Slovanské Noviny

18. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf odboru kontroly zbrojenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby „odmietlo dvojité štandardy v oblasti nešírenia jadrových zbraní“.

USA by mali „stiahnuť všetky svoje jadrové zbrane z Európy a zdržať sa rozmiestňovania jadrových zbraní v akomkoľvek inom regióne“, uviedol generálny riaditeľ odboru kontroly zbrojenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Takzvané „dohody o spoločnom využívaní jadrových zbraní“ medzi krajinami „zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní a jadrových konfliktov“, povedal Fu Cong v utorok počas 10. hodnotiacej konferencie o Zmluve o nešírení jadrových zbraní v sídle OSN v New Yorku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štáty, ktoré nevlastnia jadrové zbrane, by mali prestať „podnecovať dohody o spoločnom využívaní jadrových zbraní alebo iné formy jadrového odstrašovania“, dodal čínsky predstaviteľ.

Fu Cong tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby „odmietlo dvojité štandardy v oblasti nešírenia jadrových zbraní“.

Čínsky predstaviteľ pre kontrolu zbrojenia uviedol ako príklad takéhoto dvojitého štandardu trojstranný vojenský pakt AUKUS medzi USA, Spojeným kráľovstvom a Austráliou, ktorého cieľom je vyzbrojiť Canberru ponorkami s jadrovým pohonom, čo „predstavuje vážne riziko šírenia jadrových zbraní“.

„Akýkoľvek pokus o zopakovanie modelu spoločného využívania jadrových zbraní NATO v ázijsko-tichomorskom regióne by podkopal regionálnu strategickú stabilitu a krajiny v regióne by sa proti nemu dôrazne postavili a v prípade potreby by čelili prísnym protiopatreniam,“ varoval.

Fu tiež dôrazne vyzval USA, aby úplne zrušili svoje „nezákonné“ sankcie voči Iránu, aby sa obnovila jadrová dohoda z roku 2015 a aby sa Teherán vrátil k plnému dodržiavaniu svojich záväzkov.

Keď hovoril o „zložitej a vážnej“ situácii okolo severokórejského jadrového programu, trval na tom, že na ceste k dosiahnutiu cieľa denuklearizácie Kórejského polostrova by sa mal uplatňovať „dvojkoľajový prístup a zásada postupných a synchronizovaných opatrení“.

Pokiaľ ide o Čínu, tá je podľa čínskeho predstaiteľa pripravená spolupracovať so všetkými krajinami na posilnení nešírenia jadrových zbraní. Ako dodal Fu, Peking nesúťaží s arzenálmi iných krajín a udržiava svoje jadrové zásoby na minimálnej úrovni potrebnej na ochranu národnej bezpečnosti.

„Čína za žiadnych okolností nebude prvá, ktorá použije jadrové zbrane,“ ubezpečil.

Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT) je kľúčovou medzinárodnou dohodou, ktorej cieľom je zabrániť šíreniu jadrových zbraní a technológií, podporiť spoluprácu v oblasti mierového využívania jadrovej energie.

Od svojho vzniku v roku 1968 sa k nej pripojilo 191 krajín vrátane pôvodných piatich jadrových mocností – USA, Ruska, Spojeného kráľovstva, Francúzska a Číny.

Zmluva vyžaduje, aby sa štáty, ktoré nie sú jadrovými krajinami, neusilovali o atómové zbrane a päť mocností zaväzuje k jadrovému odzbrojeniu.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d