Slovanské Noviny

17. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Chybovosť policajného systému je obrovská

Digitálne identity nie sú fyzické identifikačné karty. Biometrické údaje – rozpoznávanie tváre, odtlačkov prstov, dokonca aj rozpoznávanie chôdze na identifikáciu tých, ktorí nosia masky – robia ID karty zastaranými, informuje expose-news.com.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Keď Harvey Eugene Murphy Jr. navštívil svoj domovský štát Texas, aby si obnovil vodičský preukaz, nikdy si nepredstavoval, že cesta povedie k tomu, že bude neprávom zatknutý a napadnutý vo väzení.

Presne to sa však stalo 61-ročnému starému otcovi vďaka tomu, že sa Houstonská polícia spoliehala na technológiu rozpoznávania tváre.

Murphy bol zatknutý v súvislosti s ozbrojenou lúpežou v obchode Sunglass Hut v Houstone. Ale zatiaľ čo skutoční zlodeji narábali s tisíckami dolárov v hotovosti a tovarom, Murphy sa dostal do väzenia. Keď na to kancelária okresného prokurátora okresu Harris v Texase prišla, bolo už neskoro – traja muži sexuálne napadli Murphyho v kúpeľni vo väzení a zanechali mu trvalé zranenia.

„Príbeh pána Murphyho znepokojuje každého občana v tejto krajine,“ povedal Daniel Dutko, právnik zastupujúci Murphyho. “Ktorákoľvek osoba môže byť nesprávne obvinená zo zločinu na základe softvéru na rozpoznávanie tváre náchylného na chyby, rovnako ako v jeho prípade.”

Aj niektoré britské policajné sily už používajú technológiu rozpoznávania tváre. Londýnska mestská polícia ho bežne používa na uliciach.

Podľa skupiny pre občianske slobody Big Brother Watch, odkedy Met Police začala používať technológiu rozpoznávania tváre, 85 % všetkých zhôd identifikovaných systémom bolo nesprávnych. Údaje o polícii v južnom Walese sú ešte horšie: 90 % zhôd bolo nesprávnych. „Boli sme [osobne] svedkami, ako ľudí neprávom zastavuje polícia, pretože ich rozpoznávanie tváre nesprávne identifikovalo,“ uviedla skupina v správe.

Napriek týmto katastrofálnym číslam policajný minister Chris Phelps vlani v októbri napísal policajným šéfom a vyzval ich, aby „zdvojnásobili počet vyhľadávaní [rozpoznávanie tváre] do mája 2024, takže v Anglicku a Walese presiahnu 200 000“.

Táto nebezpečne autoritárska technológia má potenciál premeniť obyvateľstvo na chodiace identifikačné karty v konštantnej policajnej zostave

povedala Silkie Carlo, riaditeľka Big Brother Watch.

Jej komentár poukazuje na skutočný problém. Keď ľudia myslia na „digitálny preukaz“, myslia na kartu alebo pas, niečo s referenčným číslom. Ale biometrické údaje – rozpoznávanie tváre, odtlačkov prstov, dokonca aj rozpoznávanie chôdze na identifikáciu tých, ktorí nosia masky – spôsobujú, že ID karty sú zastarané.

V dôsledku toho, keď Tony Blair a William Hague vo februári minulého roku spoločne zverejnili správu, v ktorej žiadali „bezpečný, súkromný, decentralizovaný systém digitálnej identifikácie“, hovorca premiéra mohol s kamennou tvárou povedať: „Neplánujeme zaviesť digitálny identifikátor. Náš postoj k fyzickým občianskym preukazom zostáva nezmenený. Už teraz pracujeme na zlepšení digitalizácie verejných služieb.“

Vlády však nemusia dať občanom vedieť, že sú v systéme dohľadu, tým, že vydajú niečo také zrejmé, ako je fyzická karta. Namiesto toho sú občania nútení odovzdať svoje biometrické údaje nevedomky; pomocou softvéru na rozpoznávanie tváre na odomknutie telefónu alebo na check-in v hoteli, alebo na otvorenie bankového účtu, alebo dokonca jednoduchým vstupom do miestneho Tesca.

Od Donny Rachel/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.