Slovanské Noviny

5. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Počuli ste už o Hippokratovom výroku, že „Prechádzky sú najlepším liekom pre človeka“?

My by sme však radi zašli ešte ďalej a dodali, že prechádzky skombinované s kvalitným spánkom a stravou vám môžu pomôcť vyhnúť sa lekárom úplne. 

Už tak málo, ako je každodenná 15 až 30 minútová prechádzka, dokáže drasticky zmeniť vašu postavu i zdravie. Platí to tak o zdraví tela, ako aj mysle.

Navyše, chôdza je úplne zdarma, ľahká a nenáročná. Pripravili sme pre vás zoznam 10 vecí, ktorými pravidelná prechádzka doslova zmení vaše telo.

1. Vytvára pozitívne zmeny na mozgu

Ako ukázala jedna štúdia, aeróbne cvičenie nízkej intenzity ako je napríklad chôdza, predchádza vzniku demencie, znižuje riziko Alzheimerovej choroby a zlepšuje celkové duševné zdravie. 
A to už nehovoríme o odbúraní stresu a udržiavaní zvýšenej hladiny endorfínov v krvi (hormónov šťastia). 

2. Zlepšuje zrak

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že zrak je poslednou vecou spojenou s vašimi nohami, v skutočnosti chôdza vašim očiam výrazne pomáha. Napríklad pomáha chrániť pred vznikom glaukómov a taktiež znižuje vnútroočný tlak, ktorý býva príčinou zeleného zákalu.

3. Predchádza ochoreniam srdca

Podľa Americkej kardiologickej asociácienie je chôdza o nič menej efektívna pri predchádzaní srdcovocievnych ochorení (ako sú infarkt alebo mŕtvica) než beh. Problémom so srdcom predchádza tak, že znižuje krvný tlak i hladinu cholesterolu a tiež zlepšuje cirkuláciu krvi.

4. Zvyšuje kapacitu pľúc

Chôdza je aeróbne cvičenie, ktoré zvyšuje okysličenie krvi, trénuje pľúca a odvádza z tela odpadové látky metabolizmu a iné toxíny. Hlbšie a kvalitnejšie dýchanie taktiež odstraňuje príznaky niektorých ochorení dýchacej sústavy ako sú astma či dýchavičnosť.

5. Pozitívne vplýva na pankreas

Možno sa to zdá ťažko uveriť, no prechádzky sú na prevenciu cukrovky omnoho účinnejšie než behanie. Jeden výskum ukázal, že počas 6 mesačného testovacieho obdobia sa v skupine chodcov zlepšila tolerancia glukózy (absorpcia glukózy bunkami) takmer 6 násobne viac než v skupine bežcov. 

6. Zlepšuje trávenie

Každodenná 30 minútová prechádzka výrazne znižuje riziko rakoviny hrubého čreva do budúcnosti. Okrem toho uvoľňuje zápchu, zlepšuje prechod potravy črevami a tým napomáha dobrému tráveniu. 

7. Rysuje a tónuje svaly

Vytónovanie svalov a chudnutie sa dajú dosiahnuť aj pomocou obyčajnej chôdze.
Vykonanie 10000 krokov sa vyrovná intenzívnemu cvičeniu v telocvični, hlavne ak do toho začleníte intervaly chôdze do a z kopca. Navyše, výhoda chôdze je v tom, že si nevyžaduje žiaden čas na zotavenie. Inými slovami, nehrozí pri nej svalovica a vynechanie zajtrajšieho cvičenia kvôli nadmerným bolestiam.

8. Spevňuje kosti a kĺby

Prechádzky vám prinesú viac kĺbovej pružnosti, zabránia strate kostnej hmoty a dokonca znížia riziko zlomenín. Nadácia pre artritíduodporúča pravidelnú,stredne intenzívnu 30 minútovú chôdzu každý deň. Takto si znížite bolesti kĺbov, ich stuhnutie i zápaly.

9. Uľavuje od bolestí chrbta

Prechádzky sa môžu stať doslova záchrancami života pre ľudí, ktorí mávajú silné bolesti chrbta pri viac intenzívnych cvičeniach. Keďže chôdza má nízku intenzitu, nebude vyvolávať také bolesti a nepohodlie v chrbtici ako napríklad beh.
Navyše, chôdza prispieva k lepšej cirkulácii krvi v rámci stavcových štruktúr a tiež zlepšuje držanie tela a pružnosť stavcov, ktoré sú pre zdravú chrbticu veľmi dôležité.

10. Upokojuje myseľ

Je dokázané, že chôdza zlepšuje prejavy depresie, smútku a vyčerpania u pacientov, ktorí trpia týmito duševnými problémami. 

No a ak si dáte prechádzku spolu s priateľom alebo partnerom, jej efekt pri zlepšovaní nálady bude o to silnejší.

ZDROJ: domacaliecba.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: