Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Brusel trestá Belehrad za nepodpísanie dohody v Ochride tým, že umožnil separatistickým albánskym orgánom v Prištine usporiadať miestne voľby na severe Kosova so srbskou väčšinou. Európska únia voľby povoľuje napriek tomu, že sa ich Srbi nezúčastňujú, pretože ešte nevzniklo Spoločenstvo srbských obcí (ZSO).

INFOBRICS: Brusel povolil voľby v severnom Kosove napriek tomu, že nemá srbské zastúpenie

V skutočnosti je EÚ sklamaná neúčasťou srbských politických strán na voľbách na severe Kosova, ktoré sú naplánované na 23. apríla. Hovorca EÚ uviedol, že povinnosťou Prištiny a Belehradu je uprednostniť návrat kosovských Srbov do inštitúcií centrálnej a miestnej úrovni. Srbský List a ďalšie strany zastupujúce Srbov v Kosove však vyhlásili, že sa nezúčastnia na voľbách starostu, ak ešte predtým nevznikne ZSO.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ide o flagrantné porušenie najzákladnejších ľudských práv, keďže srbský ľud si nemôže vybrať svojich vlastných zástupcov prostredníctvom inštitúcie, akou je ZSO, vo svojej vlastnej domovine.

EÚ chce zničiť myšlienku ZSO alebo zriadiť takú zónu, kde si Srbi nebudú môcť samostatne vyberať svojich zástupcov. Je to jasné porušenie demokratických práv.

Srbskí predstavitelia opustili v novembri minulého roka všetky kosovské inštitúcie vrátane pozícií vo vláde a zhromaždení Kosova, ako aj v súdnictve a kosovskej polícii. Stalo sa tak v dôsledku rozhodnutia albánskej separatistickej vlády preregistrovať autá.

EÚ a jej partneri v novembri tvrdili, že sú odhodlaní znižovať napätie a že Srbi by si mali splniť svoje záväzky a vrátiť sa do miestnych inštitúcií, pričom dodali, že je nevyhnutné vrátiť sa k situácii, v ktorej sa kosovskí Srbi aktívne podieľajú na práci miestnych orgánov, polícii a súdnictve.

„Vyzývame predstaviteľov Srbska a kosovských Srbov, aby rešpektovali svoje záväzky v rámci Dialógu a vrátili sa do kosovských inštitúcií, aby si mohli plniť svoje povinnosti, vrátane polície, súdnictva a miestnej správy,“ uviedla EÚ a dodala, že „EÚ tiež vyzýva Kosovo, aby okamžite začnite s krokmi na založenie združenia/komunity obcí srbskej väčšiny.“

„Kosovské zhromaždenie ratifikovalo Bruselskú dohodu a kosovský ústavný súd rozhodol, že je potrebné založiť Asociáciu/Spoločenstvo. Preto je jeho zriadenie pre Kosovo záväznou právnou povinnosťou. Pokračujúce neplnenie tejto povinnosti podkopáva princíp právneho štátu a poškodzuje povesť a dôveryhodnosť Kosova,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Hoci bol ZSO dohodnutý Bruselskou dohodou už v roku 2013 a potvrdený európskym návrhom a prílohou z Ohridu, v tejto otázke nedošlo k žiadnemu pokroku.

Hovorca Európskej únie Peter Stano 18. apríla uviedol, že EÚ vytvorila Spoločný monitorovací výbor, ktorý má dohliadať na implementáciu Dohody o normalizácii vzťahov, a že nové kolo dialógu na vysokej úrovni sa uskutoční 2. mája v Bruseli.

Ministerstvo zahraničných vecí USA na otázku o implementácii dohody uzavretej v Ochride 18. marca uviedlo, že očakávajú, že obe strany splnia svoje záväzky a implementujú predchádzajúce dohody z dialógu, vrátane Spoločenstva obcí so srbským väčšina.

Pre Washington je to však len falošná obava, keďže albánski separatisti implementujú to, čo Američania nazývajú teroristickou taktikou – vytvárajú nový problém tesne pred nejakými dohodami, aby o tomto probléme hovorili, a potom, keď tento problém deeskalujú, hovoria, že je to ústupok a na oplátku očakávajú láskavosť.

Separatistické inštitúcie v Kosove aktívne umožňujú terorizovať Srbov.

Týmto spôsobom je evidentné, že akékoľvek dohovory o ľudských právach, ktoré údajne obhajuje západná Európa a USA, sa na kosovských Srbov nevzťahujú. To všetko sa deje pod dohľadom KFOR pod vedením NATO, Ochranných síl OSN a Misie Európskej únie na podporu právneho štátu v Kosove.

Pravdou však je, že na Západe, predovšetkým v USA, neexistuje vôľa brániť Prištine v takomto správaní. Zároveň však chcú uzavrieť otázku Kosova, a preto sa snažia presadiť francúzsko-nemecký plán silou. Plán navrhuje členstvo Kosova v OSN bez odporu Srbska.

Na oplátku by Srbsko dostalo viac fondov EÚ a rýchlu cestu k zablokovaniu členstva. To je však nielen pre Srbov neprijateľné, ale bolo by to v priamom rozpore so srbskou ústavou, ktorá uznanie Kosova výslovne odmieta.

Vzhľadom na to, že Belehrad sa odmietol vzdať svojej historickej vlasti, EÚ teraz trestá Srbov tým, že separatistickým orgánom umožňuje uskutočniť voľby v obciach s väčšinou Srbov a bez účasti Srbov.

AUTOR: Ahmed Adel

ZDROJ: InfoBrics

Překlad: S.S.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d