Slovanské Noviny

18. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

    Deti sú oveľa zraniteľnejšie voči škodlivým účinkom elektromagnetických polí. Mozog dieťaťa absorbuje dvakrát až trikrát viac EMP a zdroje expozície sú všade.

    Len veľmi málo štúdií na ľuďoch sa zameralo špecificky na veže mobilných operátorov a riziko rakoviny, no najnovší výskum o mobilných telefónoch a rakovine mozgu je dosť alarmujúci.

    > Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

    V roku 2016 vydal Národný toxikologický program najväčšiu štúdiu o mobilných telefónoch, aká bola kedy vykonaná, ktorá ukazuje presvedčivú súvislosť medzi neionizujúcim žiarením a rakovinou. U potkanov vystavených frekvenciám žiarenia vyžarovaného mobilnými telefónmi sa vyvinuli dva typy nádorov: gliómy v mozgu a schwannómy v srdci. Tieto zistenia sú v súlade s niekoľkými pozorovacími štúdiami, ktoré našli asociácie s rovnakými typmi nádorov u ľudí, ako aj s akustickým neurómom a meningiómom.

    Možno ste nedávno videli správy o vežiach operátorov v blízkosti škôl. Zhluk prípadov rakoviny medzi malými deťmi na základnej škole Weston v Ripon v Kalifornii viedol k zatvoreniu a plánovanému premiestneniu veže operátora Sprint.

    V roku 2016 bolo jednému dieťaťu z tejto školy menom Kyle Prime diagnostikovaná rakovina obličiek. O päť mesiacov neskôr jej spolužiakovi Masonovi Ferrullimu diagnostikovali rakovinu mozgu. Od roku 2016 majú rakovinu ešte dve deti a traja učitelia zo základnej školy Weston, ako aj dve deti v predškolskom veku, ktoré bývajú neďaleko školy a bývalý žiak, ktorému diagnostikovali rakovinu mozgu vo veku 22 rokov.

    Mnohí rodičia Ripon veria, že nedávne množstvo prípadov rakoviny spôsobili rádiofrekvenčné vlny vychádzajúce z veže mobilného operátora umiestnenej priamo v areáli školy. Ich obavy a pozornosť médií, ktoré ich správanie priťahovalo, si vynútili zatvorenie tejto bunkovej veže, ale koľko ďalších škôl ticho sedí v tieni takýchto bunkových veží po celých USA?

    Veže mobilných operátorov sú len časťou problému. Úrovne vystavenia žiareniu z bývania v blízkosti takejto veže sú zvyčajne mnohonásobne nižšie ako pri používaní mobilného telefónu a oveľa viac detí je prilepených na svoje mobilné telefóny, než žijú priamo pod vežou. Podľa Pew Research Center drvivá väčšina tínedžerov vlastní mobilný telefón a 45 % je online takmer neustále. Uvádzajú tiež, že 75 % detí v predškolskom veku a mladistvých spí celú noc s mobilným telefónom pod vankúšom].

    Jedna štúdia údajne zistila, že používanie mobilného telefónu len 20 minút denne zvyšuje riziko vzniku mozgového nádoru o 300 % počas piatich rokov. Ale toto je medzi dospelými… čo naše deti?

    Detský mozog je oveľa citlivejší na EMP.

    Dávno predtým, ako deti vezmú do ruky mobil, hrajú sa s hračkami, ktoré vyžarujú MW žiarenie. Tieto bezdrôtové „hračky“ sú doslova rádiové vysielače. Objavili sa obavy zo zvýšenej zraniteľnosti detí voči rádiofrekvenčným poliam a poliam MVI.

    Deti sú vystavené väčšiemu riziku zranenia zo všetkých týchto bezdrôtových zariadení ako dospelí. Ich vyvíjajúci sa nervový systém je náchylnejší na poškodenie, pretože ich mozgové tkanivo je vodivé a absorbujúce a ich kosti lebky sú tenšie ako u dospelých. Deti sú tiež náchylnejšie na dlhodobú kumulatívnu expozíciu.

    Nižšie sú uvedené výskumné údaje o deťoch a absorpcii EMP:

    • Mozgové tkanivo detí absorbuje dvakrát viac MVI ako u dospelých;
    • Detská kostná dreň absorbuje 10-krát viac MVI ako dospelí;
    • Hipokampus a hypotalamus dieťaťa absorbujú 1,6-3,1-krát viac MVI ako dospelý a jeho cerebellum – 2,5-krát viac;
    • Detské oči tiež absorbujú viac MVI ako oči dospelých.

    V roku 2011 bol MVI klasifikovaný ako trieda 2B (možný) karcinogén, v rovnakej kategórii ako olovo, DDT a chloroform. Deti sú vystavené väčšiemu riziku vystavenia karcinogénom ako dospelí. Čím je vaše dieťa mladšie, tým je riziko vyššie.

