Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ak Európska únia obmedzí pohyb ruských diplomatov, Moskva prijme odvetné opatrenia. Vyplýva to z vyhlásenia hovorkyne ruského ministerstva zahraničných vecí Marie Zacharovovej, ktoré bolo zverejnené na webovej stránke ruskej diplomacie. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský a sedem jeho európskych kolegov nedávno v liste šéfovi diplomacie EÚ Josepovi Borrellovi vyzvali na urýchlené zavedenie obmedzení pohybu ruských diplomatov v schengenskom priestore, informuječeský portál Novinky.cz.

„Táto myšlienka nie je nová. Zástupcovia Českej republiky navrhli obmedziť pohyb ruských diplomatov v schengenskom priestore na území krajiny (kde im bola udelená akreditácia) počas prípravy 12. balíka jednostranných opatrení Európskej únie,“ uviedla Zacharovová podľa ruskej diplomacie v odpovedi na otázku novinára.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tvrdila tiež, že v západných médiách došlo k vlne toho, čo nazvala „špionážnou mániou“, ktorá mala podľa nej ospravedlniť uvalenie obmedzení na ruských diplomatov, čo označila za porušenie zavedenej diplomatickej praxe a Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch. Pohrozila odvetnými opatreniami za akékoľvek akcie proti Rusku.

Nielen Česi aj Poliaci

Podľa Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch má každý štát, ktorý prijme diplomata na svoje územie, možnosť geograficky obmedziť jeho pohyb.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski koncom mája oznámil, že Poľsko tak urobí s ruskými diplomatmi na svojom území vzhľadom na zapojenie Moskvy do hybridnej vojny proti EÚ.

Česká republika sa dlhodobo zasadzuje za to, aby EÚ obmedzila pohyb ruských diplomatov v schengenskom priestore

Podľa Lipavského sa množstvo špionážnych aktivít odohráva pod diplomatickým krytím. Praha preto požaduje, aby ruskí diplomati dostali víza a povolenia na pobyt, ktoré im umožnia pohybovať sa len v rámci hostiteľskej krajiny a nie v rámci schengenského priestoru. Česká republika sa usiluje o to, aby obmedzenie pohybu diplomatov bolo súčasťou 14. balíka protiruských sankcií EÚ.

„Spravodajstvo, propaganda alebo dokonca príprava aktov sabotáže sú hlavnými úlohami veľkého počtu ruských ‚diplomatov‘ v Európskej únii,“ uviedlo sedem ministrov v liste. „Voľný pohyb držiteľov ruských diplomatických pasov, akreditovaných v jednom z hostiteľských štátov, uľahčuje škodlivé aktivity v celom schengenskom priestore,“ hovoria šéfovia diplomacie Českej republiky, Dánska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Holandska, Poľska a Rumunska. Podľa nich je návrh v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.