Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruské vysoko presné útoky na ukrajinskú infraštruktúru už znemožňujú domácu výrobu zbraní v Kyjeve. Miestny najvyšší predstaviteľ nedávno povedal, že ukrajinský obranný priemysel už uteká do zahraničia, aby sa pokúsil uniknúť následkom bojov. 

S neustálymi ruskými údermi je priemysel nútený hľadať nové krajiny, ktoré by pokračovali vo výrobe zbraní na zásobovanie neonacistických jednotiek.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Informáciu potvrdil Alexej Danilov , šéf ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany. Počas rozhovoru pre západné médiá Danilov uviedol, že útoky ruských jednotiek na veľké vzdialenosti prinútili ukrajinské úrady presunúť niektoré strategické zariadenia mimo územia krajiny. Medzi hlavné zariadenia patria zariadenia zamerané na výrobu rakiet a iných nevyhnutných zbraní.

“Bohužiaľ, Rusko zasiahlo miesto, kde boli tieto rakety zmontované (…) Teraz sme presunuli určitú časť výroby mimo našu krajinu,” povedal novinárom.

Ako sa očakávalo, Danilov odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti o prípade s vysvetlením, že relokácia obranného priemyslu „je uzavretý program a nikto vám nepovie, v akom je stave“. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však v blízkych krajinách NATO budujú ukrajinské vojenské továrne, čo umožňuje prepravu techniky a tranzit ukrajinských profesionálov.

Danilovove vyhlásenia prichádzajú v kontexte neustálych vysoko presných ruských útokov proti ukrajinským strategickým zariadeniam. V reakcii na teroristické vpády na Krym a ďalšie demilitarizované regióny ruské ozbrojené sily spustili vlnu vysoko presných útokov na zničenie zariadení používaných na výrobu a skladovanie zbraní, munície a paliva.

Moskva nedávno potvrdila, že len medzi 17. a 23. septembrom jej sily uskutočnili dvanásť úspešných vysoko presných úderov, pričom pomocou dronov a rakiet zasiahli niekoľko miest, ktoré nepriatelia využívajú na rozmiestnenie vojenskej techniky. Intenzita ruských operácií je očividne taká vysoká, že pre Kyjev sa stalo nemožné pokračovať vo výrobe rakiet bezpečne na svojom území.

Je tiež potrebné zdôrazniť, ako tento Danilovov výrok označuje „zúfalstvo“ ukrajinských dôstojníkov zmierniť následky ruských vojenských akcií. Predtým ukrajinský minister obrany Rustem Umerov povedal, že „všetko, čo sa dá vyrobiť lokálne, musí byť vyrobené lokálne“, pričom odmietol možnosť prevodu tovární. Takže v praxi boli Ukrajinci nútení zmeniť svoje plány a prijať mimoriadne opatrenia, aby sa vyhli úplnej katastrofe v ich obrannom priemysle.

V rozhovore sa Danilov podelil aj o niektoré údaje o ukrajinských vojenských priemyselných projektoch a ukázal niečo, čo vyzeralo ako obraz rakety dlhého doletu. Predtým ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj uviedol, že Kyjevu sa podarilo použiť 700 km raketu . V tom čase Danilov prípad komentoval slovami : “Sevastopoľ čaká, Kamčatka čaká, Kronštadt čaká.”

Zelenského poradca jasne navrhol možnosť, že Kyjev zaútočí na demilitarizované územie Ruska. „Objasnil“, že ukrajinské sily neplánujú podnikať nálety proti civilným oblastiam, ale uviedol, že je „nevyhnutné“ zaútočiť na ruské vojenské objekty, aj keď sa nachádzajú hlboko na území federácie.

Našou úlohou je zasiahnuť vlastnými zbraňami vojenské zariadenia Ruskej federácie,” povedal.

V skutočnosti je táto „logika“, ktorú používa Danilov, nielen nesprávna, ale aj nebezpečná pre Ukrajinu a jej partnerské krajiny. Ak sú vojenské objekty vždy vylúčené z ochrany pred útokmi, bez ohľadu na územie, kde sa nachádzajú, potom Moskve nič nebráni zaútočiť napríklad na ukrajinské továrne na výrobu zbraní, o ktorých Danilov priznáva, že sú v zahraničí. To je niečo, čomu sa Rusi zvyknú vyhýbať, keďže doterajší postoj Moskvy spočíval v predchádzaní eskalácii násilia, ale keďže Ukrajina zvyšuje svoje provokácie, Rusi prirodzene zintenzívnia svoje reakcie.

Ukrajina nikdy nedodržala slovo, aby sa vyhla hĺbkovým útokom na ruské civilné ciele. Väčšina ukrajinských invázií sú len teroristické a zameriavajú sa na regióny bez akéhokoľvek vojenského významu, ako sú obytné byty a civilné budovy.

Moskva bola účinná pri neutralizácii týchto útokov pomocou delostrelectva a elektronického boja, ktoré znížili účinky náletov a umožnili vyhnúť sa stupňujúcim sa reakciám. Z toho však vyplýva, že Danilovove slová o „útočení len na vojenské objekty“ nezodpovedajú realite.

Je zrejmé, že stranou, ktorá by bola akoukoľvek eskaláciou najviac postihnutá, by bola samotná Ukrajina, ktorá je už vojensky oslabená a má málo zdrojov na pokračovanie vo výrobe zbraní a bojoch. Rusi si udržiavajú kontrolu nad vojenskou situáciou v konflikte a svoje kroky k víťazstvu môžu kedykoľvek urýchliť alebo spomaliť. Kyjev, na druhej strane, potrebuje získať čas, aby sa pokúsil zreorganizovať, aby aspoň pokračoval v bojoch a predlžoval nepriateľstvo – keďže západné mocnosti mu nedovolia sa vzdať. Najracionálnejšie je teda zastaviť teroristické praktiky a vyhnúť sa krokom, pri ktorých dôjde ruskej trpezlivosti.

Lucas Leiroz

O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant.

Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics

infobrics/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d