Slovanské Noviny

17. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Slovanské amulety pre deti

Talizman pre dieťa v slovanskej tradícii je neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry. Amulety dané dieťaťu ho nielen chránia pred poškodením, ale tiež pomáhajú nastaviť energiu a pomáhajú malému človeku dobre vyrastať.

Tradícia si vyžaduje, aby bol novorodenec zabalený do starého rodičovského oblečenia. Rodičovské oblečenie dieťatko chráni. Amuletom pre chlapca je košeľa jeho otca a amuletom pre novonarodené dievčatko je košeľa jej matky. Deti do troch rokov nenosili telové amulety, pretože sa verilo, že to naruší ich nezávislý rast.

Amulet pre dieťa 0-3 roky

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Novonarodené dieťa potrebuje predovšetkým rodičovskú ochranu, ktorú mu poskytovalo obnosené oblečenie rodičov (chlapec – otcova košeľa, dievča – matka). Predtým mali odevy vyšívané ochranné vzory a ich prítomnosť vytvorila okolo dieťaťa ochranný oblak.

Amuletom dieťaťa bola samozrejme kolíska a steny samotného domu. V miestnosti, kde bola kolíska zavesená, boli tradične umiestnené amulety: na dverách a nad postieľkou.

Príkladom tradičného ochranného znaku je „alatyr“, ktorý chránil dieťa pred Temnotou.

Tradičné detské amulety pre novorodencov :

  • zvonček – verilo sa, že zvuk zvončeka odháňa zlých duchov od dieťaťa;
  • kôň – drevený hojdací koník (malá podlahová hojdačka);
  • plienková bábika – ochranná bábika, ktorá bola vždy umiestnená v postieľke dojčaťa;
  • Slnko; čokoľvek v tvare Slnka

Amulet pre dieťa od 3 do 7 rokov

Od troch rokov už dieťa nosilo osobné amulety. Boli vyrobené z dreva, látky, striebra a brezovej kôry. Na odevoch nebola žiadna špeciálna výšivka. V Slovanských amuletoch pre deti ani v tomto veku ešte nebol veľký rozdiel – až do veku siedmich rokov boli amulety rozdelené pre chlapcov a pre dievčatá.

Takže tradičné detské slovanské amulety tohto veku:

  • lyžica; vlastná
  • (hrkálka);
  • drevená hračka;
  • zvončeky;
  • prívesky – tkané, kožené, brezová kôra atď…

Amulet pre dieťa od 7 do 11-14 rokov

Po siedmich rokoch sa začali bližšie pozerať na schopnosti dieťaťa a ukázali dievčaťu a chlapcovi základy „dospelých“ remesiel. 

Amulet pre dieťa od 11-14 rokoch

Tento vek, v ktorom dieťa dosiahne pubertu, bol sprevádzaný obradmi pomenovania. Počas obradu pomenovania tak dieťa dostalo nielen meno, ktoré ho spájalo s klanom a odrážalo vlastnosti detskej duše, ale aj talizman, ktorý bude nejaký čas nosiť, aby sa meno „prilepilo“. Rituál sa uskutočňoval od veku, keď sa dieťa už nemohlo nazývať „dieťa“ alebo DIETKA. Počas slávnostného pomenovania dieťa dostalo slovanský amulet vo veku približne 11-14 rokov.

Znaky na amuletoch sa týkali domorodých bohov, ktorí túto konkrétnu rodinu podporovali. V tomto prípade hovoríme o kontinuite generických vlastností, charakteru, vlastností…

Na detské amulety sa nepoužívali tesáky a pazúry.

Slovanské amulety pre deti sú umiestnené na nasledujúcich miestach:

  • nad postieľku, kolísku;
  • pod miestom na spanie dieťaťa;
  • pod vankúšom, matracom, pri hlave;
  • nechajte dieťa hrať sa s ním ako s hračkou;
  • dať na telo;
  • nad dverami pri vchode do spálne, kde je bábätko, alebo nad oknami;
  • Matka ho nosí so sebou, keď drží dieťa v náručí.

Pri výbere slovanského amuletu pre vaše dieťa musíte venovať pozornosť určitým pravidlám:

  1. Znaky a symboly elementu ohňa sa nevzťahujú na bábätká a malé deti, ktoré ešte nemajú 11-14 rokov.
  2. Je žiaduce, aby boli látkové amulety vyrobené s červenými niťami, keď je samotný znak vyšívaný alebo tkaný.
  3. Určite, na čo presne bude amulet slúžiť – na vyliečenie choroby, zdravý spánok dieťaťa, prilákanie šťastia, pritiahnutie ochrany Predkov a ďalšie.

Verilo sa, že deti pochádzajú zo Sveta Navi a až do veku siedmich rokov sú v prechodnom stave. Vo svete Jav, dieťa ešte dostatočne nezosilnilo, preto potrebuje ochranu pred silami zla a temnoty. Po siedmich rokoch sa status dieťaťa zmenil a bol uznaný ako už silný a definitívny. Po zasvätení bol malý človek uznaný ako dospelý a schopný prevziať zodpovednosť za svoje činy.