho, samozrejme, plynie vyššia spotreba elektriny, vody. A všetkých čakajú vysoké nedoplatky.Majiteľov bytov, ktorí nedokážu platiť mesačné zálohové platby, pribúda. Situáciu sťažuje aj hrozba nedoplatkov v ročnom vyúčtovaní. Ako sa brániť pred dražbou a čo robiť, keď narazíte na špekulantov? Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Ak neplatíte zálohové platby za teplo, upratovanie spoločných priestorov či preddavky do fondu opráv, môžete prísť o strechu nad hlavou. Riziko sa začína už za hranicou 2000 eur, výška dlžnej sumy tak nemusí dosiahnuť ani pár percent hodnoty vašej nehnuteľnosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Správcovské spoločnosti pritom upozorňujú, že neplatičov bude pribúdať. Už dnes evidujú mierny nárast.  Dôvodom je strata zamestnania či pokles príjmov v dôsledku pandémie, pre ktoré majú už dnes mnohí majitelia bytov problémy s platením plnej výšky zálohových platieb.

Hrozí nárast dlžníkov

Tisíce slovenských domácností žijú a pracujú s kratšou letnou prestávkou takmer rok výlučne vo vlastných bytoch a domoch. Minimálne jeden z rodičov pracuje z domu, deti sa učia väčšinu času online, častejšie sa varí, svieti, míňa sa viac vody.

„Vyúčtovanie za energie za rok 2020 dostanú majitelia bytov najneskôr do konca júla tohto roka. Očakávame veľa nedoplatkov. Platby, ktoré ľudia platili v roku 2020, totiž reflektujú rok 2019,“ vysvetľuje predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov Marek Perdík.

Vo výsledku sa tak môžu nedoplatky pohybovať v stovkách eur. Pre niektoré rodiny môže ísť o ťažko riešiteľnú situáciu.

Posledné riešienie

Keďže zálohové platby sú povinnosťou, jej neplnenie vás môže stáť strechu nad hlavou. Podľa súčasných pravidiel na to stačí sekera prevyšujúca 2000 eur, a to dokonca len o niekoľko sto eur.

„Realizovali sme už aj dražby z dôvodu nedoplatku 2300 eur. Ide však o sumy, ktoré väčšinou vlastníci zaplatia,“ približuje Marek Perdík s tým, že dražba je hraničné riešnie, ktoré prichádza na rad až po vyčerpaní všetkých dostupných prostriedkov zo strany správcu, najmä mimosúdneho procesu vymáhania.

Keď vlastník bytu upozornenia ignoruje, neplatí, ani sa situáciu nepokúša riešiť, správca predloží návrh na exekúciu, resp. dražbu na domovej schôdzi. Aby mohol konať ďalej, súhlasiť musí nadpolovičná väčšina všetkých majiteľov bytov a nebytových priestorov v dome.

Viaceré prípady z minulosti však ukazujú, že špekulanti využívali cielené machinácie s výškou zálohových platieb, resp. ich skokové zvýšenie, aby sa dostali k bytom ostatných vlastníkov.

Machinácie a nátlak zo strany špekulantov

Potvrdzuje to aj predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov, podľa ktorého sa vyskytli prípady, keď sa zálohové platby v bytových domoch umelo navyšovali s cieľom dostať sa k nehnuteľnostiam ľudí neschopných platiť privysoké sumy.

Keďže výšku platieb schvaľuje nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov, stačilo, aby sa objavil jeden majiteľ viacerých bytov, ktorý mal následne viac hlasov pri hlasovaní a mesačný poplatok razantne stúpol.

Cieľ je v tomto prípade podľa Mareka Perdíka jasný: urobiť z majiteľov neplatičov a dostať sa k ich bytom v dražbe pod cenu. „V takých prípadoch sme vlastníkovi odporučili, aby podal žalobu ako prehlasovaný vlastník,“ upozorňuje na možnosť obrany.

zdroj: hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d