Slovanské Noviny

16. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

USA a NATO pokračujú v eskalácii vojny na Ukrajine. Nie je tajomstvom, že Washington už Kyjevu poslal raketové systémy ATACMS, ktoré sa svojim dostrelom nedajú charakterizovať ako obranné, ale môžu ničiť ciele aj v 400 kilometrovej hĺbke územia Ruskej federácie. V ich dostrele z Ukrajiny je aj Krym a Krymský most. Lenže – na každú zbraň existuje protizbraň, píše agentúra Bloomberg a cituje ju web svpressa.ru.

Rusko už tú protizbraň má. Je ňou raketobvý či protiraketový systém KN-25. Vyrobila ho Severná Kórea a o tej je známe, že v tomto armádnom palebnom sektore patrí medzi najväčších výrobcov na svete.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Chce Kim Čong-un len pomôcť Rusku v boji proti americkému diaľkovému ATACMS na Ukrajine?

Určite chce, výmenou za potraviny, obilie, pohonné hmoty a iné komodity, ktoré akútne chýbajú Pchjongjangu.
Niet pochýb o tom, že Spojené štáty tým, že na Ukrajinu prvýkrát na jar poslali prvých sto operačno-taktických balistických rakiet dlhého doletu (do 300 kilometrov) pre komplexy ATACMS (armádny taktický raketový systém), prekročili ďalšiu „červenú čiara“ vo vzťahoch s Ruskom.
Navyše, veľké sklady všetkého, čo ruskí vojaci na bojisku súrne potrebujú, budú musieť byť presunuté od prípadných nepriateľských raketových útokov preč od štartovacích pozícií ATACMS. Čo nevyhnutne skomplikuje logistiku a efektivitu tylových zásob pre skupiny bojujúce proti ukrajinským ozbrojeným silám.

Prirodzená otázka znie: ako a čím Rusko odpovie?

Americký časopis Military Watch uviedol, že 22. apríla Kórejská ľudová armáda uskutočnila svoje vôbec prvé cvičenie simulujúce jadrové protiútoky. Okrem iného sa v manévroch objavili veľkokalibrové severokórejské raketové systémy KN-25, ktoré boli schopné odpaľovať 600 mm riadené strely, ktoré boli v tejto krajine uvedené do prevádzky len v roku 2019. V danom kalibri boli úspešné na vzdialenosť až 400 kilometrov.

Je už v Rusku?

Military Watch túto udalosť komentuje: „KN-25 je obzvlášť prominentný zbraňový systém v arzenáli Severnej Kórey… Druhý za väčším systémom PCL191, nasadeným v susednej Číne. Dostrel severokórejských systémov je výrazne väčší ako dosah mnohých tried taktických balistických rakiet na svete. A umožňuje vám zasiahnuť ciele aj tam, kde sa drahšie operačno-taktické balistické rakety z iných krajín nedostanú.“

Pravdepodobne jedným z výsledkov spolupráce Moskvy a Pchjongjangu bola podľa juhokórejskej rozviedky preprava asi dvoch tisíc záhadných námorných kontajnerov do Ruska cez prístav Rajin vlani na jeseň.

Čo by však, ak by to bola pravda, z vojensko-technického hľadiska neprekvapilo: všeobecne sa uznáva, že severokórejské delostrelectvo je jedno z najpočetnejších a najsilnejších na svete. A arzenál armády Kim Čong-una, nahromadený počas desaťročí očakávania najtvrdšej vojenskej konfrontácie so Spojenými štátmi a Južnou Kóreou, je teraz prakticky nevyčerpateľný.

Odpoveď na ATACMS v reálnom boji

Salva iba štyroch 600 mm rakiet zo Severnej Kóreyje schopná znefunkčniť napríklad celé veľké nepriateľské letisko, alebo úsek frontu so stovkami vojakov. A to na vzdialenosť väčšiu, na akú sú schopné doletieť strely ATACMS.

A čo je ešte desivejšie – KN-25 môže niesť aj jadrovú hlavicu.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d