    Zdravotné riziká spojené s EMP sa neobmedzujú len na rakovinu. Zistilo sa, že EMP súvisí s neplodnosťou, poškodením DNA, autoimunitnými ochoreniami, zníženou regeneráciou tkanív, neurologickou dysfunkciou, kognitívnymi problémami, emocionálnymi a behaviorálnymi problémami, únavou, šedým zákalom, makulárnou degeneráciou a mnohými ďalšími javmi. Deti sú zraniteľnejšie voči kognitívnym, behaviorálnym a emocionálnym účinkom EMP. Diagnózy ADHD, úzkosť a problémy so správaním sú na vzostupe. Podľa CDC má 9,4 percenta detí vo veku od 2 do 17 rokov diagnostikovanú ADHD a 7,1 percenta má diagnostikovanú úzkosť.

    Výskum ukazuje, ako digitálna závislosť vedie k štrukturálnym a funkčným zmenám v mozgu, ktoré zahŕňajú emocionálne spracovanie, výkonnú pozornosť, rozhodovanie a kognitívnu kontrolu. Dokonca aj samotní tínedžeri uvádzajú, že pociťujú tieto účinky! Podľa prieskumu Pew Research Center 56 % tínedžerov uvádza aspoň jednu z troch emócií, keď sú ďaleko od svojich mobilných telefónov: osamelosť, rozrušenie alebo úzkosť.

    Paul Roche, MD, klinický profesor medicíny a psychiatrie na New York Medical College, uvádza nasledovné:

    Dvojminútový hovor dokáže zmeniť mozgovú funkciu dieťaťa na jednu hodinu, preto je v iných krajinách ich predaj zakázaný alebo sa neodporúča osobám mladším ako 18 rokov. Deti narodené matkám, ktoré počas tehotenstva používali mobilný telefón len dvakrát alebo trikrát denne, vykazovali dramatický nárast hyperaktivity a iných behaviorálnych a emocionálnych problémov. A 30 % detí, ktoré vo veku 7 rokov tiež používali mobilný telefón, malo o 80 % vyššiu mieru problémov so správaním!“

    Nepomáha, že vládne/priemyselné predpisy neboli aktualizované za dvadsať rokov. Podľa Davida Carpentera, MD, riaditeľa Inštitútu pre zdravie a životné prostredie na Univerzite v Albany School of Public Health a spolueditora BioInitiative Report:

    Bohužiaľ, všetky naše normy expozície sú založené na nesprávnom predpoklade, že neexistujú žiadne nebezpečné expozície pri intenzitách, ktoré nespôsobujú zahrievanie tkaniva. Na základe existujúcej vedy sa mnohí odborníci na verejné zdravie domnievajú, že v budúcnosti môžeme čeliť epidémii rakoviny v dôsledku nekontrolovaného používania mobilných telefónov a rastúceho vystavenia populácie Wi-Fi a iným bezdrôtovým zariadeniam.

    Preto je dôležité, aby sme my všetci, a najmä deti, obmedzili používanie mobilných telefónov, obmedzili vystavenie sa úrovniam Wi-Fi na pozadí a aby vláda a priemysel našli spôsoby, ako povoliť používanie bezdrôtových zariadení bez tohto zvýšeného rizika vážneho choroba. Musíme jasne povedať, že „len podnikanie“ tu nie je prijateľné. Dôležitosť tohto problému verejného zdravia nemožno podceňovať.“

    Čo môžeme urobiť?

    V prvom rade môžeme deťom vypnúť zariadenia, obmedziť čas strávený pred obrazovkou a dať im nejaký digitálny detox. Môžeme ich poslať von hrať sa. Rovnako ako rodičia Ripon, môžeme hovoriť o vežiach mobilných operátorov na školských pozemkoch. Môžeme vyjadriť svoj názor na potenciálne zničujúce riziká, ktoré predstavuje 5G, bezdrôtová technológia novej generácie, ktorá predstavuje obrovské riziká pre ľudí a planétu. Povedzte nie Wi-Fi opatrovateľkám – jednoducho nestoja za to.

    Môžeme znížiť našu expozíciu EMP, ale nemôžeme ich úplne odstrániť – zníženie expozície je jediný istý spôsob, ako minimalizovať nebezpečenstvo pre nás a naše deti.

    Aby sme sa vyrovnali s nevyhnutným, potrebujeme v našom arzenáli čo najviac nástrojov. Napríklad šungit je vzácny prírodný minerál z Ruska, ktorý preukázateľne premieňa umelé elektromagnetické polia na biologicky kompatibilnejšie frekvencie.

    Priemerné oneskorenie medzi prvou expozíciou a diagnózou nádoru môže byť desaťročia – nádory spôsobené u detí môžu byť diagnostikované v dospelosti. To, čo pre nich urobíte dnes, môže mať zajtra významné následky, preto je čas na ich ochranu práve teraz.

    Valerie Burke

    Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

    .

    Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

    Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

     

     

    LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

    čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

    Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

    Vyhlásenie:

    Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

    UPOZORNENIE:

    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

    Diskusia

    (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

     

    Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

    Ďakujeme

    Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.