Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Marián Ďuriš (hnutie Republika) poukazuje na informáciu, že Brusel zablokoval stomiliónový balík kompenzácii pre poľnohospodárov, ktorým spôsobilo škody ukrajinské obilie. Podľa Ďuriša EÚ viní aj Slovensko – bránime vraj vývozu ukrajinského obilia.

Ďuriš aj vysvetlil, aká je to suma a upozorňuje, že slovenskej zahraničnej politike aj v tejto oblasti chýba suverénny, vlastenecký prístup. EÚ pritom v máji predĺzila opatrenia, v rámci ktorých sa najbližší rok z Ukrajiny môžu dovážať mnohé poľnohospodárske produkty bez cla. Poľnohospodári z niekoľkých krajín východnej Európy sa ozvali priamo v Bruseli. Koridory solidarity podľa nich nefungujú a nekvalitné produkty ostávajú v EÚ.

Na vine je aj Slovensko

„Európska Komisia trvá na tom, že pred uvoľnením finančných prostriedkov „stále treba vyriešiť problémy“ a tvrdí, že na vine sú Poľsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko, ktoré bránia vývozu. Zvláštne. Pri posielaní prostriedkov do Kyjeva sa na prekážky nehľadí,“   konštatuje Ďuriš. Ten tvrdí, že proti presunu 330 miliónov na podporu je aj Ursula von der Leyenová.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Čo sú to za peniaze?

„To je suma, ktorá bola ponúknutá s cieľom zabezpečiť, aby veľké štáty ako Španielsko, Taliansko a Francúzsko neblokovali kompenzačný balík pre päť stredoeurópskych štátov,“ vysvetlil Ďuriš, ktorému sa nepáči prístup veľkých štátov k potravinárom v zmieňovaných krajinách. Pripomína, že keď sa hovorilo o holandskom vyvlastňovaní pôdy, z Bruselu znelo ticho.

Chýba efektivita

Podľa Ďuriša je to dôkaz potreby vlasteneckých zástupcov Slovenska v zahraničí. Ľudia podľa neho potrebujú vedieť, kam idú peniaze.

„Aby sme dostali a efektívne využili čo najviac fondov na zveľaďovanie vlastných kapacít. To dokážu presadiť iba vlastenci, ktorí vedia odkiaľ pochádzajú a kde sa vrátia,“    uzatvára Ďuriš.

Poslanci začiatkom mája predĺžili opatrenia na podporu obchodu s Ukrajinou a ďalšie pozastavenie ciel schválili veľkou prevahou. Na rozdiel od doterajších opatrení, predĺženie sa bude týkať potravín, vrátanie ovocia a zeleniny. Niektorí europoslanci aj z V4-ky sa pripojili k hlasovaniu za predĺženie, kým slovenská europoslankyňa už dávnejšie avizovala, že bude hlasovať proti. Najbližšie budú poslanci EP rokovať o tom, aby sa ukrajinské produkty dostali skôr do krajín tretieho sveta a nie aby ostávali v EÚ.

Protestovali aj v Bruseli

Slovenskí pôdohospodári koncom mája spoločne s kolegami z iných krajín protestovali priamo v Bruseli.

„Koridory solidarity, ktoré vznikli, aby mohla Ukrajina vyvážať obilie do tretích krajín, nefungujú. Navyše kompenzácie, ktoré sľúbila Európska komisia poľnohospodárom z najviac zasiahnutých krajín, sú nedostatočné,“ píše sa v tlačovej správe SPPK.

Nepomohlo, clá zavedené neboli

Poľnohospodári z niekoľkých krajín v Bruseli chceli dosiahnuť aj zavedenie ciel minimálne na problematické potraviny a potravinárske výrobky.

„Dovozné clá na ukrajinské komodity môžu byť následne zrušené až po vstupe Ukrajiny do EÚ a splnení všetkých prísnych noriem a požiadaviek, ktoré prináša Spoločná poľnohospodárska politika, na základe ktorej sa dnes riadia aj slovenskí poľnohospodári,“    povedal výkonný podpredseda SPPK Andrej Gajdoš – vedúci slovenskej delegácie na proteste v Bruseli.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d