Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Bývalý šéf SIS Pčolinský nebol po výsluchu na polícii zadržaný. Súčasného riaditeľa Slovenskej informačnej služby Aláča zo zadržania prepustili na slobodu

Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty. 

Výsluch bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Žiline sa v soboto neskoro večer skončil. Polícia ho nezadržala. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie policajného prezídia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Po výsluchu a ďalších procesných úkonoch nebol zadržaný, nakoľko neboli zistené dôvody väzby,“ priblížilo prezídium s tým, že z pracoviska odboru Stred NAKA v Žiline odišiel v čase pred 23. hodinou.

Pčolinský pôsobil dojmom, že na výsluch prišiel dobre naladený. Pred novinárov predstúpil s úsmevom. . „Ja už takmer ako recidivista, som na všetko pripravený,“ citovala ho TV Markíza. „Zobral som si lieky, nemám opasok, nemám topánky so šnúrkami. Mám preukaz poistenca a občiansky preukaz,“ povedal s tým, že za mreže sa síce nechystá, ale „keby náhodou.“ 

https://youtube.com/watch?v=jEKZIslkGHE

Jeho právny zástupca Marián Bošanský očakáva, že výsluch vnesie svetlo do prípadu. Nepredpokladá, že by niekto dal súhlas so vzatím jeho klientov do väzby.

Spolu s Pčolinským sú obvinení podnikateľ Peter Košč, expolicajt Ján Kaľavský, bývalý člen SIS Martin Ciriak a jej súčasný šéf Michal Aláč, ktorý bol vypovedať v piatok.

Vyšetrovateľ ho po vykonaní výsluchu zadržal z kolúzneho dôvodu. Aláč nateraz nezvažuje odchod z funkcie a odmieta obvinenie vo všetkých bodoch.

Bošanský, ktorý zastupuje aj Aláča, v sobotu ráno označil prístup vyšetrovateľa za korektný. Snaží sa podľa neho odstrániť kolúzne dôvody zadržania šéfa SIS v rámci 48-hodinovej lehoty. Uvedomuje si, v akej funkcii jeho klient je a chápe kolúzne dôvody zadržania. Verí však, že polícia v krátkej dobe vypočuje potrebných svedkov, prebiehať by mala podľa jeho slov konfrontácia výpovedí. Michal Aláč podľa slov Bošanského nezvažuje odchod z funkcie a odmieta obvinenie vo všetkých bodoch. Vidia v ňom viacero nezrovnalostí a považujú ho za nelogické.

https://youtube.com/watch?v=0VmK17vyblI

Šéfa SIS prepustili zo zadržania šéfa SIS Aláča

Riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča prepustili zo zadržania. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie policajného prezídia.

Šéf tajnej služby obvinenie na nedeľnom brífingu opätovne odmietol. Tvrdí, že všetky skutočnosti bude vedieť vysvetliť po zbavení mlčanlivosti. Po vykonaní úkonov dospel vyšetrovateľ k názoru, že dôvody väzby pominuli, stotožnil sa s tým aj službukonajúci prokurátor špeciálnej prokuratúry.

„V zákonnej lehote zadržania boli zo strany orgánov činných v trestnom konaní vykonávané také úkony, ktorých cieľom bolo v súlade so zásadou kontradiktórnosti vykonať preverenie všetkých skutočností vzťahujúcim sa k dôvodom väzby, vrátane skutočností uvádzaných samotným obvineným,“ priblížila polícia.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) informoval o tom, že službukonajúci prokurátor sa stotožnil s dôvodnosťou vedeného trestného stíhania. „V trestnej veci obvineného Michala A. a spol. bolo vydané uznesenie o vznesení obvinenia so súhlasom dozorového prokurátora ÚŠP. Podľa dozorového prokurátora tak doposiaľ získané dôkazy plne odôvodňujú vznesenie obvinenia šiestim obvineným osobám,“ doplnila hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok (17. 8.) obvinila viacero osôb, medzi nimi šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu. Obvinenie šéfa SIS a ďalších štyroch osôb sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

Poslancov parlamentu čaká v pondelok mimoriadna schôdza k zásahu NAKA

Poslancov Národnej rady (NR) SR čaká v pondelok (21. 8.) mimoriadna schôdza k zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Začať by sa mala o 11.00 h. Inicioval ju Smer-SD.

Strana chce presadiť uznesenie, ktorým by parlament konštatoval, že „po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR“.

V uznesení sa tiež píše, že NR SR „so znepokojením upozorňuje NAKA a ÚŠP“, že policajný zásah vyvolá v zahraničí vážne pochybnosti o fungovaní demokratického zriadenia na Slovensku. Zároveň chce strana zaviazať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby si plnila povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, predstúpila pred parlament a informovala o situácii a opatreniach, ktoré prijala v rámci svojich právomocí.

Premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je poverený aj vedením rezortu vnútra, chce strana zaviazať k okamžitému odvolaniu Štefana Hamrana z funkcie policajného prezidenta. A tiež k tomu, aby prijal opatrenia vedúce k tomu, že mimo výkon služby budú postavení všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Strana chce tiež zaviazať riaditeľa SIS, aby okamžite predložil parlamentu správu o bezpečnostnej situácii v SR.

Podporu rokovaniu avizovali poslanci za ĽSNS a Sme rodina i nezaradení poslanci, pôsobiaci v mimoparlamentnej Republike a Hlase-SD. Nepodporuje ho hnutie OĽANO a priatelia ani SaS. Nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera avizovali, že ak sa schôdza otvorí, predložia vlastné uznesenie na podporu vyšetrovateľov a odmietnutie konšpirácií.

K situácii zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor potom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní.

Pokus progresívcov na čele s Čaputovou a Ódorom dostať pod svoju kontrolu všetky bezpečnostné a silové zložky na Slovensku

Predseda Smeru-SD Robert Fico opakovane hovorí o mocenskom prevrate na Slovensku a bezprecedentných zákrokoch proti najvyšším bezpečnostným orgánom. Vidí za tým snahu prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Ľudovíta Ódora a progresívnej časti politikov ovládnuť bezpečnostné zložky.

„Zabudnime na vojnu policajtov a hovorme veľmi jasne. Nezákonným spôsobom sa pokúšajú získať predstavitelia vlády, prezidentka a progresívna časť politického spektra na Slovensku pod kontrolu všetky silové zložky,“ uviedol Fico.

Za obvinením šéfa SIS Michala Aláča vidí úsilie o jeho odvolanie a snahu dostať pod kontrolu tajnú službu. Takto si chcú podľa Fica upevniť pozíciu, pričom predpokladá, že po voľbách prezidentka nepoverí zostavením vlády víťaza volieb. Preto sa podľa neho hlava štátu a premiér zastali policajného prezidenta Štefana Hamrana. Opakovane vyzval k jeho okamžitému odvolaniu.

Zdroj: topky.sk / cas.sk / YouTube


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d